Domů
Obnovitelné zdroje
V ČR byl uzavřen vůbec první korporátní PPA kontrakt na elektřinu z OZE
Podpis PPA - ŠKO-ENERGO & Ambient Energy
Podpis PPA - ŠKO-ENERGO & Ambient Energy

V ČR byl uzavřen vůbec první korporátní PPA kontrakt na elektřinu z OZE

V Praze byl dne 22. července letošního roku uzavřen vůbec první korporátní PPA (tzv. Power Purchase Agreements – smlouva o dlouhodobém nákupu elektrické energie) kontrakt. Dlouhodobou dohodu o nákupu elektrické energie mezi sebou podepsali zástupci společnosti Ambient Energy (dodavatel) a ŠKO-ENERGO (odběratel). Realizaci větrného parku, ze kterého bude zelená elektřina pocházet, zajistí společnost Micronix Group.

Trh s PPA dohodami

Trh s PPA dohodami rapidně roste. Loni, navzdory pandemii, vzrostl o 18 % na 23,7 GW. Největším trhem s korporátními PPA dohodami jsou USA. Ovšem výrazný růst byl v loňském roce zaznamenán i v Evropě, zvláště pak Španělsku, a to vzhledem k tamním výhodným podmínkám pro obnovitelné zdroje.

Korporátní PPA umožnují společnostem nakoupit elektrickou energii pocházející z obnovitelných zdrojů, jako jsou například fotovoltaické (FVE) nebo větrné elektrárny (VTE), přímo u soukromých dodavatelů/výrobců z konkrétních zdrojů. Odběratel elektrické energie si podpisem smlouvy zajistí dlouhodobou fixaci nákladů za elektřinu a snížení své uhlíkové stopy. Výrobce pak má jistotu ceny elektrické energie danou smlouvou po dohodnutou dobu.

Velkou budoucnost PPA dohodám predikuje například společnost Aurora Energy Research, která uvádí, že poptávka po PPA dohodách v Německu převýší do roku 2030 nabídku.

Obdobný vývoj pak může nastat také v ČR, a to vzhledem k nastavení provozní podpory. V den, kdy Evropská komise představila svůj balíček opatření pod názvem „Fit for 55“ s cílem zvýšit podíl OZE na výrobě elektrické energie a snížit emise skleníkových plynů, odmítli poslanci ČR ve třetím čtení novely zákona o podporovaných zdrojích energie možnost aukční podpory pro nové FVE. To může vzhledem k proměnné ceně elektřiny některé FVE projekty ohrozit. Cestou jsou pak právě zmíněné PPA kontrakty, které umožní výrobcům snadněji získat pro své projekty financování.

První korporátní PPA kontrakt v ČR

Zástupci společnosti ŠKO-ENERGO, která zajišťuje dodávky energie pro ŠKODA AUTO a dodávky tepla pro Mladou Boleslav, podepsali se zástupci společnosti Ambient Energy, specializující se na výkup a prodej elektřiny z OZE, 20letý kontrakt, jehož hodnota přesahuje 1 miliardu Kč.

„Pro ŠKO-ENERGO byla ekologie vždy klíčovým tématem. Věříme, že dostojíme závazku stát se ve výrobě elektrické energie a tepla uhlíkově neutrálními podle našich plánů a strategie a v souladu se strategií našeho hlavního zákazníka ŠKODA AUTO. Cílíme na obnovitelné zdroje energie a usilujeme o jejich diversifikaci,“ konstatuje Ing. Tomáš Kubín, jednatel ŠKO-ENERGO.

Během roku 2023 tak vznikne podle plánu nový větrný park u obcí Moravice a Melč na Opavsku skládající se celkem ze 4 větrných turbín. Roční výroba elektrické energie z větrného parku se predikuje na 26,3 GWh.

„Jsme velmi hrdí na to, že se nám podařilo uzavřít obchod, díky kterému může vzniknout nový velký ekologický zdroj elektřiny bez dotace státu. Jsme hrdí o to více, protože dlouhodobým odběratelem této elektřiny není nikdo jiný než ŠKO-ENERGO - dceřiná společnost ŠKODA AUTO. PPA obchody jsou jednou z cest k decentralizaci energetiky a rozvoji obnovitelných zdrojů. Fungují skvěle například ve Spojených státech a mohly by být úspěšné i v České republice,“ sdělil Ladislav Seidler, ředitel společnosti Ambient Energy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(65)
Milan Vaněček
27. červenec 2021, 07:21

Konečně i u nás. Je jasné že cestu novým technologiím a ekonomickým přístupům bude prorážet Škodovka.

PPA, gigafactory na baterky, elektromobilita.

Průmysl a ne byrokrati a jaderní lobbysté rozhodnou kam půjde naše energetika i celá průmyslová výroba.

Energetik 007
27. červenec 2021, 07:27

Nová doba máme PPA a zrušíme platnost Ohmova, Kirchofových a jiných zákonů.

Kupředu pravá.

energetik
27. červenec 2021, 07:40

Platnost Ohmova, Kirchofových a jiných zákonů již zrušil odkláněcí ministr Kocourek podpisem vyhlášky 82/2011 v §6, odst.6. a legalizováním elektroměrového podvodu.

Energetik 007
27. červenec 2021, 07:45

JJ když to ČEZ zkoušel v Rumunsku, Bulharsku .... tak je daly k soudu

Jan Veselý
27. červenec 2021, 08:29

Mohl byste přesněji popsat jak PPA porušují fyzikální zákony?

Energetik 007
27. červenec 2021, 08:39

Podle toho jak funguje distribuční a přenosová soustava v ČR není možné v rozvodně např 110/22 elektřinu z např. FVE od jiných výrobců.

Pro osobu, která má alespoň základní elektrotechnické vzdělání je to jasný a nepopíratelný fakt.

Jiří Kelnar
27. červenec 2021, 10:03

Takže něco, co všichni vědí. Prostě pro Vás někdo postaví elektrárnu a Vy ji budete od něj odebírat. Smluvně. Elektřina je jenom jedna.

Nebo jak si mám já vysvětlit, když ke mě přiteče náhodou elektřina, která na sobě nemá mašličku Eonu a bude to třeba náhodou nějakej zbloudilej watt z Rakouska? Tady se neděje nic nového a převratného.

Josef
28. červenec 2021, 20:58

To by nebylo tak nejhorší ten největší problém je, že ten zdroj od kterého oni odebírají jim tu elektřinu nebude fyzicky schopen ani dodávat , protože velkou část roku dává VTE nulu. Je to stejné jako kdybyste si postavil FV el. na střechu s výrobou 3MWh a podepsal smlouvu se sousedem, který má odběr 3 MWh ročně, že ho budete zásobovat energií , papírově to sedí reálně ne. Když takto lze podvádět ve velkém, proč tedy takto nemůže fungovat i domácí FV elektrárna a řeší se baterie.... Není to na hlavu ?

Ivan Novák
27. červenec 2021, 08:53

Obávám se, že část balíku představují tzv. skryté proměnné. Úplný výčet zní: PPA, gigafactory, elektromobilita, k snídaní chlebová střídka, k obědu kůrky, k večeři slaná voda.

Pro přehlednost účtů by měli natáhnout od těch 4 vrtulí do Kvasin nebo Boleslavi přímé vedení. Jde o PR vůči německé politické scéně, bez něhož by místní dcera VW přežívala hůře (neboli, rozhodli němečtí byrokrati a OZE lobbysté), a v daném rozsahu je to současně tak malé, že se pohodlně schová do šumu celku soustavy. Kdyby měla výroba FVE+VTE krýt většinu roční spotřeby českých podniků, a je úplně jedno jakou smluvní formou, hrály by se jiné písničky, cenově poněkud disharmonické, doufám, že to se včas nestane.

Emil
27. červenec 2021, 07:32

Škoda že se v článku nepíše, o kolik ten kontrakt přesahuje 1 miliardu Kč. Při 1 miliardě, 20 letech a predikované roční výrobě 26,3 GWh vychází jedna MWh na 1901 Kč, tj. 74 €. O kolik tuto částku přesahuje ale bohužel nevíme.

blaha.p
27. červenec 2021, 08:03

Emile, co říkáš na nejnovější informace z ministerstva průmyslu, které připouštějí, že nový blok bude stát až 400 miliard. Před dvěma dny jsem o ceně spolu diskutovali ty jsi tvrdil, že vláda počítá s 50-70 €/MWh. A ejhle za tři dny se dozvíme, že tomu tak není, že. Ale počítá s cenou až 400 miliard = 4500,-Kč/MWh = cca 180 €/MWh.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/dostavba-dukovan-muze-byt-az-2-5krat-drazsi-nez-dosud-pripoustela-vlada-1382329

Emil
27. červenec 2021, 11:44

Bláho, říkám na to, že to je pěkná ukázka předvolebního boje, ve skutečnosti vláda s ničím takovým nepočítá:

Podle některých médií by nakonec dukovanský blok mohl vyjít až na 400 miliard korun místo zmiňovaných 150 miliard. Vychází z toho, že výkupní cena by mohla být až 4500 Kč za MWh. Opravdu takové zvýšení ceny hrozí?

To je úplný blábol, který šíří senátor Wagenknecht, který utrpěl v Senátu se svými návrhy totální debakl."

novinky. cz/domaci/clanek/havlicek-od-jadra-a-plynu-neucukneme-ani-o-milimetr-40367142

blaha.p
28. červenec 2021, 07:50

Emile s těmi 400 miliardami ale kalkuluje ministerstvo průmyslu viz citace níže. Je mi jasné, že je to pro tebe rána, ale já už to píšu několik let, nezávislého člověka tato možná částka nemůže překvapit. Cena za 150 miliard je nesmysl, tomu může věřit jen malé dítě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé nepřímo připustilo, že výstavba nového jaderného bloku může vyjít dvou a půl násobně dráž. Rezort je podle zdroje deníku E15 ochotný přistoupit na zastropování výkupní ceny v případě, že by horní limit mohl stanovit na úroveň 4500 korun za megawatthodinu. Dosud vláda počítala s tím, že stát bude vykupovat elektřinu z nového bloku za 1800 korun.

Emil
28. červenec 2021, 08:14

Bláho, ministerstvo s ničím takovým nekulkuluje, viz citace ministra Havlíčka výše, který to doslova označil za blábol. To, čím se oháníte vy, není žádná citace, ale neověřená informace typu jedna paní povídala.

blaha.p
28. červenec 2021, 08:30

Emile, přesně podobné slova o blábolu jsi psal, když jsem upozorňoval, že přepokládaná cen emisních povolenek v roce 2030 je totálně podstřelená, jen připomínám, že s tou nesmyslnou cenou operoval "odborník" Havlíček. Dnes už všichni víme, že pravdu jsem měl já a ne Havlíček, stejné je to s cenou za nový blok. U emisních povolenek se stačilo podívat jak je nastavila např. Kanada, která stanovila pevné ceny v roce 2030 to bude 170 CAD, přijde mi až diletantské, že si někdo mohl myslet, že v Evropě bude cena jen 30 €. Všechny nezávislé studie a kalkulace jasně hovoří, že v EU se nedá postavit nový blok pod 100 €/MWh a to bylo před obrovským letošním zdražením stavebního materiálu, kde u železa se pohybujeme + 100-150%. Ale u nás si stále někteří myslí, že to postavíme za polovinu. Za rok si řekneme, dopadne to stejně jako u EP. Já už to vím, ty to teprve pochopíš.

Emil
28. červenec 2021, 08:37

Zase lžete, Bláho, nic takového jsem nepsal a všechny nezávislé studie nic takového netvrdí.

Emil
28. červenec 2021, 08:49

A mimochodem jde o typickou ukázku argumentačního faulu Klamná analogie.

cs. wikipedia. org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#Klamn%C3%A1_analogie

richie
27. červenec 2021, 16:29

@blaha.p

to musi byt iny tunel, mali by ste vysvetlit ŠKO-ENERGO, ze robia strasnu hlupost .. ved na 20rokov sa zaviazali odber nahodnej EE za nasobnu cenu nez je sucasna LCOE (teda aspon poda vas)

a stale ste nevysvetlil, odkial budu mat elektrinu (realne nie uctovne) ked nebude dostatocne fukat .. aha jasne, z Norskych hydroelektrarni..

blaha.p
28. červenec 2021, 07:56

Ach Richie, pojďme si tedy zopakovat základy: OZE = voda, FVE, VTE, geotermální energie, biomasa.

Evropský trh je zcela propojen a v Evropě běžně používáme EE např. z Turecka, Srbska, Španělska, Švédska atd.

Jen v EU se v roce 2021 vyrobí cca 1300 TWh = 1 300 000 GWh EE z OZE, a z tohoto obrovského množství bude ta zbývající energie. Myslíš, že se nenajde pouhých 10 GWh/rok.

richie
28. červenec 2021, 12:02

@blaha.p

velmi chaba snaha o manipulaciu ;)

Ach Richie, pojďme si tedy zopakovat základy: OZE = voda, FVE, VTE, geotermální energie, biomasa.

FVE a VTE uz sme rozoberli vela krat, su to nahodne zdroje a v tomto pripade ktory riesime su z "kola von"

geotermanlna - je to OZe, ale jej mnozstvo je obmedzene dostupne (aspon v nasom regione) - zatial je to len v urovni vzdusnych zamkov a samozrejme vo vasom zozname ;)

biomasa je pekna vec, ale tiez len obmedzene mnozstvo (ked sa konecne zakaze spalovanie vsetlych lesov) - teda zas krok vedla

a voda - ano to je pekne, ale tiez je jej nedostatok - Rakusko ma nasobne lepsie podmienky a nema jej dostatok - taja EE od susedov, najlepsie je Norsko, ale to nezachrani vsetkych

a sme skoncili

Evropský trh je zcela propojen a v Evropě běžně používáme EE např. z Turecka, Srbska, Španělska, Švédska atd.

ano sme, preto nedavno zachranovali distribuciu EE v europe uholne elektrarne z Turecka ..

ale tu sa bavime o OZE

Jen v EU se v roce 2021 vyrobí cca 1300 TWh = 1 300 000 GWh EE z OZE, a z tohoto obrovského množství bude ta zbývající energie. Myslíš, že se nenajde pouhých 10 GWh/rok.

znova klamliva manipulacia s cislami .. to ze sa za nejake obdobie vyrobi 1300TWh EE z OZE (teraz budem brat, ze to cislo je ok), este neznamena, ze bola vyrobena vtedy ked bola potrebna (vid uz teraz polucnajsie spicky, kedy je EE z FVE marena, alebo regulovana)

a to ze sa vyrobi tolko v EU je v tomto pripade na dve veci, pretoze v ramci celej EU je rovnake rocne obdobie, +- rovnako denna doba (pri FVE to moze trochu roztiahnut obednajsiu spicku) a +- rovnake poveternostne podmienky => teda pravidlne nastavaju (a to sa bez masivnej akumulacie nezmeni) dve situacie

1) su vhodne podmienky (ci uz FVE alebo VTE) - kazdy vyraba odusu a ma prebytky (ktore budu len rast s rozvojom FVE/VTE)

2) nie su dobre podmienky (zamracene/noc/salby vietor) - a tu zas kazdy naokolo ma nedostatok

a to ci sa najde nejaky objem za rok je irelevantne ak ju potrebujem prave teraz, (nie zajtra ci na obed) a vtedy ju musim dodat bud z akumulacie (ktora zatial velmi nie je) alebo z ineho zdroja (plyn/uhlie/...)

a to este neriesime kapacitu prenosovej siete, ktora teraz par malych prenosov zvladne, ale nie v masovom meritku

a s masivnym rozvojom OZE (bez rovnako masivnej akumulacie) budu extremy len narastat

richie
28. červenec 2021, 15:17

@blaha.p

Evropský trh je zcela propojen a v Evropě běžně používáme EE např. z Turecka, Srbska, Španělska, Švédska atd.

Nemecko ma problem preniest spickovy vykon zo severu na juh a vy tu basnite o tom, ze nieco dotiahnete cez pol zemegule ..

a k tym cislam to ze nieco bude fungovat v ramci vykaznictva/statistiky este neznamena, ze to bude fungovat aj realne

len maly priklad Nemecko ma:

1) instalovany vykon VTE na urovni cca 63GW (co je ~85%~160% pozadovaneho denneho vykonu) ale na celkovej vyrobe sa podiela len ~135TWh (udaj za minuly rok) co je 24% z celkovej vyroby

2) skusme dalsie -VTE vyrobili za minuly rok ~154TWh co mozeme prezentovat, ze dodavali denne vykon na urovni 15GW (tabulky su svine) .. ALE v skutocnosti len pocas poslednej zimy (co je pre nich hlavna sezona) dodavali 28dni menej ako tretinu tohto vykonu .. teda daleko od toho co nam vyslo z tabulky ze dodavali 15GW

a taketo carovanie s cislami tu stale predvadzate vy, pisete o celkovej vyrobenej EE, ale uz zamlcite ze nebola dodana vtedy ked bola potreba, alebo bolo dokonca zmarena ci zaregulovana (vsetko za drahy peniaz)

Jan Veselý
27. červenec 2021, 08:27

Jo, vyšlo mi stejně. Ještě by mě zajímala úroková míra pro investora. Tu se ale asi nikdy nedozvíme. Pravděpodobně by si mohli dovolit o dost levnější PPA. Vzhledem k chování českého státu jsou investice v energetice považovány za celkem riskantní a složité na prosazení.

Co je hodně zajímavé je předpokládaný koeficient využití 37.5%. Přitom tohle není žádná top lokalita.

Na druhou stranu, je to okraj Nízkého Jeseníku, což je do značné míry "ztracená varta", málo lidí, žádné CHKO, fučí tam solidně a k centrům spotřeby v Ostravské aglomeraci, v Moravské bráně, resp. na střední Moravě to z těch kopců je relativně kousek.

Emil
27. červenec 2021, 08:44

Tak to nevím, jak jste dospěl ke koeficientu využití 37,5 %. Státní autorizace tohoto větrného parku je na instalovaný výkon 9 MW, tj. při předpokládané roční výrobě 26300 MWh mi to vychází na 26300/(9*8760) = 33,4 %.

ekonomickydenik. cz/po-dvoulete-pauze-vyroste-v-cesku-nova-vetrna-elektrarna-postavi-ji-s-m-develop-na-svitavsku/

blaha.p
27. červenec 2021, 09:03

37% nebo 33% koeficient využití je u nestabilního zdroje VTE totožné číslo, v některých letech bude koeficient využití 40% a v méně větrných klidně 30%. Očekávat přesné číslo je nesmysl, na desetinné místo už je to dost vtipné. Ani vysoce stabilní JE nemá každý rok stejný koeficient využití, stačí neplánované prodloužení odstávky a už ten výpadek není schopná dohnat = nižší koeficient využití v daném roce.

Ondra
27. červenec 2021, 16:53

Jenže tohle je spočitaný z predikovaný roční výroby pro 20-letej kontrakt takže to bude průměrnej koeficient využití. Argument "37% nebo 33% je u VtE totožný číslo" je úplně mimo...

blaha.p
28. červenec 2021, 07:46

Ondro jde vidět, že moc VTE nerozumíš, ukážu ti na příkladu letošního a loňského roku. Rok 2020 instalovaný výkon VTE 62 GW, rok 2021 instalovaný výkon 63 GW. Přestože, se zvýšil počet VTE je výroba výrazně nižší protože méně fouká 1-7/2021 = 64 TWh, 1-7/2020 = 81 TWh rozdíl je 20%.

Emil
28. červenec 2021, 08:19

Možná následující odkaz vám pomůže pochopit, co je to průměr za 20 let, jinak už nevím...

matweb. cz/prumer

Ondra
28. červenec 2021, 10:26

Pane blaho.p je moc pěkný že se mi to takhle snažíte vysvětlit. Ale možná ste mohl zvolit ještě názornějši příklad abych to pochopil - třeba loňskej a letošní únor kde to bylo dokonce o 50%! (loni v únoru německý VtE průměrně dodávaly o polovinu víc jak letos).

Ale žerty stranou pořád jde o to samý - 33% (i to je podezřele hodně ale budiž) je průměr za 20 let. Ani sám developer nevi kolik přesně elektrárna vyrobí v každým roce ale počítá s průměrnou ročni výrobou na základě normálovejch hodnot počasi. A 20 let je dost na to aby se v tom ztratily horší a lepší roky. Je to už jasný?

Čemu ale nerozumim je to že Vás baví si zde v diskusi dělat pořád dokola ostudu.

richie
28. červenec 2021, 12:16

@blaha.p

mam pocit ze nerozumiete nie len technickym/technologickym veciam (co by som chapal, ale preco sa tu potom k nim vyjadrujete) ale ze mate zakladne problemy aj s financnymi oblastami co by mala byt vasa domena

tvrdit niekomu ze pri 20 rocnom kontrakte je jedno ci bude koeficient vyuzitia 37% alebo 33% to uz nemam slov

vam je jedno ci vam banka da na uver urokovu mieru 8% alebo 10% ved je to skoro to iste, alebo aj pri vypocte dani, odvodov, dph je vam +-% jedno?

nehovoriac o tom, ze tie percenta su prilis optimisticke, pretoze Nemecke VTE (a to nehovorime o malej lokalite) mali za minuly rok koeficient vyuzitia slabych 25%

prosim, prestante sa tu uz snazit argumentovat hlupostami - podla doterajsich prispevkov nerozumiete ani technike ani technologii a dokonca asi ani ekonomike

Milan Vaněček
28. červenec 2021, 12:46

Máme tady řadu pseudoodborníků, ale žádný se nepředstavil, co vlastně umí. Kecy, to umí každý. Pan blaha do diskuse umí uvádět fakta a dávat zajímavé odkazy k meritu věci.

Naproti tomu řada místních odborníků jem utíká od tématu a hrabe se v nepodstatných detailech, aby zakrylo pro ně nepohodlnou realitu.

richie
28. červenec 2021, 15:03

@Milan Vaněček

Máme tady řadu pseudoodborníků, ale žádný se nepředstavil, co vlastně umí. Kecy, to umí každý. Pan blaha do diskuse umí uvádět fakta a dávat zajímavé odkazy k meritu věci.

-p.Blaha sa predstavil ze dela do financi - ale je mu jedno ze porovnava hodnoty (absolutne) v roznych menach

- fakta dava do diskusie len tie co sa mu hodia, alebo si ich upravi, alebo su to nezmysli

- odkaz k meritu veci hlavne na polopravdy zo stranok ako su solarninovinky a podobne ..

Naproti tomu řada místních odborníků jem utíká od tématu a hrabe se v nepodstatných detailech, aby zakrylo pro ně nepohodlnou realitu.

dalsi blabol mimo merito veci, miesto korektnej a faktickej argumentacie z vasej strany (prezentujete sa ako odbornik na FVE) tu len robite podporu (aj to len psychologicku) zjavom ako je p.Blaha, pricom zamerne prehliadate jeho evidentne nekorektne tvrdenia

Uz som vas niekolko krat vyzval (aj tu aj na ekoliste) ked ste odbornik, tak to sakra dokazte a korektnou a fakticou argumentaciunas roznesiete na kopytach ... miesto toho tu davate len vagne a neurcite kecy .

Milan Vaněček
28. červenec 2021, 15:18

ad richie: když někdo trolluje, tak s ním nedebatuji. A už mě unavuje opakovat Vám (bezvýsledně) stále ty samé argumenty, opírající se o vývoj v nejsilnějších světových ekonomikách a vědecký pokrok.

Ondra
28. červenec 2021, 16:22

Pane Vaněčku pan blaha tady věčně jenom uráži lidi (podobně jak Vy) který podle něj ničemu nerozumí (za to on asi všemu) než aby ty podle něj "nesmysly" vyvrátil solidnim argumentem. Rádoby fakta a zajmavý věci co sem dává a o kterjech mluvíte jsou tak z půlky srovnání celkový výroby německejch větrnejch nebo solárních elektráren s jaderkama v ČR bez ohledu na víc jak desetinásobnej rozdíl v instalovaným výkonu. To jsou srování na úrovni 10 Čechů v průměru vydělá víc penež jak jeden Němec...

O meritu věci bych na Vašem mistě radši pomlčel protože jak sleduju místní diskuzi (abych se dověděl něco zajmavýho) tak pomalu pod každým druhým článkem bez ohledu na jeho téma jedete hejty na jádro. Na konec tradičně dodávam že nejsem žádnej atomhujer aby ste si rovnou odpustil podobný nálepkováni a urážky.

Milan Vaněček
28. červenec 2021, 18:06

Ondro, prosím pochopte, už to píši naposledy, to co nazýváte "instalovaný výkon", co já nazývám "nameplate" výkon, ( to je něco co máte na technickém listu)

je u Temelína cca 6 GW ale Vy vždy píšete o 2 GW (elektrických)

stále porovnáváte nesrovnatelné,

když píšete o FVE koeficient využití u nás 0,1 a jádro 0,8 tak zase užíváte jen tu "svoji metriku", kdyby jste tam dosadil 6 místo 2 tak máte u jádra koef využití menší než 0,3.

A tak fotovotlaika, když tam dáte průměrný výkon za den (ne ten nameplate) tak Vám koeficient využití vyskočí vysoko přes 0,3 především v období mezi jarní a podzinmí rovnodenností.

Pochopte prosím že srovnávání podle instalovaného výkonu (a ještě podle jaderného názvosloví, ignorujícího 2/3 výkonu jdoucího do ovzduší) je nesmysl,

smysl má srovnávat velikost investice (včetně ceny peněz) a provozní náklady na vyrobené TWh, včetně nákladů na skladování (přečerpávací elektrárny u jádra, přečerpávačky plus baterie plus pružná výroba (třeba plyn) u OZE.

Když to nepochopíte, tak diskuse jsou zbytečné. Většina ekonomů i politiků to naštěstí chápe, bohužel ne všichni.

Emil
28. červenec 2021, 18:54

Tohle je opravdu někdo schopný s vážnou tváří vyplodit na energetickém serveru? Odborník žasne, laik se diví...

Ondra
28. červenec 2021, 19:03

pane Vaněčku vidim že jakýkoliv smysluplný diskuze s Váma opět nemaj smysl. Možná ste zvyklej že Vám lidi přikyvujou když je zavalíte spoustou nesmyslů ale v diskuzi na odborným webu nepochodite.

Srovnávat tepelnej příkon s elektrickým výkonem je absolutně mimo a navic to není věc čistě jaderek ale tepelnejch elektráren obecně. Ale "jaderný názvosloví" pobavilo :D dobrej vtip. A jestli sem si všiml dobře tak pořád propagujete kogeneraci pro zajištěni tepla v zimě.

Neni to žádná "moje metrika" ale úplně standardní metrika protože když se bavime o výrobě elektřiny tak se bavíme o elektrickým výkonu. Vaší logikou by bylo potřeba počítat s energií dopadajícího slunečního záření na panely takže by vlastně bylo potřeba koeficient využití u FVE ještě vydělit 5-6 (podobně u VtE 2-3). Se srovnánim celkový energie v jaderným palivu se ani nemusite obtěžovat protože stejnej princip by ste musel uplatnit u uhlí nebo plynu a dalších paliv. U vodních elektráren nevim ale šla by třeba veškerá potencialní energie vody za turbinou podle nadmořský výšky. Ale tohle je všechno stejná blbost (to už se nedá nazvat jinak) jako to co ste napsal Vy.

Kdyby měly ČR a Německo úplně stejnej energetickej mix tak by srovnání pana blahy byly pořád mimo protože by německý elektrárny vždycky vyrobily víc než český. Ale tak to je snad logický když má Německo 8x tolik obyvatel a trochu větší energetický potřeby...

Jaroslav Studnička
28. červenec 2021, 20:20

TO: Emil

Troufám si tvrdit, že příspěvek p. Vaněčka z 18:06 dohání jistého p. Hanzla z jiných diskuzí :-)

Emil
28. červenec 2021, 20:27

Je to souboj těžkých vah. :-)

Milan Vaněček
28. červenec 2021, 20:32

ad Ondra: mohu pouze opakovat, co jsem napsal, cituji:"smysl má srovnávat velikost investice (včetně ceny peněz) a provozní náklady na vyrobené TWh, včetně nákladů na skladování (přečerpávací elektrárny u jádra, přečerpávačky plus baterie plus pružná výroba (třeba plyn) u OZE.

Když to nepochopíte, tak diskuse jsou zbytečné".

ad Emil: byl by jste schopen nám sdělit Vaši odbornost? Třeba jaké studium na ČVUT či VUT, kde jste získal odbornost z fotovoltaiky či větrných elektráren? Nemyslím to "copy and paste" z internetu. Předem děkuji, na odborném webu to můžete prozradit.

Milan Vaněček
28. červenec 2021, 20:45

ad Emil v 20:29 - tři "těžké váhy" ještě, po více než 20 letech fotovoltaiky a větrných elekráren v energetice ještě nepochopily, že metrika tepelných elektráren je JINÁ než metrika elektráren fotovoltaických, větrných a vodních.

Je třeba se dovzdělat v nových čistých obnovitelných zdrojích energie.

Ondra
28. červenec 2021, 22:38

Pane Vaněčku zas předvádite svý klasický dvojtý metry - nebo metriky jestli chcete. Dokud s tim nepřestanete tak jakýkoliv diskuze s Váma nemaj smysl.

Na závěr už můžu říct jediný a to že by ste s tim už měl ve vlastním zájmu přestat. Jenom si veřejně děláte ostudu.

Emil
28. červenec 2021, 23:22

Ad Vaněček: proč ten náhlý zájem o odbornost ostatních, když vy sám tu melete o jádru dnes a denně jednu hloupost za druhou a žádnou odbornost v tomto oboru nemáte? To zase chcete kázat vodu a pít víno?

Milan Vaněček
29. červenec 2021, 04:59

ad Emil: tak to vypadá, že jste opravdu nic technického ani fyzikálního nevystudoval. S tím nic neudělám. Já mám stejnou fakultu jako kolega Wagner. Vím co jsou základní fyzikální principy, vím co je věda a co jsou kecy.

Emil
29. červenec 2021, 06:55

A to je právě ono. Skutečný vědec by se řídil ověřenými fakty a ne nějakými svými mlhavými dojmy.

Ondra
29. červenec 2021, 07:15

Pane Vaněčku už s tim fakt přestaňte prosím - za chvilku už Vás nikdo nebude brát vážně (jestli tady ještě takoví lidi vůbec jsou). Tohle smrdí elitářstvim a jestli Vás chápu dobře tak pokud člověk nemá na svou argumentaci (i když je 100% v pořádku) štempl tak pro Vás nic neznamená.

Pochybuju že všichni nekritičti zastánci OZE (já proti OZE vůbec nic nemám) který Vám tady v diskuzi přitakávaj maj vzdělání v energetice - ale u nich se neptáte. Ale to je v pořádku protože každej by měl mit možnost se vyjádřit pokud to dělá slušně a k věcně. Jenom by ste mohl měřit všem stejným metrem ale toho se od Vás bohužel asi nikdy nedočkáme.

Milan Vaněček
29. červenec 2021, 08:28

Ondro, fyzikální zákony jsou člověkem poznané zákony přírody. To neokecáte. Smysl vědy je ty zákony poznávat a využívat, to je pak technický pokrok.

Už nemám co bych dodal.

Ondra
29. červenec 2021, 10:20

Pane Vaněčku jedinej kdo se snaži něco okecat ste Vy. Klasický zahrání do outu pomocí přirodních zákonů a technickýho pokroku - přitom to vůbec nemá žadnou souvislost s předchozí diskuzí.

Jan Veselý
27. červenec 2021, 13:27

Podle Škoda-Energo nakupují výrobu 4 kusů 2 MW turbín.

www . sko-energo . cz/cs/novinky/sko-energo-ziska-jako-prvni-v-cesku-garantovanou-zelenou-energii/70/

Emil
27. červenec 2021, 13:48

Nevím kde v tom vašem článku vidíte něco o 2 MW turbínách. Státní autorizace je na 9 MW a zde uvádějí výrobní výkon min 2,0 MW a max 2,35 MW:

vhodne-uverejneni. cz/zakazka/v-21469-70-dodavka-technologie-vetrne-elektrarny-ve-2-a-ve-3-nove-vyhlaseni

Marek Kuchejda
27. červenec 2021, 22:15

V dané lokalitě jsou již v provozu 2 turbíny VESTAS 2,2 MW

Souhrnný výkon by tak měl být cca 13,4 MW. S ročním koeficientem 23%. Patrně jim tam utekly ty dvě stávající turbíny. Koeficient 34% by byl v dané lokalitě zcela mimo.

Emil
27. červenec 2021, 22:35

Souhlasím, 23 % mi dává rozhodně větší smysl než 34 %, o 37,5 % nemluvě. 23 % je ostatně průměrný roční koeficient využití VtE v ČR.

richie
28. červenec 2021, 12:09

aj tak sa mi zda tych 33,4% prilis optimisticke

Nemecke VTE mali za minuly rok koeficient vyuzita slabych 25%

Vladimír Šťastný
29. červenec 2021, 16:46

richie 25% by asi odpovídalo. Když u nás postavili větrnou farmu Kryštofovy Hamry na na náhorní planině nad Rusovou, v nadmořské výšce lehce pod 900m na jednom z největrnějších míst Krušných hor, bylo na internetu zveřejněno hodnocení prvního roku provozu této farmy, které zpracoval ing. Vladimír Velek. Jemu vyšlo využití nějaké desetiny přes 28% a sám to uváděl jako špičkovou hodnotu. Když jsem hledal hodnocení dalších let, už jsem je nenašel, provozovatel je přestal zveřejňovat a i tem první rok stáhl. Ing. Veleka jsem kontaktoval mailem a on mi alespoň potvrdil, že i další roky jsou z tohoto pohledu stejné.

blaha.p
27. červenec 2021, 07:48

Příkladu Škodovky budou následovat další firmy, na kombinace vlastní výroby střešní FVE a PPA smluv přejde většina firem.

Dodavatel Ambient Energy letos vykoupí a dodá z OZE přes 600 GWh.

Kamil Kubů
27. červenec 2021, 10:08

Je to jen papír, co snese všechno. Ve skutečnosti Škodovka z této elektrárny nedostane ani kilowatthodinu. Vzhledem k struktuře distribuční sítě je pravděpodobnější, že tu elektřinu spotřebuje její konkurent v Nošovicích než že by se dostala do závodu v Mladé Boleslavi. To už klidně mohli podepsat smlouvu s nějakou firmou třeba ve Španělsku nebo v Norsku, vyšlo by to stejně. Je to moderní forma odpustků, která jim má zajistit přízeň ekologické církve a nižší náklady za formálně nižší emise CO2.

Jiří Kelnar
27. červenec 2021, 10:42

Okej a jakou mám já jistotu, že ke mě doteče elektřina z Eonu a ne třeba z Dukovan? To je úplně stejný princip, já platím Eonu za elektřinu, ale nemám garantovaný, že přiteče ke mě ta vyrobená Eonem.

energetik
27. červenec 2021, 11:09

Díky tomu že bilance výroby a spotřeby musí být v každý okamžik vyrovnaná tak je to úplné jedno, protože pro každý okamžik lze dohledat že kterého zdroje energie šla a tento zdroj dostal zaplaceno protože "pohnul" s elektroměrem.

Zjednodušeně lze říct že když nějaká elektrárna do sítě natlačí elektron tak někde jinde "jiný" elektron musí ve stejném okamžiku vypadnout, protože elektrony nejsou stlačitelné a síť není "nafukovací". A protože nedokážeme rozeznat jednotlivé elektrony a ani to nepotřebujeme, protože jejich tok dokážeme měřit tak je v principu jedno, který elektron a kde se do sítě v vtlačí a kde jiný vypadne.

Ve skutečnosti se ty elektrony vlivem nízké driftové rychlosti při 50Hz nedostanou ani z areálu elektrárny.

Kamil Kubů
27. červenec 2021, 12:54

Jinými slovy říkáte, že PPA kontrakt takto postavený nedává odběrateli žádné oprávnění deklarovat svoji spotřebu EE jako "CO2" free, protože reálně k němu žádná taková elektřina nedorazila. Jediná skutečná OZE spotřeba je taková, která jde z OZE zdroje (panelu, větrníku) rovnou ke spotřebiteli. Všechno ostatní je jenom humbuk, kouřová clona a stínové divadlo pro masy, aby ohlupováni tímto divadlem byli ochotni podílet na tomto cirkusu plnícím ty správné kapsy horami peněz.

Energetik 007
27. červenec 2021, 13:06

Nejen kouřová clona, humbuk, divadlo... ale je to podvod.

Někdo využije něčí neznalosti fyzikálních zákonů a obohatí se - tak to je podvod § 209 Tr.z.

Jan Veselý
27. červenec 2021, 13:21

Tak šup, šup k soudu podávat žalobu. Máte šanci vstoupit do dějin. Jako co, to se uvidí.

Ivan Novák
27. červenec 2021, 20:29

Je to podvod na všeobecné veřejnosti, ten v trestním zákoníku není. Podobné je to s oblíbenými přepočty na průměrné domácnosti.

Ale nejsme v tom sami. Původní význam řeckého slova "demagogos" byl "vůdce lidu", tehdy šlo o standardní funkci fyzické osoby ve státní administrativě. Pak se to nějak zvrtlo, z vést se stalo zavádět.

blaha.p
28. červenec 2021, 08:06

Neuvěřitelná neznalost, v ČR se spotřebuje ročně nějaká elektřina, ta neroste na zahradě, ale musí vám jí někdo dodat a tomu platíte. S určitým dodavatelem uzavřete smlouvu. Když určitá firma měla uzavřenou smlouvu s dodavatelem EE na 100 GWh/rok a ten dodavatel má EE výhradně z fosilních zdrojů, pak jí vypoví a uzavře PPA smlouvu na OZE. Znamená to jediné, že v ČR se v tomto roce nespotřebuje 100 GWh fosilní energie a tak se omezí výroba v uhelné elektrárně. Když toto udělá 10 velkých firem, bude to znamenat, že zde vyrostou desítky větrníků a FVE a zavře se nějaká uhelná elektrárna, uff napsal jsem to jak pro 7 leté dítě, tak nad to bude stačit na pochopení.

Milan Vaněček
28. červenec 2021, 08:45

Pane blaha, oni to nechtějí pochopit. Vidí, že jejich sen mít 50% elektřiny z jádra padá (naštěstí, byl by z toho státní bankrot).

Ve skutečnosti o energetice u nás rozhodne zájem průmyslu, jsme stále ještě hodně průmyslová země. A průmysl v EU i datová centra IT jde cestou PPA, vlastních střešních FVE, chce mít co nejlevnější, čistou elektřinu (nepodporovat dotace, které jdou do kapes jiných subjektů). Elektřina z nových JE levná být nemůže, o tom se v 21. století neustále přesvědčujeme. Ten Váš odkaz z e15 o tom jasně vypovídá, jak je to i v ČR.

Co se týče argumentace, jaký proud odkud a kam teče, to je neuvěřitelné že mnozí předstírají že elektrický proud je přesně jako vodní proud. Nevědí že tu byl Maxwell, který před cca 170 lety stanovil matematické zákony (teorie elektromagnetického pole).

Kamil Kubů
28. červenec 2021, 10:00

Pane Vaněčku, nepodsouvejte prosím diskutujícím myšlenky nebo argumenty, kterých se ani nedotkli. A místo toho zkuste nějak vysvětlit, jak pomocí Maxwellových zákonů dostane reálná elektrická energie ze zapadlé minielektrárny někde na Opavsku na elektrickou přípojku továrny Škoda v Mladé Boleslavi.

Já vím jak to funguje obchodně, vím jak to funguje opticky z pohledu ušetření produkce z fosilních zdrojů. Jen říkám, že reálně se do škodovky žádná OZE elektřina nedostane.

richie
28. červenec 2021, 15:48

@blaha.p

Neuvěřitelná neznalost, v ČR se spotřebuje ročně nějaká elektřina, ta neroste na zahradě, ale musí vám jí někdo dodat a tomu platíte. S určitým dodavatelem uzavřete smlouvu. Když určitá firma měla uzavřenou smlouvu s dodavatelem EE na 100 GWh/rok a ten dodavatel má EE výhradně z fosilních zdrojů, pak jí vypoví a uzavře PPA smlouvu na OZE. Znamená to jediné, že v ČR se v tomto roce nespotřebuje 100 GWh fosilní energie a tak se omezí výroba v uhelné elektrárně. Když toto udělá 10 velkých firem, bude to znamenat, že zde vyrostou desítky větrníků a FVE a zavře se nějaká uhelná elektrárna, uff napsal jsem to jak pro 7 leté dítě, tak nad to bude stačit na pochopení.

Znova len blbe okecavanie alebo skutocne neuveritelna neznalost.

Ak si teraz nejaka firma dohodne PPA na 100GWh za rok tak to znamena len jedno, ze v sucasnosti je mozne zabezpecit stabilnu dodavku EE len vdaka dostupnosti (zatial dostatocnej) aj inych zdrojov EE ako je OZE. Akonahle sa tento nesvar rozsiri cez nejaku mieru, bude problem s dodavkou v pripade nedostatocnej vyroby z OZE (VTE a FVE), pretoze tento nedostatok postihne pravdepodobne vsetkych vyrobcov v Europe a NOrsko zo Svedskom nemaju dostatok kapacity vo vodnych elektrarnach aby zasobovali celu Europu.

Jedina moznost cistej OZE je masivna akumulacia - zatial realne funkcne su len elektricke akumulatory a PVE.

Ale len Cesko by potrebovalo cca 2500ks bateriek ako idu teraz stavat Nemci (samotne Nemecko ich potrebuje cca 20000), alebo cca 150ks PVA velkosti Dlouhe strane. Alebo ich kombinaciu. Co vsak znamena, ze to nebude ani rychle a uz vobec nie lacne ako to tu stale prezentujete.

Myslim, ze by ste sa mali opytat svojho syna, preco sa cez den tazko pozoruju hviezdy, alebo v noci sa zle pozoruje slnko, alebo ako dobre funguju plachetnice za bezvetria ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se