Domů
Emise CO2
Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekordních více než 60 eur za tunu
Zdroj: www.ecologic.eu

Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekordních více než 60 eur za tunu

Emise CO2
16 komentářů
30. srpen 2021, 12:39
ČTK

Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes poprvé překročila 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005.

Cena se dnes dopoledne vyšplhala až na 61,01 eura za tunu. Kolem 9:30 SELČ se pohybovala kolem 60,40 eura a proti předchozímu závěru si připisovala více než dvě procenta. Za poslední rok se cena povolenek zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.

Podle analytiků společnosti Refinitiv by tento týden mohl cenám povolenek poskytnout podporu nižší aukční objem a také růst cen ropy. Bankovní prázdniny v Británii by pak vedle objemu obchodování mohly zvýšit i nestabilitu na trhu.

Emise
Ilustrační foto

Analytická společnost S&P Global nedávno uvedla, že v srpnu se prudce snížila primární nabídka povolenek z vládních aukcí, další pokles se očekává tento týden. Přispěje k tomu snížení počtu aukcí z pěti na tři kvůli bankovním prázdninám v Británii a uzavření evropské energetické burzy EEX kvůli výročnímu zasedání výboru 2. září. EEX přitom aukce pořádá. Ceny povolenek se zvyšují i díky růstu cen ropy a zotavení cen zemního plynu v Evropě.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace firem snažit se snižovat emise.

Evropská komise (EK) v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Kuba
26. říjen 2021, 13:54

haha, hlavně že tady Jan veselý žvanil o tom, jak cena povolenek bude 20-30 eur a že rozhodně nevěří ceně větší :D

https://oenergetice.cz/nazory/nemecky-rozbresk-priciny-nasledky

Zbyněk Poisl
30. srpen 2021, 12:50

Evropa páchá ekonomickou sebevraždu a Čína se směje! Tohle už by se asi dalo považovat za vlastizradu. Politici by měli být hnáni k zodpovědnosti. Na tohle nemají mandát!

Josef
30. srpen 2021, 13:51

To se mýlíte , tento vývoj odpovídá závěrům tzv. Pařížské konference, které byla pompézně podepsána celou evropskou unií i našimi politiky , kteří prakticky nevěděli co vlastně podepisují a jaké to bude mít důsledky. On totiž právě závazek tzv. uhlíkové neutrality do roku 2050 vede nevyhnutelně k tomu, že je třeba rychle omezit spotřebu fosilních paliv a vytvořit prostředky pro transformaci a toho lze dosáhnout pouze jejich zdaněním. Kdy je daníte omezujete jejich spotřebu a tím zároveň vytváříte prostředky pro podporu alternativ nebo úspor. Čím menší spotřeba fosilních paliv bude tím vyšší daně přes povoleny na ně budou uvaleny. Stejně tak budou uvaleny vysoká cla na všechen dovoz abyste si náhodou nekoupil levné zboží z venku. Životní úroveň lidí půjde prudce dolů.

Martin
30. srpen 2021, 14:53

Zivotna uroven ludi pojde dole, ale zaroven sa bude riesit aj problem energetickej chudoby. Na jednu stranu ceny energii a povoleniek idu hore na druhej strane Nemecko zalozilo fond na podporu pre ludi, ktory trpia energetickou chudobodu, mozu si zatlieskat :D

Milan Bačík
30. srpen 2021, 16:14

Naši politici s klidem podepíší cokoliv, co se projeví až po konci jejich mandátu. Otázka jak by dopadlo referendum na toto téma, kdyby nějaké bylo.

Dalibor
31. srpen 2021, 15:57

Je to tak. Podepíší cokoliv a ani neví co podepisují. On je vždy výhodný pro nějakou skupinu podnikavců. Většina na tom vždy prodělá. Například zákon o korporacích v roce 2004 člen ODS Vladimír Doležel podal návrh zákona o vytěsnění minoritních akcionářů ze společností. Jeho návrh prošel horní i dolní sněmovnou. Zákon umožňuje komukoliv sebrat majetek s tím, že má dostat nějakou náhradu. Základní listina práv a svobod jasně říká že nikomu nemůže být vyvlastněn majetek mimo veřejný zájem proti jeho vůli. Později byl odsouzen za korupci v jiné kauze. Tohle co podepsali o uhlíkové neutralitě je podobné. Podepsali něco aniž by někdo něco počítal. V současnosti nejsou dostupné technologie, které by měly nahradit fosilní paliva. Prostě není to čím nahradit. Jen částečně.

Carlos
30. srpen 2021, 20:09

Kolikrát Vám mám vysvětlovat že rozhodující pro životní úroveň je objem efektivní energie, nikoliv celkový objem energie, který se v ekonomice spotřebuje?

Nehledě na to, co je to životní úroveň?

Michal K.
30. srpen 2021, 14:57

Dobry den,

laicke otazky.

1.) Ako vyzera taka emisna povolenka ? Je to nejaky certifikat? Ci je to nieco cisto digitalne ?

2.) Europ. komisia sa rozhodla stiahnut 378,9 milionov povoleniek. Jedna povolenka = jedna tona CO2 ?

3.) Kto dal pravo Europ. komisii emitovat, a stahovat emisne povolenky ?

Vopred vdaka za odpovede.

Ivan Novák
30. srpen 2021, 16:18

Odpovědi skryty třeba zde:

https://ec.europa.eu/clima/policies/ets_en

Obávám se, že velká část problému je působena existenciální snahou ve skutečnosti zbytečných úředníků vykazovat další a další činnost.

PetrV
30. srpen 2021, 19:52

Nikoliv , je to obrovské okradani spotrebitelů.

Tom K.
31. srpen 2021, 07:03

Dobrý den Michale,

1) Povolenka je pouze virtuální komodita.

2) Ano, přesně tak. Každá povolenka opravňuje vlastníka k emitování 1 tuny CO2 do ovzduší.

3) Jelikož se v této problematice pohybuju poměrně krátce, na tuto otázku Vám snad odpoví někdo kompetentnější :D

Přeji hezký den.

Josef
30. srpen 2021, 16:45

vývoj klimatu do roku 2053... aneb co se na ČT nedozvíte:

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23328940.2020.1796243

PetrV
30. srpen 2021, 19:50

Bohužel jsou to informace, které maistream nesmí šířit. Greendeal je obrovská zlodějna. Eusojuz a usasojuz se žene vesele do pekla. Nevidí, že zesiluje sopečná cinnost, oslabuje golfsky proud.

Vzhuru do středověku.

Díky za odkaz.

energetik
30. srpen 2021, 18:43

No možná když ta cena naroste ještě alespoň dvakrát tolik a udrží se alespoň 80 let, tak je šance že na sebe nové Dukovany alespoň částečně vydělají. Pokud tedy tu energii bude ještě někdo kupovat.

Emil
30. srpen 2021, 19:02

Stačila malá degustace následků Green dealu, a začíná pomalu svítat i těm, u kterých by to člověk absolutně nečekal. :-)

Josef
31. srpen 2021, 01:11

Proti tomu co přijde je to zatím jen špička ledovce....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se