Koronavirus dopadá významně na spotřebu elektřiny, v zemích EU klesá až o 15 %

DomůKomoditní trhyKoronavirus dopadá významně na spotřebu elektřiny, v zemích EU klesá až o 15 %

Ve Francii v důsledku rozšíření koronaviru poklesla spotřeba elektřiny dle vyjádření místního provozovatele přenosové soustavy až o 15 %. Obdobný pokles hlásí i Itálie. Mírný pokles lze sice vysledovat i v ČR, není ovšem tak výrazný a pohybuje se spíše ve vyšších jednotkách procent. 

Rozsáhlá opatření proti dalšímu šíření koronaviru již dopadla i na spotřebu elektrické energie v Evropě. Přestože nová opatření byla aplikována teprve nedávno, již nyní se v některých státech podepisují na snížené spotřebě elektřiny. V České republice prozatím klesá mírněji než v jiných Evropských zemích.

Je také možné předpokládat, že dopady na spotřebu elektřiny se budou zvyšovat, a to hlavně s ohledem na útlum některé průmyslové výroby. Příkladem může být německá automobilka Volkswagen, která na tři týdny přerušila výrobu.

Zřejmě největší dopad má aktuální situace na Itálii a Francii. Podle veřejně dostupných informací z obou zemí poklesla spotřeba elektřiny v obou zemích o více než 15 %. Podle informací webu S&P Global je na situaci zatím nejlépe Německo, kde lze pozorovat pouze mírný pokles spotřeby elektřiny v řádu nižších jednotek procent (2,5 %).

Důvodem pro nižší spotřebu elektřiny ve Francii podle provozovatele přenosové soustavy je, že více lidí pracuje z domova a velcí průmysloví odběratelé snižují odběr.

„Spotřeba elektřiny se v ranních hodinách zvyšuje pomaleji a nedosáhne vrcholu do jedné hodiny odpolední. Spotřeba v průběhu dne také výrazně rychleji klesá než za normálních okolností,“ uvedl pro agenturu Reuters provozovatel francouzské soustavy.

Pro srovnání s finanční krizí v roce 2009 – v době krize se snížila spotřeba elektřiny mezi průmyslovými spotřebiteli o 14 %. To bylo, mimo jiné, důsledkem pro propad cen emisních povolenek, o které kvůli nedostatku průmyslové výroby a spotřeby energií nebyl takový zájem.

Spotřeba klesá i v České republice

Pokles spotřeby lze vysledovat i na zatížení soustavy v České republice. Ta je v současné době nejnižší nejméně od roku 2016. Zatímco v jedenáctém týdnu tohoto roku byla spotřeba z posledních let nejvyšší, nyní se propadla a je z posledních pěti let nejnižší.

Stále se jedná ovšem o relativně malý pokles a data budou více vypovídající až za delší časový horizont.

Pokles spotřeby elektřiny potvrdily i zástupci velkých energetických společností v Česku. Podle tiskového mluvčí společnosti ČEZ Ladislava Kříže se pokles spotřeby dá odhadovat na cca 6 %. Toto číslo ovšem není zřejmě konečné, jelikož opatření teprve nabírají na síle.

„Zatím jde o předběžná data. S každým dnem je klesající tendence, takže se již pohybujeme na úrovni poklesu o šest procent. Pokles bude určitě podstatně pokračovat, především s přerušením výroby v automobilkách, na které jsou navázány desítky dalších dodavatelů,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Významnější pokles zaznamenala společnost Pražská energetika, která mluví o poklesu až kolem 10 %.

„Je to logické – jsou zavřená obchodní centra, doprava jezdí v prázdninovém režimu, jsou zavřené obchody, restaurace, nefungují další věci. Ano, možná mírně roste spotřeba domácností, tím, že jsou lidé doma, ale to pokles nevyrovná,“ řekl Petr Holubec ze společnosti PRE.