Koronavirus dopadá významně na spotřebu elektřiny, v zemích EU klesá až o 15 %
Ve Francii v důsledku rozšíření koronaviru poklesla spotřeba elektřiny dle vyjádření místního provozovatele přenosové soustavy až o 15 %. Obdobný pokles hlásí i Itálie. Mírný pokles lze sice vysledovat i v ČR, není ovšem tak výrazný a pohybuje se spíše ve vyšších jednotkách procent.
Rozsáhlá opatření proti dalšímu šíření koronaviru již dopadla i na spotřebu elektrické energie v Evropě. Přestože nová opatření byla aplikována teprve nedávno, již nyní se v některých státech podepisují na snížené spotřebě elektřiny. V České republice prozatím klesá mírněji než v jiných Evropských zemích.
Je také možné předpokládat, že dopady na spotřebu elektřiny se budou zvyšovat, a to hlavně s ohledem na útlum některé průmyslové výroby. Příkladem může být německá automobilka Volkswagen, která na tři týdny přerušila výrobu.
Zřejmě největší dopad má aktuální situace na Itálii a Francii. Podle veřejně dostupných informací z obou zemí poklesla spotřeba elektřiny v obou zemích o více než 15 %. Podle informací webu S&P Global je na situaci zatím nejlépe Německo, kde lze pozorovat pouze mírný pokles spotřeby elektřiny v řádu nižších jednotek procent (2,5 %).
Důvodem pro nižší spotřebu elektřiny ve Francii podle provozovatele přenosové soustavy je, že více lidí pracuje z domova a velcí průmysloví odběratelé snižují odběr.
„Spotřeba elektřiny se v ranních hodinách zvyšuje pomaleji a nedosáhne vrcholu do jedné hodiny odpolední. Spotřeba v průběhu dne také výrazně rychleji klesá než za normálních okolností,“ uvedl pro agenturu Reuters provozovatel francouzské soustavy.
Pro srovnání s finanční krizí v roce 2009 – v době krize se snížila spotřeba elektřiny mezi průmyslovými spotřebiteli o 14 %. To bylo, mimo jiné, důsledkem pro propad cen emisních povolenek, o které kvůli nedostatku průmyslové výroby a spotřeby energií nebyl takový zájem.
Spotřeba klesá i v České republice
Pokles spotřeby lze vysledovat i na zatížení soustavy v České republice. Ta je v současné době nejnižší nejméně od roku 2016. Zatímco v jedenáctém týdnu tohoto roku byla spotřeba z posledních let nejvyšší, nyní se propadla a je z posledních pěti let nejnižší.
Stále se jedná ovšem o relativně malý pokles a data budou více vypovídající až za delší časový horizont.
Pokles spotřeby elektřiny potvrdily i zástupci velkých energetických společností v Česku. Podle tiskového mluvčí společnosti ČEZ Ladislava Kříže se pokles spotřeby dá odhadovat na cca 6 %. Toto číslo ovšem není zřejmě konečné, jelikož opatření teprve nabírají na síle.
„Zatím jde o předběžná data. S každým dnem je klesající tendence, takže se již pohybujeme na úrovni poklesu o šest procent. Pokles bude určitě podstatně pokračovat, především s přerušením výroby v automobilkách, na které jsou navázány desítky dalších dodavatelů,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Významnější pokles zaznamenala společnost Pražská energetika, která mluví o poklesu až kolem 10 %.
„Je to logické – jsou zavřená obchodní centra, doprava jezdí v prázdninovém režimu, jsou zavřené obchody, restaurace, nefungují další věci. Ano, možná mírně roste spotřeba domácností, tím, že jsou lidé doma, ale to pokles nevyrovná,“ řekl Petr Holubec ze společnosti PRE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se