Domů
Emise CO2
Babiš se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek
Emise

Babiš se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek

Emise CO2
24 komentářů
28. září 2021, 11:18
ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek, kterou platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry. Po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. „Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu,“ řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. „To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek,“ uvedl premiér. Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou.

Analytici odhadují, že ceny energií pro české domácnosti porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. U elektřiny a plynu očekávají kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově až o pětinu, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun. Analytici se rovněž shodují v tom, že velkoobchodní ceny elektřiny ženou nahoru hlavně rekordní ceny povolenek.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v neděli oznámil, že vláda chce zmírnit dopady zdražení elektřiny rodinám s nízkými příjmy pomocí takzvaných energetických šeků. Zhruba 800.000 rodinám plánuje zaplatit kolem poloviny částky za zvýšené náklady.

Právě inflace, tedy obecné zdražování, bylo podle Babiše hlavním tématem jeho dnešní debaty se Zemanem. Premiér zopakoval, že není zastáncem toho, aby Česká národní banka ve snaze o snížení inflace zvyšovala úrokové sazby. Byť je centrální banka nezávislá, podle Babiše by měla s takovými kroky počkat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Ondřej
28. září 2021, 12:13

Pokud se mu to podaří, tak dobrý, jen se obávám, že poté, co se v Německu strana zelených stane vládní stranou, je plácnutí do vody. Alespoň se něco snaží dělat. Zatím, opakuji zatím, čím dražší povolenka, tím větší příjem do dotačních titulů. To bude platit do prvních krachů. Pokud vím, teplárny a elektrárny už odmítají nést náklady na povolenky a budou je promítat do svých cen. Volání po decentralizaci jen uspíší nesplnění exhalačních limitů a odpojte se, když je dnes elektřina a plyn tak vysoko. To nemůže vycházet spolu s tím, že během 3 let tady máme uhlíkovou daň. také si uvědomme, že ta šílená cena energií se zatím neprojevila v ceně výrobků. K tomu teprve dojde.

Josef
28. září 2021, 12:34

Ano přesně tak, začíná dominový efekt. Největší vtip mi přijde, že stát zaplatí

polovinu růstu cen el. energie 1/4 domácností a to znamená, že ty 3/4 budou mít nárůst ještě o 12% vyšší, aby mohly dotovat ty chudé domácnosti třeba nepřizpůsobivých co nikdy nepracovali. V Německu už vyvlastňují byty v Dánsku už ani nesmíte vlastnit více bytů a stejní lidé kritizují Rusko nebo Čínu....

Jiří
28. září 2021, 13:05

Pokud se to podaří, tak je to jeden z nejhorších příspěvků, co jsem kdy viděl.

V naší řekl bych průměrné domácnosti se zdražení 5->6 Kč/kWh projeví nárůstem měsíční platby o 180 Kč, polovina z toho je 90 Kč. Těchto 90 Kč bude stát ostatní občany tak 200 korun (90 Kč příspěvek + náklady na energetické šeky + mzdové náklady na úředníka, zpracování a schválení požadavku...), takže to všem ostatním zdraží elektřinu (byť "neviditelně" na státním dluhu nebo na daních) o to víc.

Ondrej
28. září 2021, 13:20

Asi jsem to moc nepochopil, co vlastně píšete. EU vlastní stabilizační počet emisních povolenek. Emisní povolenky jsou dnes že 2/3 vlastněný investičními fondy, které do nich investují s vidinou nárůstu zisku. Tedy vůbec ne podniky, kteří vypouštějí CO2. Pokud by EU uvolnilo stabilizační fond, dalo by najevo, že nebude tolerovat spekulace s povolenkami. Povolenky by se vrátili na normální úroveň. A nikoho by to nijak nebolelo. Jen spekulanty.

Carlos
28. září 2021, 14:45

Naopak, spekulace s emisenkami může výrazně urychlit transformaci energetiky. Pokud bude všechno ostatní nějak fungovat (v současnosti máme ekonomiku po šoku) je tu naděje že se jednak začne i přesouvat průmysl k místům kde je dostupná energie, takže je tu naděje na revitalizaci různých starých areálů, jednak začne zájem o repowering současných VE, a jednak začne ještě víc růst snaha o efektivní využívání energie.

Ondřej
28. září 2021, 20:29

Byl jsem na teplárenské konferenci a tam letěl poměrně nekompromisní názor, všechno naúčtujeme lidem. Podnázor byl, stejně dnes nemají kam utéct. A tak to bude i do budoucna. Jinak Bohemia Energy už to udělala. Tady máte účet a pokud nechcete, jděte si kam chcete. Emisní povolenky jsou dobrá věc, pokud by to byl normální nástroj, což nyní není.

Carlos
28. září 2021, 22:13

Ano, ať to připočítají, jenomže v ten moment lidi začnou řešit co s tím a jak se odpojit. Začnou si vyhodnocovat jestli se jim nevyplatí zateplit a instalovat si vlastní kotelnu... Zatím se dá utéct, na rozdíl od některých jiných zemí.

Myslím že bude stačit jeden jediný rok kdy budou ceny elektřiny vyšší a uvidíme nekonečné pořadníky na instalace fotovoltaických a jiných systémů. Jediné co je otázka je jestli se to zase podaří elektrárnám zarazit jako před deseti lety. Rozdíl je ten že tentokrát to bude o odběratelích, tedy jiné části sítě a možná i o snižování příkonu na jističích.

Lidi sítě, ať už je to plyn, voda, elektřina, používají z nějakého důvodu, povětšinou že to vychází cenově dobře, je s tím méně starostí, je to bezpečnější (voda). Pokud ale začínají výhody které vznikly nějak historicky (třeba koupit páru z teplárny bylo pro fabriku výhodnější než držet vlastní topiče, dnes jsou kotle a vyvíječe většinou automatizované), mizet a ceny rostou, začnou si v určitý moment podniky a obyvatelé počítat jak ušetřit, eventuálně jestli to pro něj nebude mít i nějaké další výhody.

Typicky u většího odběratele tepla může přechod na vlastní tepelný zdroj znamenat i výrobu elektřiny v nějakém objemu. Ta může být v porovnání s tou ze sítě poměrně levná. V jejím případě se totiž neporovnává cena z malého zdroje s cenou někde na přípojce elektrárny, ale cena z malého zdroje s cenou z transformátoru u fabriky. A tam to může být násobek ceny u elektrárny.

To stejné platí pro domácnosti. V momentě kdy cena elektřiny vyroste na, dejme tomu, 6 korun za kWh, tak pravděpodobně dojde k break eventu pro mnoho lidí a vlastní solární systém začne dávat smysl, většina lidí nemá totiž elektřinu napojenou na spotové ceny, takže je jim jedno jestli to budou krýt v létě, kdy je cena na burze nízká, nebo v zimě, prostě nahradí nějaký objem energie ze sítě energií z vlastního zdroje. S jistou šancí to chytí zpětnou vazbu a dostane se to do spirály.

Pokud budou následně blbnout i trubkoví plynaři, tak jim také hrozí nebezpečí (které pak bude nebezpečím trochu i pro lidi), že jim lidi začnou utíkat k dovozu plynu do vlastních zásobníků. Technologie je na to již nějakou dobu připravená, není prostě nějaký ten začátek 19. století kdy se to tak zkoušelo se svítiplynem. Navíc tu budete mít možnost nákupu certifikovaného methanu z BPS. Plus budete mít kontrolu nad svou zásobou. (Logisticky se nedá dost dobře objet v případě problému republika a lidem zásobníky vycucat, zabavit plyn někde v podzemním zásobníku je otázka jednoho podpisu). Eventuálně je možnost že se díky tomu chytí P2G. Jak asi víte, proti plynu na burze nemá syngas moc šanci, ale v případě že se bude prodávat přímo v nějakých obalech, nebo s dodávkou mimo potrubí, může být již zajímavý. (To by s muselo spočítat ještě)

energetik
28. září 2021, 22:43

Ondřej

to je jasná věc + vyšší zisky. Nebo si myslíte že to bylo dosud jinak a teplárníci zde dělali nějakou dobročinnost?

Josef
28. září 2021, 22:54

Carlosy když nemáte ponětí o nákladech budoucnosti pak neivestujete, pokud je povolenka spekulace pak nevíte co bude stát a nevíte jaké investice se Vám vrátí proto neinvestujete nikam ... bez nějaké garance státu . to je dnešní situace v energetice a může za to systém povolenek kdy není stanovená jasná cena , ale je tady nějaká hra na trh, který ale nemůže fungovat. Pokud by se řeklo že cena povolenky bude cena A v roce 2020, cena B v roce 2025 a cena X v roce 2050 pak s tím můžete počítat, ale spekulativní cena může být od jednotek EUR až do tisíců. V takové situaci nikdo nebude stavě plynovku ani jaderku protože je to příliš velký risk. Tržní cenu povolenky vymyslel někdo, kdo nemá základy ekonomického myšlení to je jako kdybyste všechny svoje úspory ukládal do něčeho jako BITCOIN za 20 let můžete být milionář a nebo také nebudete mít nic.

Carlos
29. září 2021, 00:02

A stejně jako Bitcoin se může odporoučet celý trh akcií a možní ještě rychleji než ten. Chtít investice bez rizika, tj. takové jako popisujete, je jako chtít suchou vodu, nebo napsal bych něco o jistém pouličním povolání, ale tam ta daná situace může nastat, sice na krátkou dobu do prvního klienta, ale může.

Za to že se v ČR (jinde se do energetiky inevstovalo) do energetiky neinvestovalo může jen a poze zasahování ze strany státu a jeho deklarovaná snaha o stavbuu JE. Dále pak poskytování výjimek uhelným elektrárnám.

Pokud požadujete něco co je jisté na 20 let, tak jako investici doporučuji státní dluhopisy.

energetik
30. září 2021, 15:00

Carlos

Na připojení k CZT už je dokonce poskytována dotace 40 tisíc Kč kterou si prolobovali teplarníci i když pozitivní ekologický vliv tohoto opatření je pochybný. A pochybuji o tom že to někdo využije.

https://2030.novazelenausporam.cz/rodinne-domy/#grant-156

energetik
30. září 2021, 15:06

Josef

najednou je tržní cena emisního odpustku špatná, ale když na tom spekuloval ČEZ a vydělával dlouhé peníze na tom obrovském nábytku zdarma kterým byl dotováván státem tak to bylo OK.

energetik
28. září 2021, 12:53

Ano na zastropování jsme v EU odborníci, potom už ta cena nepůjde nikdy změnit tak jako zastropování poplatků na jakože "podporu" OZE kterou zde také "zastropovali"

Carlos
28. září 2021, 14:04

Jinými slovy opět se pro dnešek obětuje zítřek. Místo podpory transformace a zvyšování efektivity místo podpory využití dostupných zdrojů atd. se zase dělají opatření pro konzervaci stavu a prodloužení životnosti starých zdrojů.

Za posledních osm let co je jeho strana v politice a prý nekecá a maká do roztrhání těla jde energetika a dopravní infrastruktura někam do háje.

Josef
28. září 2021, 23:20

Dobře tak zkusíme alternativy: vzal jsem tedy program ODS , ( považoval jsem jí za nejrozumnější z Antibabiš koalice. bohužel jen jeho část bod 2, protože sorry , ale dál už to nešlo číst. dělal jsem si poznámky:

A mezi námi ať je Babiš jakýkoli proti těmto je ANO ještě zlatá strana a divím jak hluboko ODS za těch 8 let klesla.... z původní strany zůstal jen název

ale teď moje poznámky k programu:

1) udržitelný život - život není udržitelný ani Váš ani můj není udržitelný ani život na zemi nebo vesmíru. Život vznikl nějakou dobu bude existovat a pak zase zanikne. Představa že je život udržitelný je ideologie pro hloupé lidi. Když vezmu šálek kávy a položím ho na stůl pak ta káva vychladne teplo se předá nejdříve interiéru pak se atmosféře a nakonec se vyzáří do vesmírných dálek a tím vzroste entropie vesmíru a už nikdy není možné tu energii vrátit zpět , proto není život udržitelný protože je na ní závislý.

2) ochrana vody - je skvělá věc napadlo Vás někdy že na světě je vody pořád stejně a že jí díky technologii má člověk více a více k dispozici jak chcete chránit vodu daněmi ze studní ?? nebo postavíte bažinu ať si lidé v okolí užijí komárů ?

3) ochrana půdy - současná půda vnikla asi před 10k. lety je super jí chránit před záborem zakážete stavět nové domy , dálnice liniové stavby ? Hlavně že vy už bydlíte že ostatní nemají právo mít svůj vlastní dům ? bydlení je moc levně že… jen tak pro zajímavost na 600 000 hekratech není co pěstovat roste tam řepka , výnosy ze zeměděství rostou a populace nikoli a stavět do výšky zakazují mnozí vaši zastupitelé měst a obcí svými územními plány - vy jste součástí problému nejste řešení.

4)Zastropování zemědělských dotací. Cílená podpora malých a středních firem - super podporujete malé a neúspěšné místo abyste podporovali ty co vytvářejí hodnoty pro ČR to pravdu potřebujeme....

5) Česko bude bio - efektivita pěstování biopotravin je velmi nízká museli byste zdevastovat celou přírodu v ČR a ještě by to nestačilo k dostatečné výrobě potravin pro republiku , ceny potravin by přitom vzrosty ještě mnohem více než ceny energií pokud chcete přesunout 1/3 zemědělské půdy do bio výroby pak také řekněte lidem že zaplatí dvojnásobek peněz za potraviny a co tím kdo získá ?

6) Lesy jsou naše národní dědictví, ne jen továrny na dřevo - jasně ať v lesích roste plevel ceny třeba budou sice pro běžného člověka nedostupné , ale budeme mít pestrou druhovou skladbu co takhle do zavést plošně ať zemědělci pěstují plevel v obilí a dalších rostlinách to bude biodiverzita...

Přírodní bohatství - no vzhledem k tomu že nic netěžíme ( prakticky ) pak všechno předáváme dalším generacím jenže otázka je co. žádné přírodní bohatství neexistuje a kdyby Vám ten program nepsal hlupák tak byste věděli, že přírodní bohatství vytváří člověk svým poznáním, k čemu byla starověkým civilizacím na středním východě ropa ? Ušetříte uhlí pro další generace nebo Lithium - oni ho nebudou potřebovat , protože technologie postupuje tak rychle že mnohé zdroje ztrácí cenu , pokud nevytěžíme teď pak už nebude co.

7) končíme podporu biopaliv 1. generace - ukončete a čím je nahradíte ? já vám to povím veškerá biopaliva , která nebudou přidána do nafty nebo benzínu budou nahrazena ropou. Stejně jako nepostavené jaderné bloky v JETE plynem.

8) Ochrana úrodné půdy má přednost před výstavbou výrobních a logistických center - správně výrobu přesuňte do Asie za ní tam půjde i vývoj. Je dobře že firmy vědí že tady jejich rozvoj není pro ODS žádoucí a pozemky okolo dálnic kde se tyto cetra staví ty jsou z hlediska přírody ty určitě nejcenější.... ?

9) Zdvojnásobíme plochu nejpřísněji chráněného území a vyhlásíme dva nové národní parky – NP Soutok („Moravská Amazonie“) a NP Křivoklátsko.

Jasně ať tam nikdo nesmí kromě ochranářů a chovejte tam kůrovce jako na Šumavě a loupejte stromy na stojato daňoví poplatníci to rádi zaplatí…. Kdo tam bude šéfovat Vaši straníci ?

10) Viníky ekologických havárií budeme postihovat přísněji - určitě až někdo zhavaruje s cisternou zavřete toho řidiče alespoň na 10 let ať zčerná a jeho rodinu bude život stát z dávek po tom všichni určitě prahnou, pak se ale nedivte , že vám to za ty peníze nebude chtít nikdo dělat a pak se může stát, že nebude palivo u pump jako ve velké Británii. a jsme rádi že víme že ODS chce více byrokracie v oblasti ekologie by zase byly kšeftíky jak před Babišem....

Carlos
29. září 2021, 00:11

Většíí slátaninu blbostí jsem nečetl už hodně dlouho. Je so sbírka argumentačních faulů. Nevím jestli to děláte schválně, nebo máte takový problém s kontextem a čtení s porozuměním.

Celkem jednoduše se dají ty vaše bláboly a kroky stranou a kde co rozstřílet, ale fakt na to nemám náladu, protože to tu udělám jednou a za moment to vyplesknete pod jiný text znovu. Tímto jste se zařadil do stejné kategorie jako je Loudil, Jan Novák a další podobní se kterými se nedá diskutovat protože jsou jak zaseklá deska a o diskusi jim reálně nejde.

Dobrou noc a doufám že ještě nemáte děsivé sny.

P.S.

K té Amazonii, přesně stejné žvásty tam rozhlašují Lesy ČR a naftaři, přitom tam máte poměrně zněčnou část roku tak jako tak zakázaný vstup a do polovičky porostů se ani fyzicky nedostanete protože je tam dvoumetrový plot. A obě skupiny tam řádí jak černá ruka. To jen tak na okraj. Pro lidi tak i to co popisujete nebude znamenat žádnou změnu.

Josef
29. září 2021, 01:34

Já také , tím myslím ten program ODS. Vám se to asi líbí protože nemáte žádné znalosti a praktické zkušenosti v oblasti zemědělství , energetiky a životního prostředí kdežto já mám na rozdíl od Vás zkušenosti a znalosti značné. A upřímně řečeno Národní park Šumava bych zrušil ochranáře propustil a poslal bych tam lesní inženýry, aby ty lesy dali za 20 let zase po pořádku a aby nesly státu zisk.

Zemědělství potřebuje intenzivní způsoby pěstování aby vyprodukovalo na malé ploše co nejvíce potravin a zbytek plochy může sloužit něčemu jinému například kopce by pak mohly zalesnit a ne provozovat bio nesmyslné zemědělství které produkuje násobně drahé potraviny podle zelené ideologie, ale to Vám nemá smysl říkat, protože vy budete volit ODS, pro Vás je to pokrok něco nového jenže ono to není pravda není to pokrok je to návrat před rok 1948 kdy se dělalo bio zemědělství polovina národa byli zemědělci a ČR dovážela potraviny přitom naši předkové vysekali každou mezičku a rozorali každé políčko kde to jen šlo. Moji předkové chodili i do lesa na trávu, která tam rostla mezi mladými stromky ,aby s ní mohli krmit krávu, která mimochodem žrala tuto trávu se slámou a nadojila do 8 litrů mléka denně, při té stravě. dnešní kráva nadojí i 70 litrů. jenže žere kukuřici a ta potřebuje 1,5 tuny NPK 15 15 15 na hektar... Jen tak pro zajímavost dovede si představit kolik by stálo takové mléko od krávy , která žere trávu z lesa a slámu ? Ta tráva z lesa se sekala srpem takže při té produktivitě práce i 150 korun litr by bylo málo -a jak říkám ani při tomto drakonickém zemědělství nebyla ČR soběstačná. Takže volíte stranu, která láká voliče na "romantický" středověk a ti ostatní z té tlupy jsou to samé.

Carlos
30. září 2021, 16:14

Nádherně jste prokázal že nerozumíte tomu k čemu jsou NP, že nerozumíte ekologii a že pro Vás jsou let tak maximálně kubíky nastojato. Ten les na Šumavě je v háji právě protože se do něho v historii poměrně dost drbalo. To co navrhujete smrdí tím že to zase skončí jenom +- stejně starou plantáží dřeva kterou to tam před nějakými dvaceti lety sežralo.

Dále jenom ukazujete že nevíte o kontextu a asi máte někde v hlavě zadrátované že malé = neintenzivní, velké = intenzivní. A o tom že korporace je efektivnější než malý podnik bych taky pochyboval. Víte snad jaký overhead mají korporáty ne? Navíc malý zemědělec má větší šanci se o pole skutečně i při intenzivním hospodaření starat, než firma řízená skvadrou ekonomů. Ono současné velkozemědělství má mimo jiné tu vlastnost že vede ke "spalování" stabilizované biomasy v půdě kdy se mikroorganismy při nedostatku čerstvé vrhají na historický uhlík který ale plní nějaké funkce a půda bez uhlíku se změní v písek nebo jíl.

Taky zapomínáte na to že současná cena potravin je nereálně nízká protože dotace.

Jinak jste se tu minulý týden oháněl indoor farmami. Což souhlasím že bude do budoucna asi dobrý kšeft a je to zcela jistě zajímavá technologie. Minimálně pro některé plodiny. Což jde proti jakémukoliv venkovnímu zemědělství obecně.

energetik
29. září 2021, 07:04

Ano program ODS je pěkný, ale to je tak všechno a u toho to zůstane. Naplňovat ho nikdy dobrovolně a s nadšením jako například zelení nebudou, jsou to lháři a podvodníci.

Nefi
28. září 2021, 17:19

Český premiér může do českých médií prohlašovat cokoliv. Stačí si zjistit, co říká Timmermans. Úplně to vidím.

Víš Andreji, to jsi trochu nepochopil, studie, na kterou se odkazuješ, ta byla právě podkladem pro výrazné zpřísnění, protože ceny povolenek byly nedostatečné. My chceme 100+ a čím dřív tím lépe.

Stanislav Mikeska
28. září 2021, 18:58

Komediant, který skáče jak EU píská bude něco navrhovat? Andreji chceš stále miliardu z EU? Tak drž hubu a je vymalováno...

Milan
29. září 2021, 09:12

Emisní povolenky zrušit, stejně jako nesmyslný green deal. Ten je a bude hlavní příčinou všech potíží. Bohužel, lidi to asi moc nezajímá, vzhledem k preferencím vekých stran, které tuto agendu mají přímo v programu.

energetik
29. září 2021, 12:12

Také jsem pro zrušení emisních odpustků a zacpání všech komínů. Už dávno máme možnosti a jak ty škodiče levněji nahradit.

jozka
29. září 2021, 15:10

jj, moznosti mame a ti zabednenci to ne a ne pochopit. Napriklad Nemecko ted, 29.09.2021:

Uhli - 39%, vitr - 25%, jadro 11%, biomasa - 7%, solar - 7%, plyn - 6%, voda (vcetne precerpavacek)- 4%, zbytek jsou drobky.

Nejaky energetik by jim mel vysvetlit, ze byl meli hned skoro pulku zaspuntovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se