Emisní povolenky se obchodovaly až pod 15 EUR/t, COVID-19 nutí prodávat povolenky z bezplatné alokace
Cena emisních povolenek se v průběhu pondělí propadla až pod 15 EUR/t CO2. Hlavní kontrakt s dodávkou v prosinci letošního roku se na těchto úrovních obchodoval naposledy v polovině roku 2018. K propadům zřejmě přispěla i současná situace a probíhající příděl bezplatných povolenek.
Současná situace na akciových a komoditních trzích se již podstatně promítla i do cen emisních povolenek. Ta sice delší dobu odolávala tlaku negativního sentimentu a ještě 10. března letošního roku se obchodovala stabilně nad 24 EUR/t CO2, v posledních dvou týdnech se ale propadla o více než třetinu své hodnoty.
Pouze za pondělí se cena hlavního sledovaného kontraktu propadla v průběhu dne o více než 7 %. Důvody propadu souvisí především s předpokladem horší výkonnosti ekonomiky a s tím spojenou nižší průmyslovou výrobou a spotřebou energie. Vzhledem k tomu, že se již nyní opatření proti šíření onemocnění COVID-19 začínají na spotřebě elektřiny významně odrážet, bylo pouze otázkou času, kdy se k propadům akcií přidají i povolenky.
Za současným propadem cen ovšem může být ještě další negativní faktor – členské státy totiž již nyní bezplatně rozdělily cca 3/4 plánovaného ročního přídělu bezplatných povolenek pro vybrané průmyslové sektory. Jak Německo, tak i Francie bezplatně přidělily více než 84 % emisních povolenek. Naopak Finsko nebo Španělsko zatím nerozdělily žádné emisní povolenky.
Tlak na cenu vyvíjí prodej bezplatně přidělených povolenek
Někteří obchodníci s emisním povolenkami, které citoval zahraniční internetový portál Montelnews.com, uvádějí, že této situace někteří příjemci povolenek využili. V současné složité situaci, kdy některé podniky mohou mít problémy s aktuálními peněžními toky, se tyto podniky rozhodly část svých bezplatných povolenek prodat na trhu, čímž sice získaly finanční prostředky, ale současně vytvořily další tlak na tržní cenu povolenek.
Tato situace může vést k paradoxnímu scénáři – pokud stejné společnosti budou muset část svých potřeb pokrýt na konci roku, může se jejich cena s koncem roku opět vyšplhat výše. S ohledem na to, že nejvíce obchodovaným kontraktem je prosincový kontrakt, je možné, že na konci roku budou tyto společnosti povolenky dokupovat a naopak tlačit cenu povolenky k vyšším úrovním.
Tento rok by navíc měl být zajímavý ještě tím, že provozovatelé zařízení, pro které jsou přidělovány povolenky bezplatně, nebudou moci využít pro pokrytí emisí za rok 2020 bezplatné alokace roku 2021. Zpětné využití bezplatné alokace je zpravidla možné díky tomu, že bezplatně jsou povolenky přidělovány již v únoru, ale povolenky za předchozí rok se odevzdávají až ke konci dubna. Tento přístup uplatnění povolenek ze současného období na období předchozí (též nazývaný borrowing), ovšem není možný při přechodu mezi jednotlivými fázemi obchodování (čtvrtá fáze začíná 1. ledna 2021).
Mohlo by vás zajímat:
Nejlepší by bylo, když už ne celý ten nesmysl zrušit, tak aspoň jej dočasně pozastavit, aby se ekonomika mohla nadechnout.
Za této situace ekonomika nepotřebuje daňové úlevy,ty ničemu nepomůžou. Podniky budou potřebovat zakázky, až se uvolní karanténa.
To máte samozřejmě pravdu, že ze všeho nejvíce podniky budou potřebovat zakázky. Ale než se tak stane, tak daňové úlevy jim pomohou překonat toto těžké období.
Záleží jaké podniky, teď jsme v situaci kdy jeden typ fabrik nemá práci a další obory lidi potřebují, ale nemají je. Co s tím? Myslím že bude třeba zpružnit naše pracovní právo o trochu.
To určitě ano. Bylo by super, kdyby firmy mohli pružně reagovat na poptávku. Třeba formou fondu pracovní doby, částečných úvazků atd. Bohužel se obávám, že proti některým opatřením se zvedne velká nevole.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se