Domů
Komoditní trhy
ESMA: Ve fungování trhu s emisními povolenkami nejsou žádné zásadní nedostatky
Emise
Zdroj: Pixabay

ESMA: Ve fungování trhu s emisními povolenkami nejsou žádné zásadní nedostatky

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) zveřejnil svůj závěrečný report o Evropském systému obchodování s emisemi (EU ETS), který vypracoval na základě žádosti Evropské komise poté, co se na trhu začínaly objevovat názory o silném vlivu spekulantů na ceny povolenek. Podle závěrů úřadu nicméně na trhu žádné zásadní nedostatky nejsou, přesto však doporučil několik opatření pro zlepšení transparetnosti na trhu.

Úřad provedl důkladnou analýzu obchodování s emisními povolenkami a souvisejícími deriváty na základě dat shromážených z různých zdrojů, kterým jsou data reportována na základě evropských směrnic a regulací.

"Analýza provedená v rámci reportu neodhalila na základě dostupných dat žádné aktuální zásadní nedostatky ve fungování evropského trhu s emisními povolenkami. Nicméně analýza trhu provedená ESMA vedla k tomu, že úřad přeložil několik doporučení pro zlepšení transparetnosti trhu a jeho monitorování," uvedl úřad ESMA.

Podle úřadu nefinační účastníci trhu, tedy společnosti s povinností každoročně odevzdávat povolenky za emise, které vypouští, drží zejména dlouhé pozice kvůli zajišťování budoucích nákladů. Noapak krátké pozice drží především banky a investiční společnosti, které tak poskytují trhu likviditu a financování, například nákupem povolenek v aukcích a jejich následným držením a prodejdem v rámci futures kontraktů.

"Pozice investičních fondů zůstávájí omezené, kdy pozice drží zejména fondy v třetích zemích, a podíl vysokofrekvenčního a algoritmického obchodování je na trhu s emisními povolenkami významný, i když tyto relevatní společnosti drží pouze velmi malé či vůbec žádné pozice," uvádí se dále ve zprávě.

Podle ESMA společnosti, které jsou aktivní v oblasti vysokofrekvenčního a algoritmického obchodání a často tvoří cenu na trhu, často pochází ze Spojeného království či Spojených států. Úřad podle zprávy čelil při identifikaci původu jednotlivých účastníků trhu značným obtížím, což činí monitorování trhu velmi komplexním. Podle úřadu by tato situace měla být v budoucnu řešena, aby byly zlepšeny možnosti dohledu nad trhem.

Navrhovaná doporučení zahrnují rozšíření kontrol managementu derivátů pro emisní povolenky, změnu vykazování pozic účastníků trhu, sledování řetězce transakcí ve zprávách o trhu, či poskytnutí přístupu orgánu ESMA k transakcím na primárním trhu.

"Navrhovaná opatření  by poskytla účastníkům trhu, regulátorům i veřejnosti více informací a měla by přispět k pokračujícímu hladkému chodu trhu, který hraje významnou roli v přechodu EU na nízkoemisní hospodářství," dodává ESMA.

Podle úřadu je na trhu i znatelný vliv probíhající války na Ukrajině, kdy cena povolenek mezi 23. únorem a 4. březnem, který byl posledním dnem pro sběr dat pro závěrečný report, poklesla o zhruba 30 %. Ceny emisních povolenek, stejně jako energetických komodit, zažívají v posledních týdnech s ohledem na dění na Ukrajině značné výkyvy, a to nejen ze dne na den ale i v rámci jednotlivých dní.

"Přestože tato cena na trhu s emisními povolenkami reprezentuje pouze malý zlomek současných extrémně vysokých cen, tyto vysoké ceny a závislost na energetickém dovozu z Ruska nás tlačí k nalezení efektivních řešení se silným dopadem, abychom udrželi ceny pod kontrolou a umožnili společnostem přežít, i kdyby měly dočasně využívat uhlí," řekl dle serveru S&P Global Platts europoslanec Peter Liese, který má rovněž na starost reformu trhu EU ETS.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
JVr
1. duben 2022, 07:45

A je to tady, jak jsem psal, ESMA zhodnotí, že na trhu s povolenkami je vše v pořádku, přesto, že spekulanti z třetích zemí určují cenu (čehož si kupodivu všimli). Dále už není co dodat.

Ladislav Novák
21. květen 2022, 16:59

Nesmyslné povolenky je třeba zrušit, i kdyby se Usula von der Leyen s Fransem Timmermansem stavěli na hlavu. A když to nepůjde, tak zrušit celou slavnou EU komisi! A bude po tunách hloupostí, které z ní lezou...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se