Domů
Emise CO2
Polsko si stěžuje u EU: Cenu emisních povolenek ženou výš finanční spekulanti
Belchatow Zdroj: https://www.flickr.com/photos/paszczak000/9545382126
Zdroj foto: Flickr, Kamil Porembiński

Polsko si stěžuje u EU: Cenu emisních povolenek ženou výš finanční spekulanti

Polsko se obává vlivu finančních spekulantů, kteří se pohybují na trhu s emisními povolenkami. Ti podle Michala Kurtyky, polského ministra pro klimatickou politiku, sází na jejich budoucí vyšší ceny, hromadně je skupují a tím dále ženou cenu výše. Ve svém důsledku tak údajně negativně ovlivňují plánování investic. 

Emisní povolenky se v posledních týdnech relativně stabilně usadily nad hodnotou 40 EUR a v některých okamžicích se obchodovaly až těsně pod 44 EUR. Zejména v posledních měsících povolenka setrvale rostla – od počátku listopadu se cena na nejbližším prosincovém kontraktu zvedla o cca 70 % a cenovou úroveň mezi 30 a 40 EUR prakticky přeskočila.

Podle některých analytiků nyní reálně odráží současnou politiku Evropské unie, která má za cíl v následujících letech výrazně snížit své emise CO2. Někteří analytici jdou se svými odhady až tak daleko, že na konec letošního roku předvídají cenu za jednu povolenku ve výši 110 EUR.

Řadě jiných účastníků trhu ale současná situace dělá spíše starosti. Mezi ně patří zejména Polsko, které v posledních týdnech požádalo Evropskou komisi o prošetření současného dění na trhu s povolenkami.

Podle dopisu Polského ministra pro klimatickou politiku Michala Kurtyky z poloviny března, je současná cena povolenky dílem finančních spekulantů. To podle něj ve svém důsledku může mít negativní vliv na dosažení klimatických cílů, které si Evropská unie stanovila. Polsko se proto obrátilo na Evropskou komisi s požadavkem, aby celou situaci na trhu prověřila.

Polsko respektuje účast finančních subjektů na trhu s emisními povolenkami a jejich úlohu k dosažení potřebné likvidity, ale negativní dopady obchodování s povolenkami jako dlouhodobými investicemi by měly být prověřeny. Vysoká volatilita ceny povolenky a z toho vyplývající potřeba neustále aktualizovat cenové predikce negativně ovlivňuje plánování investic,“ uvedl ve zmiňovaném dopise ze dne 18. března Michal Kurtyka.

Nedávný nárůst cen pak údajně vyvolal mezi polskými energetickými společnostmi obavy ohledně negativních dopadů možných finančních spekulací. Podle nedávného prohlášení Beatriz Yordi z Evropské komise je ovšem likvidita na evropském trhu s povolenkami na zdravé úrovni.

Polsko dlouhodobě vyjadřuje svůj nesouhlas s klimatickou politikou Evropské unie. Je to dáno zejména tím, že Polsko je z Evropských státu nejvíce závislé na výrobě elektřiny z černého a hnědého uhlí. Jakákoliv transformace k čisté energetice tak bude pro Polsku velice obtížná.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
luboš
1. duben 2021, 07:01

Emisní povolenky vedou k ekonomické likvidaci. Ekonomická likvidace vede k ekologické neudržitelnosti životního prostředí, viz například odpadové hospodářství států bývalé Jugoslávie. Východiskem je výrazné omezení demokracie obyvatelstva, nastolení "policejního státu" na celé zeměkouli a posílení mezinárodní spolupráce se státy, které nastolily blaho pro všeobecný lid. Jestli si někdo myslí, že ekonomickou likvidací třeba Libye, Venezuely, Polska nebo Ruska někdo zvítězí, je na omylu. Ve svém důsledku je to vždy prohra pro zeměkouli, i když se jedná o ekonomického nepřítele.

Miloslav Černý
1. duben 2021, 13:25

Povolenky je společensky vynucené opatření proti zrychlenému oteplování a byznys je jenom součástí, neboť na dobrovolnosti se to stavět nedá. Lepší řešení se zatím neprosadilo. Já osobně se domnívám, že to zdaleka nebude dostačující, neboť vlivem úbytku ohromných ledových mas (latentní teplo) společně se zmenšením reflexní plochy, který tento proces doprovází bude se muset přikročit k radikálnějším ještě neoblíbenějším opatřením. Zlehčování situace se rovná rezignaci na tyto procesy a smíření se s osudem, kdy to přestaneme mít pod kontrolou a otěže přebírá nemilosrdná vyšší moc. Pak platí zachraň se kdo můžeš. To je ten bod zlomu, po kterém už nebude v moci lidí zařadit fungující zpátečku. Pak už nám paradoxně může na nějakou dobu pomoci nějaký ten super vulkán či obdobná katastrofa jako někdy v hluboké minulosti.

pr
28. březen 2021, 09:24

Dělají jako by právo emitovat CO2 z komínů bylo základní lidské právo. Není a tak holt si nestěžujte na trh. Zrovna Poláci kteří byli a jsou kšeftaři na úrovni Tureckého trhu by při kritice obchodování měli vážit slova kritizující finanční konkurenci. Holt kyvadlo je nyní v druhé úvrati.

Josef
29. březen 2021, 13:19

Povolenky jsou trh to si děláte srandu ne, povolenka je normální daň, která je navíc vysoce nefér, protože jí platí jen někdo a někde. Jejich ceny budou stoupat a nakonec budu nahrazeny jinými daněmi z třeba z auta, nebo z výroby el. energie z vlastní FV el. jako je tomu v Německu....

Arimatejský
28. březen 2021, 10:50

Ministr pro klimatickou politiku Kurtyka by měl být rád, že klimatickou politiku v Polsku dělají alespoň investiční fondy, když on s ní ani nezačal. Stěžovat si může klidně na lamparne, dopadne to jako většina ostatních polských stížností.

Milan
28. březen 2021, 13:15

Polsko, vazal USA a asi jedina krajina v europe, ktora bojuje proti NS2 ma odvahu sa nieco stazovat na EU? Prezliekaju kabaty ako sa im to prave hodi, nech len tie povolenky idu kludne aj na 100e/t.

Skor by sa mali zamysliet nad svojim energetickym mixom

energetik
28. březen 2021, 13:32

Jen když spekuluje Polsko, tak je to OK. Ale běda tomu, kdyby někdo jiný. To je typické myšlení pro státem vydržované energetické firmy když se jedná o něco nadstátního kde nejsou pod ochranou svého státu. To stejné např. ČEZ a balkánské investice kdy se vrátil s brekem domů že jsou tam na něj zlí a nemůže si tam dovolit to co tady.

entuziasta
28. březen 2021, 21:09

"Někteří analytici jdou se svými odhady až tak daleko, že na konec letošního roku předvídají cenu za jednu povolenku ve výši 110 EUR."

Mě by vždycky zajímalo, kam na to ti analytici chodí. Kolik by musela stát 1 MWh elektriky, aby výrobce v ceně unesl povolenku 110 EUR. U klasických uhelných elektráren vychází emisní náročnost cca 1 t CO2 na MWh, u paroplynu s vysokou účinností a vyvedeným teplem je cca 1/3. Ukažte mi výrobce, který koupí povolenku za 110 EUR a prodá MWh za 50 EUR. A kde jsou náklady na palivo a ostatní...

110 EUR je opravdu jen výsledek spekulací!!!

Michal
29. březen 2021, 09:02

To by platilo v případě, že by jediným příjmem elektáren byl prodej elektřiny na burze.

Celá evropská energetika směřuje k tomu, že hlavním příjmem i u klasických zdrojů (uhlí, plyn, jádro) budou regulatorní příjmy, např. kapacitní platby, garance výkupních cen, dotace na investici, platba za záložní zdroj atd. Ve výsledku se klidně může stát, že náklady na nákup povolenek budou několikanásobně vyšší než cena vyrobené elekřiny na burze a přesto se to výrobci elektřiny vyplatí. Komu se to nevyplatí, budeme my, spotřebitelé, protože všechny tyto náklady se projeví v účtech za elektřinu.

Miloslav Černý
29. březen 2021, 09:20

A tady vzniká další impulz pro masivní rozvoj OZ v menším výkonech. Ve všem špatném lze najít pozitiva.

Vinkler
29. březen 2021, 11:01

Jistě p. Černý, pozitivitu lze najít všude. Pozitivita je i v tom, že staří a chudí zemřou dříve.

Michal
29. březen 2021, 17:48

Takhle bych to úplně neviděl. Přesun většiny elektráren do sféry, kde rozhoduje regulatorní příjem, může mít nepříznivé důsledky i pro malá OZE. Například ve formě velmi nízkých cen elektřiny na burze, v horším případně trvale záporných cen v době, kdy fouká vítr a svítí slunce. A kapacitní platby či rezervní platby bude muset někdo zaplatit. Lze očekávat, že čím dál víc porostou paušální platby za kapacitu připojení do sítě, což zhorší návratnost výroby elektřiny pro vlastní spotřebu.

Ale vše to záleží na regulatorních rámcích, které budou nastaveny. Poláci mají pravdu, že za současné situace se o investicích velmi těžko rozhoduje.

JVr
29. březen 2021, 13:34

No ačkoliv nejsem extra přítel Polska, musím jim v tomto dát za pravdu.

Emisní povolenka je jen způsob jak něco (vypouštění CO2) danit, a nevidím tedy v tomto případě smysl otevírat tento "trh" spekulantům, kteří v této oblasti negenerují žádonu hodnotu, krom té, že z daňových poplatníků pouze tahají peníze do své kapsy.

Daňoví poplatníci ve finále takto uměle navýšenou cenu povolenek zaplatí v ceně el. energie.

Počet povolenek je omezený a v takovém případě spoléhat na to, že trh stanoví "optimální" cenu je poměrně naivní, ta cena vždy poroste až do určité hodnoty povolenky. Zde prakticky není pro spekulanty žádné riziko... mno zlatý důl.

Jan Boleslav
29. březen 2021, 22:21

Polsko, které léta spoléhalo na uhlí ignorujíc trendy. Co je špatného na principu, že znečištovatel platí? Kolik platí za povolenku provozovatel jaderné, přečerpávací, větrné, solární, vlnové elektrárny? K čemu ty povolenky jsou? K dobití Polska ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se