Domů
Emise CO2
Přebytek emisních povolenek vzrostl. Dalších 387 mil. bude staženo do rezervy
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Přebytek emisních povolenek vzrostl. Dalších 387 mil. bude staženo do rezervy

Emise CO2
12 komentářů
21. květen 2021, 06:23
Jan Budín

Přebytek emisních povolenek na trhu, který odpovídá počtu emisních povolenek v oběhu, meziročně vzrostl o téměř 200 milionů kusů. Vyplývá to z tiskové zprávy Evropské komise zveřejněné v minulém týdnu a z dokumentu publikovaného v pondělí v Úředním věstníku Evropské unie. S ohledem na pravidla tzv. Rezervy tržní stability (MSR) bude od září 2021 do srpna 2022 staženo do této rezervy dalších 379 milionů povolenek. 

O vzniku tzv. Rezervy tržní stability rozhodla Evropská unie v roce 2015, tedy v době, kdy se ceny emisních povolenek pohybovaly hluboko pod 10 EUR/t CO2 a Evropská unie hledala cestu, jak dostat jejich cenu na hladinu, která by motivovala provozovatele zařízení spadajících pod EU ETS k realizaci dekarbonizačních opatření.

Podle přijatých pravidel je do MSR umístěno 24 % z přebytku povolenek na trhu, pokud má přebytek hodnotu vyšší než stanovenou prahovou hodnotu 833 milionů. Naopak v případě, kdy by počet emisních povolenek v oběhu klesl pod 400 milionů, dojde k uvolnění 100 milionů povolenek z rezervy na trh.

Aktuálně zveřejněná hodnota přebytku ve výši 1,579 mld. povolenek znamená, že v období od září 2021 do srpna 2022 bude postupně do MSR umístěno 379 milionů povolenek. Zároveň to znamená, že meziročně došlo k nárůstu celkového počtu emisních povolenek v oběhu o téměř 200 milionů.

Rekordní ceny a zvýšená aktivita spekulantů

Přestože by zveřejněná data mohla vést k domnění, že rostoucí přebytek povolenek na trhu povede k poklesu jejich ceny, opak je pravdou.

Jen za poslední 3 měsíce vzrostla cena emisních povolenek o více než 50 % a referenční kontrakt s dodávkou povolenek v prosinci atakoval na konci minulého týdne hranici 57 EUR/MWh.

V první polovině tohoto týdne došlo naopak k prudkému poklesu ceny tohoto kontraktu a ve středu spadla jeho hodnota až pod 49 EUR/MWh.

Vývoj ceny futures kontraktu na dodávku emisních povolenek v prosinci 2019 za poslední 3 měsíce (EUR/t CO2). Zdroj: ICE Vývoj ceny futures kontraktu na dodávku emisních povolenek v prosinci 2021 za poslední 3 měsíce (EUR/t CO2). Zdroj: ICE

Vývoj ceny emisních povolenek v posledních týdnech potvrzuje prohlášení některých analytiků, kteří tvrdí, že velký vliv na vývoj ceny emisních povolenek má zvýšená aktivita spekulantů. Ty na trh přilákal vytrvalý růst cen v posledních měsících a také shoda mezi analytiky, že ceny v příštích letech pravděpodobně dál porostou.

Podle průzkumu společnosti Refinitiv mezi subjekty aktivními v oblasti emisního obchodování, o kterém v minulém týdnu informoval zahraniční server Montel, více než polovina respondentů předpověděla, že ceny emisních povolenek dosáhnou do roku 2030 hodnoty 70 EUR/t CO2. Cenu na hranici 100 EUR/t CO2 očekávalo 15 % z nich.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Vinkler
21. květen 2021, 10:40

Co je to za trh, když přebytek zboží vede k růstu ceny?

Josef
21. květen 2021, 11:21

To není trh to jsou daně. Když stáhnete část povolenek jejich cena vzroste a tím se daně zvyšují je to samozřejmě cesta do pekel, protože jak cena povolenky roste tak tím se utlumuje hospodářství a v těch odvětvích kde se nedá emisím vyhnout z technologických důvodů hrozí v EU zánik, vše zaplatí spotřebitel a nejvíce na to doplatí lidé na venkově, protože musí vytápět staré domy a jezdit autem a povolenky se výhledově rozšíří do celé ekonomiky.

Arimatejský
21. květen 2021, 15:33

Bohužel to není daň. Uhlíková daň by byla lepší, ale státy se na ní nedokážou domluvit, tak aspoň povolenky, lepší než nic.

petr
21. květen 2021, 12:00

Jinými slovy a jak napsal pan Josef, kdyby nebyly povolenky, tak cena energií by razantně klesla a při nepokřivování trhu dotacemi do OZE by byl následující výsledek :

1) veškerá elektřina by byla vyrobena z uhlí a jádra + staré vodní elektrárny...

2) neprošla by žádná investice do nových OZE a JE, prostě nejde konkurovat uhlí a jádru na již dříve postaveném zdroji...

Dotace a povolenky vytváří prostor pro nesmyslné investice do OZE, ale postupně likvidují evropský průmysl a to je špatné... tedy cesta k chudobě nás všech

Miloslav Černý
21. květen 2021, 12:54

Záleží jak šetrně a snesitelně ta nutná změna bude probíhat. Musí být také dostatečná motivace k uskutečnění těchto změn. Musíme si dokázat uvědomit, že dostatečná reforma v energetické oblasti je vklad do budoucnosti právě i v té ekonomice. Nikdy nebylo nic zadarmo a nikdo ten dluh za nás s nešetrným energetickým zacházením v minulosti nezaplatí. Jenom co šlo a stále jde energie do válečného průmyslu a tak by se dalo uvádět nekonečné množství příkladů. Stojíme na prahu nové epochy vývoje lidstva a útěkem před problémy se jich nezbavíme.

Kamil Kubů
21. květen 2021, 14:29

Na prahu nové epochy lidstva stojíme každý den ráno, když se probudíme a vyrazime realizovat to čemu říkáme zivot. To jen sociální inženýři potřebují máchat s tímhle strašákem usilovně ve vzduchu, aby tak ospravedlnili svojí snahu zavést nový druh totality.

Vinkler
21. květen 2021, 16:02

Kdysi si lidé vybrali přežití sebe místo mamutů. Přežití je vždy to nejdůležitější.

Například vklady zbytečné energie do raket a pro přežití do antiraket v nejbližší minulosti.

energetik
21. květen 2021, 19:35

Zdroje které nevypouštějí žádné emise nemusí platit emisní odpustky. Tak je to správné a tak to má být.

Nikdo uhlobarony nenutí aby vypouštěli emise a tím i platili odpustky. Když je vypouštět nebudou nikdo po nich nebude nic chtít.

Co by jste chtěl? Zadarmo škodit nebo ještě za to brát odměnu? Tato doba už je naštěstí za námi, a bylo dost času aby jste se přizpůsobil a škodil méně. Trh se tak díky odpustkům za způsobené škody alespoň částečně narovnává.

Vinkler
21. květen 2021, 20:54

Zdroje bez emisí neznám. Při výrobě všeho jsou emise. Ani vy nejste bez emisí. PLATÍTE vy odpustky ZA METAN?

Uhlobaroni nevyrábějí emise, ale EE. Pro hospodářství. A mamuti už nejsou.

energetik
21. květen 2021, 21:44

Hlavní produkt uhlobaronů je spousta odpadního tepla a škodlivých emisí, a něco málo velmi drahé elektřiny která na trhu stále ještě nedoráží svou skutečnou hodnotu díky dotacím v podobě přehlížených škod. V našem případě ČR se tedy pod cenou tato námi dotovaná energie dokonce vyváží i do zahraničí.

Vinkler
22. květen 2021, 08:53

Mluví z vás jen víra.

Nevím čím se chcete v době nedostatku energie živit, to je hlavně sice vaše věc, ale zničíte životy i ostatním.

Josef
22. květen 2021, 17:07

Vyřazení spalování uhlí a jeho nahrazení plynem a drancováním lesů pro výrobu energie za každou cenu není řešením energetické politiky ČR. Přitom tímto směrem přesně jdeme, kdy teplárny přecházejí na dřevo a plyn. Zatím nám ještě nevadí ,že klesá výroba el. energie protože klesá pouze vývoz. za pár let až přijdou lednové mrazy a bude za zavírat průmysl jako za COVIDU kvůli nedostatku el. energie pak bude koukat jak vyorané myši co se to děje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se