Domů
Komoditní trhy
Ceny emisních povolenek opětovně pokořily hranici 40 EUR i přes zprávu o možném omezení spekulativního obchodování
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Ceny emisních povolenek opětovně pokořily hranici 40 EUR i přes zprávu o možném omezení spekulativního obchodování

Ceny emisních povolenek v minulém týdnu dále pokračovaly ve svém růstu a v druhé polovině týdne překročily dokonce hodnotu 40 EUR/t CO₂, a to přestože ceny povolenek krátkodobě poklesly v důsledku zprávy, že Evropská komise uvažuje o omezení spekulativního obchodování v systému EU ETS. Od počátku měsíce si cena emisních povolenek připsala více než 20 %.

Spekulativní obchodování

Cena evropských emisních povolenek (EUA) s dodávkou v prosinci 2021 se během pondělního rána na burze ICE pohybuje okolo 40 EUR/t CO₂. Tato hranice byla pokořena již ve čtvrtek 11. února, kdy cena povolenky zaznamenala tehdy rekordních 40,12 EUR/t CO₂. Poté přišel více než 6% propad na 37,06 EUR/t CO₂, a to když obchodníci zareagovali na zprávu ze strany médií o možném regulatorním zásahu EU, který by limitoval objem držených povolenek jedním subjektem.

„Trh svou reakci na článek přehnal,“ uvedl v pátek středoevropský obchodník. „Pokles nevydržel ani do páteční relace a povolenka už připsala zpět 1,5 EUR.“

Jak informuje zpravodajský portál Montel, většina oslovených zdrojů se domnívá, že zásah Evropské komise v blízké budoucnosti je nepravděpodobný a někteří i pochybovali, zda je vůbec možný.

„Pokud si vzpomenete na cenovou aktivitu na přelomu roku 2018/2019, tak politici v té době vyjadřovali své obavy nad prudkým nárůstem cen EUA, ale žádná opatření přijata nebyla,“ uvedl oslovený analytik.

Podle Bernadetta Pappa ze společnosti Vertis Environmental Finance ovšem spekulativní obchodování pozitivně přispívá k likviditě trhu, kdy je jednodušší pro účastníky trhu otevírání a zavírání pozic.

„Trh potřeboval výmluvu k prodeji, aby realizoval zisky,“ uvedl další obchodník. „Možná byla tato korekce rychlejší, než se čekalo, ale i kdyby nastala v průběhu dvou nebo tří dní, stále bych byl zastával býčí sentiment.“

S jeho názorem se v minulém týdnu shodovala většina oslovených účastníku trhu. Dle jejich názoru by se měla cena emisní povolenky v tomto týdnu držet okolo 40 EUR/t CO₂ s podporou na hladině cca 36 EUR/t CO₂, která by podnítila nákupní aktivitu.

Revize EU ETS

V letošním roce by měla být představena revize systému EU ETS, která by měla zohledňovat nově nastavený emisní cíl EU pro rok 2030 – snížení emisí CO₂ o 55 % oproti roku 1990. Změnit by se tak pravděpodobně měl například lineární redukční faktor, který udává roční snižování stropu celkových emisí v sytému.

Teplárenství

Jedním ze sektorů, který je nejvíce zasažen rostoucí cenou emisní povolenky CO₂ a spekulativním obchodováním, je teplárenství. Proto byla v loňském roce snížena sazba DPH na teplo z 15 % na 10 %, aby byl limitován dopad (v cenách tepla) na koncové uživatele. Energetický regulační úřad dále deklaroval, že je připraven přispět k transformaci teplárenství úpravou regulatorního rámce.

Pro transformaci teplárenství je ovšem klíčová novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), která, byť je v Poslanecké sněmovně od května loňského roku, teprve prošla prvním čtením. Garanční Hospodářský výbor nyní čeká na pozměňovací návrhy, která  má projednat na své schůzi 17. března.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Novák
16. únor 2021, 17:26

Společensky daleko škodlivější než výše zmíněné obchody je spekulace, že EU ETS má vliv na globální klima, resp. že při mávání tímto praporem neztratí regulující důvěru regulovaných.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se