Ceny emisních povolenek opětovně pokořily hranici 40 EUR i přes zprávu o možném omezení spekulativního obchodování

DomůKomoditní trhyCeny emisních povolenek opětovně pokořily hranici 40 EUR i přes zprávu o možném omezení spekulativního obchodování
Zdroj: PixaBay.com

Ceny emisních povolenek v minulém týdnu dále pokračovaly ve svém růstu a v druhé polovině týdne překročily dokonce hodnotu 40 EUR/t CO₂, a to přestože ceny povolenek krátkodobě poklesly v důsledku zprávy, že Evropská komise uvažuje o omezení spekulativního obchodování v systému EU ETS. Od počátku měsíce si cena emisních povolenek připsala více než 20 %.

Spekulativní obchodování

Cena evropských emisních povolenek (EUA) s dodávkou v prosinci 2021 se během pondělního rána na burze ICE pohybuje okolo 40 EUR/t CO₂. Tato hranice byla pokořena již ve čtvrtek 11. února, kdy cena povolenky zaznamenala tehdy rekordních 40,12 EUR/t CO₂. Poté přišel více než 6% propad na 37,06 EUR/t CO₂, a to když obchodníci zareagovali na zprávu ze strany médií o možném regulatorním zásahu EU, který by limitoval objem držených povolenek jedním subjektem.

„Trh svou reakci na článek přehnal,“ uvedl v pátek středoevropský obchodník. „Pokles nevydržel ani do páteční relace a povolenka už připsala zpět 1,5 EUR.“

Jak informuje zpravodajský portál Montel, většina oslovených zdrojů se domnívá, že zásah Evropské komise v blízké budoucnosti je nepravděpodobný a někteří i pochybovali, zda je vůbec možný.

„Pokud si vzpomenete na cenovou aktivitu na přelomu roku 2018/2019, tak politici v té době vyjadřovali své obavy nad prudkým nárůstem cen EUA, ale žádná opatření přijata nebyla,“ uvedl oslovený analytik.

Podle Bernadetta Pappa ze společnosti Vertis Environmental Finance ovšem spekulativní obchodování pozitivně přispívá k likviditě trhu, kdy je jednodušší pro účastníky trhu otevírání a zavírání pozic.

„Trh potřeboval výmluvu k prodeji, aby realizoval zisky,“ uvedl další obchodník. „Možná byla tato korekce rychlejší, než se čekalo, ale i kdyby nastala v průběhu dvou nebo tří dní, stále bych byl zastával býčí sentiment.“

S jeho názorem se v minulém týdnu shodovala většina oslovených účastníku trhu. Dle jejich názoru by se měla cena emisní povolenky v tomto týdnu držet okolo 40 EUR/t CO₂ s podporou na hladině cca 36 EUR/t CO₂, která by podnítila nákupní aktivitu.

Revize EU ETS

V letošním roce by měla být představena revize systému EU ETS, která by měla zohledňovat nově nastavený emisní cíl EU pro rok 2030 – snížení emisí CO₂ o 55 % oproti roku 1990. Změnit by se tak pravděpodobně měl například lineární redukční faktor, který udává roční snižování stropu celkových emisí v sytému.

Teplárenství

Jedním ze sektorů, který je nejvíce zasažen rostoucí cenou emisní povolenky CO₂ a spekulativním obchodováním, je teplárenství. Proto byla v loňském roce snížena sazba DPH na teplo z 15 % na 10 %, aby byl limitován dopad (v cenách tepla) na koncové uživatele. Energetický regulační úřad dále deklaroval, že je připraven přispět k transformaci teplárenství úpravou regulatorního rámce.

Pro transformaci teplárenství je ovšem klíčová novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), která, byť je v Poslanecké sněmovně od května loňského roku, teprve prošla prvním čtením. Garanční Hospodářský výbor nyní čeká na pozměňovací návrhy, která  má projednat na své schůzi 17. března.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují