Ropa dál zdražuje, Brent je těsně pod 64 dolary za barel

DomůKomoditní trhyRopa dál zdražuje, Brent je těsně pod 64 dolary za barel

Ceny ropy dnes pokračují v růstu, ke kterému jim dál pomáhá napětí na Blízkém východě a také výrazný pokles zásob suroviny ve Spojených státech. V citelnějším růstu ale cenám brání horší data z ekonomiky západních států, která signalizují zpomalení růstu a hrozbu snížení poptávky.

Kolem 17:00 SELČ severomořská ropa Brent přidávala 1,2 procenta na 63,90 USD za barel. Americká lehká ropa WTI měla k dobru zhruba 1,3 procenta a pohybovala se blízko 56,50 USD.

Íránské revoluční gardy minulý týden zadržely v Hormuzském průlivu tanker plující pod britskou vlajkou. Přes průliv se denně dopravuje asi 20 procent globální nabídky.

K růstu cen ropy teď přispívá i pokles zásob suroviny v USA. Minulý týden se tam snížily téměř o 11 milionů barelů, což je výrazně nad čtyřmi miliony, které očekávali analytici.

Ilustrační foto

Tlak na oslabení cen ale naopak přinášejí obavy z oslabování globální ekonomiky, na kterou má nepříznivé dopady obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Negativní vliv na ceny mají ale i zprávy o zhoršení situace zpracovatelského sektoru v USA i v evropských zemích.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentzáří63,9563,18
New York – NYMEXWTIzáří56,5255,88