Domů
Názory
USA, země s uhelnou energetikou ve fázi volného pádu

USA, země s uhelnou energetikou ve fázi volného pádu

Názory
3 komentáře
22. duben 2016, 10:59
Jan Veselý
Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Když jsem psal předchozí článek o kolapsu uhelného průmyslu v USA, tak jsem byl až podezřele dobrým prorokem. O nějakých 5 týdnů později mám před sebou nová, aktuální data, analýzy a novinky. Pokud to loni s uhelnou energetikou v USA vypadalo zle, tak letos teprve začíná pořádné peklo.

Další pokles těžby

V minulém článku jsem psal o tom, že od vrcholu v roce 2008 poklesla těžba uhlí v USA do roku 2015 o 40% na necelých 900 milionů tun za rok, spotřeba uhlí se vrátila na úroveň roku 1986. To se dá považovat za pozitivní trend, ale to, co se děje teď v roce je doslova krvavá lázeň. Posuďte sami.

Produkce uhlí v USA, meziroční srovnání

 

Vyjádřeno číselně, klesla produkce uhlí v USA v prvním kvartálu letošního roku o více než 30% vzhledem k prvnímu kvartálu loňského roku. Pokud to takhle letos půjde dál, tak lze očekávat letošní spotřebu okolo 600-620 milionů tun za rok. Jakému roku to odpovídá teď?

 

Produkce uhlí v USA, zdroj EIA

Takhle nízká produkce uhlí v USA byla naposled začátkem 70.let. Během historických vrcholů v čase světových válek byla vyšší. Tomuhle už se nedá říkat jinak než volný pád. A Sierra ClubObama dělají všechno proto, aby ty ztráty byly trvalé.

Peabody vyhlásil bankrot

V minulém textu jsem psal o 50 zkrachovalých společnostech těžících uhlí a správně jsem uhádnul, že se k nim přidala ta největší, Peabody Energy. Myslím, že po nich nikdo zvlášť smutnit nebude. Tahle společnost má totiž na svědomí jednu relativně nedávnou korporátní sviňárnu par excelance, sviňárnu jménem Patriot Coal.

Ve zkratce, Patriot Coal se oddělila od Peabody v roce 2007 a byla na ni převedena „aktiva“ ve formě dosluhujících dolů s drahou těžbou v Apalačských horách a hlavně všechny závazky týkající zdravotní péče pro vysloužilé horníky. Firma Patriot Coal za 9 let své existence už 2x zkrachovala podle paragrafu 11 Zákona o bankrotech (firma není schopna plnit své závazky, po redukci dluhů a restrukturalizaci je schopna dalšího fungování). Fakticky se (nebojím se to říct) zametlo s horníky-důchodci, kteří pro Peabodyho pracovali celý život a v práci nechali zdraví.

13.dubna vyhlásila podle paragrafu 11 zákona o bankrotech bankrot i Peabody Energy. Potřebuje se a chce se zbavit dluhů z přehnané expanze, nerentabilních dolů a závazků na rekultivaci vydolovaných území. Uvidíme.

A uhelná společnost přišla s největší lopatou na světě,

a zničili lesy a zemi rozřezali na kusy,

a kopali to své uhlí dokud z kraje nezbylo nic,

a do novin psali,  že tohle je pokrok.

 – John Prine, Paradise (1971) a můj kostrbatý překlad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Hájek
24. duben 2016, 22:40
Jan Veselý
25. duben 2016, 07:03

On je dost rozdíl v tom, že během 2 let přijdete o 40% trhu a v tom, že firma v silně rostoucím novém odvětví přepískla expanzi. Po Peabody zůstalo minimum aktiv a hora závazků vůči bývalým horníkům a rekultivacím, po Sun Edisonu fungující a vyrábějící elektrárny, které budou ještě příštích min. 20 let vynášet slušné peníze. To jen někteří finančníci přijdou o prachy.

Holt stejná situace, jako když začíná expanze nového průmyslového oboru. Kde je konec Olivetti, Commodoru, Altavistě, Ericssonu a Alcatelu? Co se stalo s tou stovkou automobilek v USA v roce 1900, že o 20 let později byly jen 3?

Jan Bedrníček
28. duben 2016, 10:21

Ona i ta Peabody přepískla expanzi - Finanční potíže Peabody se odvíjejí od převzetí australského těžaře Macarthur z roku 2011, za něhož Peabody zaplatila 5,1 miliardy dolarů (121 miliard Kč). V té době to vypadalo jako výhodný krok, který firmě zajistí lukrativní pozici dodavatele koksovatelného uhlí pro asijské ocelárny. Jakmile však čínská poptávka po uhlí začala klesat, nastaly problémy a loni musela firma z hodnoty svého australského majetku odepsat 700 milionů dolarů. Čili by se dalo říci, že Vás pohled je nezaujatý s potřebou nalézt nějakou tu špínu proti vnitřnímu nepříteli. Domnívám se, že za podobné články lze získat i nějaký honorář.........

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se