Domů
Rychlé zprávy
ČEZ se zaměřuje na Německo, spolupracuje s Aquila Capital

ČEZ se zaměřuje na Německo, spolupracuje s Aquila Capital

Společnost ČEZ rozšiřuje své aktivity v Německu. Nyní navazuje spolupráci se skupinou Aquila Capital, která má pro českou energetickou společnost vyhledávat akvizice ve větrných elektrárnách. Již nyní probíhá podle tiskové zprávy analýza projektu o výkonu 30 MW. 

Společnost Aquila Capital patří mezi přední správce aktiv v obnovitelných zdrojích v Německu. Pro společnost ČEZ má vyhledávat zejména příležitosti ve větrných parcích, do kterých chce ČEZ v dalších pěti letech investovat několik set milionů EUR. Podle tiskové zprávy společnosti se bude jednat jak o elektrárny, které jsou již nyní v provozu, tak o projekty se schválenou podporou.

„Celková kapacita by mohla být kolem 120 MW, záleží na kvalitě projektů, které nám Aquila Capital bude schopna vyhledat. V tuto chvíli již máme první nabídku na cca 30MW projekt, který budeme analyzovat,“

vysvětlil Tomáš Pleskač, šéf týmu Rozvoj a ředitel divize zahraničí.

Dle slov Tomáše Pleskače jsou investice do obnovitelných zdrojů jedním z pilířů strategie společnosti ČEZ. Prioritou je nyní zaměřit se na státy, které jsou společnosti ČEZ blízké. Navíc v Německu vidí společnost velký potenciál.

offshore turbíny

Kromě investic do obnovitelných zdrojů a souvisejících technologií se ČEZ zaměřuje i na další aktiva. Projevil zájem o aktiva švédské společnosti Vattenfall, která zahrnují moderní uhelné bloky, uhelné doly a několik vodních elektráren. Podle nedávno zveřejněné studie se však investice nevyplatí a je příliš riziková.

Aquila Capital již v tomto roce investovala například do malých vodních elektráren ve Skandinávii, převzala aktiva společnosti Småkraft AS a solární elektrárnu ve Velké Británii. Po převzetí majoritního podílu v norské větrné farmě Midtfjellet disponuje společnost celkem 500 MW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách.

Zaměření na Německo a obnovitelné zdroje je zřejmé z předešlých akvizic, kdy ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti INVEN CAPITAL vstoupil nejdříve do Sonnenbatterie (nově pouze sonnen), následně do společnosti Sunfire. O významu německého trhu pro ČEZ hovoří i skutečnost, že nedávno v Hamburku otevřel nové kanceláře.

Větrná energetika v Německu je obecně na vzestupu. Podle předběžných údajů z loňského roku vyrobily větrné elektrárny o 28,7 TWh elektřiny více, než loni (podle StromReport dokonce o 34 TWh).

Rekorde 2015: #Windenergie legt 66% zu u. überholt Braunkohle im Dez https://t.co/DR1qrx311v pic.twitter.com/PYIWUQupHh

— Strom-Report (@StromReport) 4. Leden 2016

V prosinci 2015 byl mimo jiné překonán měsíční rekord ve výrobě elektřiny z větrných elektráren – celkově se vyrobilo 11,98 TWh elektřiny.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.