EPH a PPF podali závaznou nabídku na uhelná aktiva Vatenfallu
Energetický a průmyslový holding (EPH) a jeho finanční partner PPF Investment podali závaznou nabídku na odkoupení německých hnědouhelných aktiv Vatenfallu. Podle zahraničního serveru Reuters podala závaznou nabídku také Vršanská uhelná patřící do skupiny Czech Coal. Další potenciální český zájemce o tato aktiva ČEZ ve středu oznámil, že se rozhodl závaznou nabídku nepodat.
O podání závazné nabídky na koupi uhelných aktiv Vatenfallu v Německu informoval EPH ve středu. Současný tendr zahrnuje hnědouhelné povrchové doly Jänschwalde, Welzow-Sud, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elekrárny Lippendorf. Celkový nabízený instalovaný výkon je cca 8 000 MW.
Podle zveřejněné tiskové zprávy je nabídka EPH postavena na přesvědčení, že hnědí uhlí bude hrát v Německu i do budoucna důležitou roli, a to jako překlenovací technologie.
„Společnost EPH je pevně odhodlána řídit hnědouhelné elektrárny a doly společnosti Vattenfall v Lužici udržitelným způsobem, s cílem vytvářet přidanou hodnotu pro region a zaměstnance. Respektujme nejen směr, který zvolila německá vláda v rámci “Energiewende”, ale také zájmy regionu a zaměstnanců. Pevně věříme, že naše nabídka představuje atraktivní řešení pro sektor hnědého uhlí ve východním Německu. Pokud uspějeme, jsme připraveni koordinovat naše kroky s federálními a regionálními vládami, odbory, místními komunitami a dalšími zúčastněnými stranami.“
Daniel Křetínský, předseda představenstva EPH.
Křetínský dodal, že si je EPH vědom toho, v jaké ekonomické situaci se nabízená hnědouhelná aktiva Vatenfallu nacházejí, včetně toho, že v nadcházejících letech, pokud se zásadně nezotaví ceny silové elektřiny, bude společnost generovat spíše záporný cash flow.
Závaznou nabídku podala také Vršanská uhelná, ostatní zájemci nikoliv
Podle zahraničního serveru Reuters podala závaznou nabídku na koupi uhelných aktiv Vatenfallu také Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Společnost však tuto skutečnost prozatím nekomentovala.
Závaznou nabídku naopak nepodal ČEZ, přestože v minulosti několikrát o tato aktiva projevil zájem. Společnost ve středu oznámila, že se rozhodla po důkladném posouzení všech příležitostí a rizik závaznou nabídku nepodat.
„Nabízená aktiva představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ do sousedícího regionu. Uhlí je v Evropě stále stěžejním zdrojem pro pokrytí dodávek energií a v horizontu následujících desetiletí poslouží jako přemosťující technologie v přechodu na obnovitelné zdroje. Hlavním důvodem pro nepodání závazné nabídky je prohlubující se nepříznivý vývoj velkoobchodních cen elektřiny, které mají dopad na ekonomické ukazatele i délku provozu klasických elektráren, a přetrvávající nejistota ohledně předčasného utlumování provozu uhelných zdrojů v Německu.“
Z tiskové zprávy ČEZ.
Závaznou nabídku nepodali podle Reuters ani německá energetická skupina Staeg s australským partnerem Macquarie.
Zdroj úvodní fotografie: kraftwerke.vattenfall.de
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se