14. duben 2024
Aktuální výroba v ČR
Německé aukce na plynové elektrárny se opozdí, chybí legislativa i souhlas Evropské komise

Plánované aukce na podporu pro nové plynové elektrárny v Německu se nejspíš opozdí. Pro jejich úspěšné zahájení totiž stále chybí několik nezbytných regulatorních kroků. Podle Anny von Bremenové z advokátní kanceláře Osborne Clarke je realistickým termínem pro zahájení aukcí konec roku 2026. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.
Německé koaliční vládní strany se v koaliční smlouvě dohodly instalovat až 20 GW nových plynových elektráren, aby zajistily dodávku elektřiny v obdobích nízké výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Ministryně hospodářství Katherina Reicheová v polovině letošního roku uvedla, že prvních alespoň 5 GW by mělo být do aukce zařazeno do začátku roku 2026.
S blížícím se koncem roku 2025 nicméně začíná být téměř jisté, že se plán Reicheové splnit nepodaří. K úspěšnému zahájení aukcí totiž Německo ještě potřebuje učinit řadu kroků v oblasti národní legislativy a v neposlední řadě potřebuje získat souhlas Evropské komise, že je navržené opatření v souladu s evropskými předpisy v oblasti veřejné podpory.
"Ano, je možné, že aukce proběhne do konce roku, bavíme se ale o roku 2026," uvedla Bremenová.
Potřebu nových řiditelných zdrojů potvrdil regulátor
Bremenová připomněla, že nedávno zveřejněný report německého síťového operátora BNetzA o zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny poskytuje dostatek informací pro jednání s Komisí.
Z reportu mimo jiné vyplývá, že pokud se německá spotřeba elektřiny nestane více flexibilní a nepřesune se do období vysoké výroby elektřiny z OZE nebo pokud nedojde k naplnění cílů v oblasti rozvoje OZE, bude Německo do roku 2035 muset vybudovat až 35,5 GW nových řiditelných zdrojů. I v případě naplnění německých cílů v oblasti rozvoje OZE a rozvoje sítí nicméně BNetzA předpovídá potřebu instalace až 22,4 GW nového řiditelného výkonu v příštích 10 letech.
Podle Bremenové není jisté, zda a kdy Evropská komise německé schéma podpory pro nové plynové zdroje schválí. Současně bude nutné dotažení relevantní legislativy a její konzultace s klíčovými účastníky trhu. Až po jejím projednání v parlamentu bude BNetzA moci vypracovat konkrétní podobu aukcí a následně naplánovat jejich první kolo.
Výstavbu může prodloužit situace na trhu s plynovými turbínami
Připravovaných aukcí se plánuje zúčastnit mimo jiné německá státní energetická společnost Uniper, která nedávno snížila své ambice v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů a uvedla, že se více zaměří na rozvoj plynových elektráren.
Provozní ředitel Uniperu Holger Kreetz nicméně upozornil, že povolování a výstavba nových plynových zdrojů v návaznosti na získání podpory v aukci potrvají nejméně 5 let.
Zpoždění přípravy nových zdrojů může nastat také s ohledem na napjatou situaci na trhu s plynovými turbínami, na které se aktuálně "stojí fronta". Analýza společnosti Wood Mackenzie přitom uvádí, že tento stav může trvat až do roku 2040, tedy dalších 15 let.
Mohlo by vás zajímat
26. srpen 2024
16. září 2024
1. říjen 2024
23. prosinec 2024
23. květen 2025
22. srpen 2025
29. září 2025
Komentáře (2)
Však neni kam spechat. JE zarizneme hned, uhli za chvili, na turbiny se stoji fronta. Dalsi dunkelflaute je za rohem. Tak hlavne honem musime budovat preshranicni propojeni, aby nase problemy mohli resit jiní. Proste neda se svítit! Musime pockat, az se dozvime, co si o tom vsem mysli svatá Komise. A Vatikán uz se vyjádřil???
A jakou komisi vlastne maji v Číně?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.