Ani letošní aukce pro biomasu v Německu nepřilákala dost investorů, vysoutěžena byla pouze třetina nabízeného výkonu
V Německu proběhla na začátku měsíce historicky druhá aukce pro zdroje elektrické energie spalující biomasu. Po loňském pilotním kole, ve kterém bylo vysoutěžených pouhých 27 z celkových 122 MW výkonu, se letos zájem investorů sice zvýšil, přesto nebyl objem letošní aukce ani zdaleka vyčerpán.
Od loňského roku se zdroje spalující biomasu, jejichž výkon dosahuje alespoň 150 kW, musí v Německu ucházet o podporu prostřednictvím aukcí. Pro tyto účely německý regulátor vypisuje každý rok jednu aukci, přičemž o úspěchu projektu rozhoduje nabízená cena, tak jako v případě aukcí pro jiné zdroje.
Po loňském prvním kole tak letos v zemi proběhla druhá aukce, ve které německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl celkem 225 MW. V aukci nakonec uspělo 79 projektů o celkovém výkonu bezmála 76,5 MW, tedy zhruba trojnásobek oproti loňskému, prvnímu kolu. 6 projektů muselo být z aukce vyřazeno, jelikož nesplňovaly všechny potřebné náležitosti. Oproti prvnímu kolu se nicméně jedná o posun, jelikož v loňské aukci regulátor vyřadil 9 z 33 podaných nabídek.
„Toto kolo bylo ve znamení stávajících zdrojů, které se ucházely o navazující podporu. Objem vysoutěženého výkonu oproti loňskému roku výrazně vzrostl. Přesto bylo nabízeno více výkonu, než mohlo být vysoutěženo. Vzhledem k převodu nevyužitého výkonu do následujících let však nelze očekávat nárůst konkurence ani v budoucích kolech,“ komentoval výsledky letošní aukce prezident německého regulátora Jochen Homann.
I v letošní aukci se o podporu na dalších 10 let mohly ucházet také již provozované zdroje, ovšem pouze pokud jim současná podpora vyprší do 8 let. Tyto zdroje tvořily 66 úspěšných nabídek o výkonu 47 MW. V případě nových zdrojů bylo v aukci úspěšných 13 projektů o výkonu 29,5 MW.
Pro nové zdroje regulátor stanovil horní hranici nabízené ceny na 147,3 EUR/MWh, v případě stávajících zdrojů na 167,3 EUR/MWh. Vzhledem k tomu, že aukce nebyla ani zdaleka naplněna, a jednotlivé projekty si tak v podstatě nijak nekonkurovaly, není průměrná vysoutěžená cena 147,3 EUR/MWh žádným překvapením. Ve srovnání s loňským kolem, ve kterém dosáhl vážený průměr cen 143 EUR/MWh, se navíc jedná o mírný nárůst.
Mohlo by vás zajímat:
Jak si skutečně moderní biomasu představuji já.
Dva kilometry po větru od okresního města oddělený rekreačním lesíkem leží obří kravín možná i patrový s minimálně 2000 kusy, vzduchotěsnost, teplota je regulovaná na ideál.
Naváží se z velké části okresu opačným směrem než je město veškeré seno, sláma, kukuřice a organické zbytky. Všechno jedlé musí jít přez krávy.
Výsledek mléko, sýr, maso, metan z krav odchytáván v té vzduchotěsné budově, lejna.
Pak se veškeré tbytky z krav a městský biodpad dají do biokomory - přírodní hnojení na pole, teplo a elektřina pro město, možná biometan na expotrt.
realita je ovšem taková, že třeba z kravínů a vepřínů se v dnešní EU kejda, hnůj a močůvka exportuje klidně přes dva státy napříč a jídlo se jim vozí z jiného kontinentu :) Jen takové Holandsko "exportuje" tři miliony tun močůvky/kejdy ročně , oficiálně. Neoficiálně ještě o polovinu více
A skutečnost je taková že ve všech kravínech v mém okolí se hnůj separuje v separátoru kejdy a znovu se jím podestýlá a tak pořád dokola. Novou čistou podestýlku mají jen v porodně. Takže odpad je jen močůvka.
To je názor s velmi úzkým úhlem pohledu. Jestli jste někdy jedl maso z jalůvky, která se celý rok pásla venku a stáj má jen jako ochranu před nejhorším počasím, nepsal byste podobné věci. Nějak si neumím představit, jestli ten metan pouští krávy do hadice, kterou mají zaraženou v zadku , a nebo do uzavřeného prostoru ( kde hovězí dobytek pobývá a s nimi i občas veterinář a pracovníci stáje) a pak se vzduch k dýchání a metan separují v kouzelné krabici.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se