Německé OZE vytvořily nový rekord, spotřebu elektřiny pokryly z více než 50 %
Obnovitelné zdroje energie v Německu stanovily nový rekord, když v první polovině letošního roku pokryly přes 50 % hrubé spotřeby elektřiny. Tento rekordní podíl je částečně způsoben nižší spotřebou elektřiny pramenící ze snížené aktivity průmyslu v době omezujících opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Uvádí to předběžné údaje německého Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW).
Podle předběžných údajů BDEW dosáhl v první polovině roku 2020 v Německu podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé spotřebě elektřiny 50,2 %. Tento rekordní podíl je částečně způsoben nižší spotřebou elektřiny. Díky prioritnímu výkupu elektřiny z OZE se výroba elektřiny z konvenčních zdrojů v posledních měsících výrazně snížila, a v důsledku toho narostl podíl OZE.
Podle BDEW dosáhla spotřeba elektřiny za toto období 272 TWh, a meziročně tak poklesla o 5,7 %. Pokles je způsoben především nižší aktivitou průmyslu, která byla významně prohloubena opatřeními zavedenými proti šíření onemocnění COVID-19. Omezená činnost průmyslu, jakožto největšího spotřebitele elektřiny v Německu, vyústila v nižší poptávku po elektřině.
„Je potěšitelné, že v první polovině roku 2020 mohla být více než polovina spotřeby elektřiny pokryta obnovitelnými zdroji energie. Nemůžeme však usínat na vavřínech. Energetický průmysl je připraven investovat do naléhavě nutné expanze obnovitelných zdrojů.
K tomu potřebují spolehlivé rámcové podmínky. Vláda by proto měla co nejdříve předložit návrh komplexní změny zákona o obnovitelných zdrojích energie. Jeho reforma musí převést 65% cíl do konkrétních technologicky specifických expanzních cest. Zároveň musí uvolnit cestu pro nucené a zaručené rozšiřování obnovitelných zdrojů energie,“ uvádí Kerstin Andreaeová, předsedkyně BDEW.
Mohlo by vás zajímat:
Kde jsou ty staré časy, kdy řada "expertů" na tomto vebu tvrdila, že to není možné. Nebudu raději připomínat ta jména a nicky.
No a je to realita, přes 50%, žádný blackout, asi Němci nedali na varování našich "expertů", že německé hospodářství zkrachuje a Němce bude zachrańovat náš Temelín (spojený s desetinásobným kouzelným "zesilovačem výkonu", aby jim to alespoň trochu pomohlo).
No a ve světě: představte si že v SAE dávají již fotovoltaické elektrárny PĚTKRÁT levnější elektřinu než nově částečně postavené jádro.
U nás se to taky povede okolo 2036 či 2040, až budou Dukovany II.
Když pracují OZE, Německo elektřinu levně vyváží, když ne, dováží a dráže. V bilanci se pak o saldu taktně mlčí. Takto by to by uměl každý.
Němci naštěstí kašlou na vaše předpoklady a bilanci export-import každoročně publikují, jak v TWh, tak v Eurech.
Tady jsou data od Agora Energiewende.
Jenže to je jednom důsledek fungování volnotržní ekonomiky. Reálně totiž cenová signalizace běží teprve asi třetí rok, což je na nějaké větší projekty málo a pak se také zbavuje věcí které se cenově/politicky nevyplácí. Navíc Německo má plán na odpojování JE, do jeho konce jsou dva roky a s tímto jsou provozovatelé OZE ochotni riskovat pár let nižších výnosů, což k přebytku přispívá. Takže je to spíš dočasný stav.
Dobrý den
K tomu "volnému trhu" ve článku samotném je ono klíčové sousloví "díky prioritnímu výkupu". Bez něj by to okamžitě skončilo. A k té stabilitě. Ty záporné ceny za silovou energii mluví za vše.
Dobrý den,
myslím že trh je i s tím co tu je pořád dostatečně volný na to aby na něm mohly fungovat nějaké základní ekonomické signalizace. Dotace a povinné výkupy jsou sice dost mizerné nástroje, ale na druhou stranu asi nejsou lepší dostupné k nápravě stavu z minulosti, kdy se do klasické energetiky a do těžby fosilních paliv také lily dotace a elektrárny do nedávné doby neměly zohledněné pořádně negativní dopady na okolí.
Uměl by to každý, kdyby měl kde brát. A kde brát, když nefouká, bude již brzy otázka za skutečně mnoho peněz.
Pane Vaněčku ono stačí ohýbat legislativu, dříve dostávali OZE jen když dodávali a vykupovat se muselo stále, tím vznikl strop připojitelných zdrojů, dnes dostávají peníze i když jsou ze sítě z důvodu malé spotřeby odpojeny. Takže ano radujte se se podíl nestabilních OZE dále roste. Jenže tím samozřejmě rostou raketově i ceny, protože když jsou podmínky bude více a více OZE odpojeno a když nejsou budou vyrábět klasické zdroje, každé procento OZE na víc = růst ceny el. energie a to až do chvíle kdy přijde ekonomický průlom v dlouhodobé akumulaci el. energie. Cena el. energie poroste samozřejmě s exponentem, protože průměr využití OZE větru je okolo 25% a slunce 11%. Takže množství nevyužité energie rychle poroste a protože náklady na palivo jsou nulové, tak podíl nevyužité energie bude prudce narůstat. Rozvoj přenosových soustav, který by to tlumil přenosem el. energie ze státu do státu, podle místně aktuálních podmínek pro provoz OZE
je zoufale pomalý a velmi nákladný.
Tu "stabilitu" jde krásně vidět v posledním měsíci. Období kde svítilo a foukalo, jen foukalo, jen svítilo a téměř ani jedno
Tu "stabilitu" jde krásně vidět v posledním měsíci. Období kde svítilo a foukalo, jen foukalo, jen svítilo a téměř ani jedno
Parádní graf, hodně vypovídající. Je vidět proč je plyn pro OZE tak důležitý, zjevně vyrovnává většinu jejich nestability. Osobně s tím nemám problém, ale chtěl bych aby si to OZE proroci uvědomili, a ten plyn započetli do ekonomické a ekologické ceny elektřiny z OZE.
Když už jsme u těch grafů za červenec, přidávám také jeden, tentokrát pro Dánsko. Prolíná se v něm zatížení soustavy (šedé) s jejich výrobou. Tam je zase názorně vidět, kde by Dánové byli, kdyby okolní země vyráběly elektřinu podobně jako oni:
Pane Bizon, samozřejmě, plynové elektrárny (investičně 10-15 krát levnější než JE o stejném výkonu) s levným plynem jedou v Německu i ČR (i když u nás by nemusely, VtE a FVE jsou zanedbatelné u nás).
Samozřejmě, kdo má hodně vody (třeba Švýcaři) tak pro něj stabilizovat intermittentní dodávky z VtE a FVE a odstavovat postupně JE není žádný problém a plyn nepotřebují.
Němci jen navýší svoje VtE a FVE (které se pro dodávky po celý rok výborně doplňují) a uhlí nahradí plynem (do roku 2050 převážně zemním, po 2050 převážně syntetickým), ale toho už nebude, vzhledem k energetickým úsporám a bateriovým systémům tolik zapotřebí.
Finančí saldo export/import je pořád pro Němce hodně kladné (vydělávají)-viz odkaz pana Veselého.
Mají to, na rozdíl od nás, velmi dobře spočítané a hlavně na tom jejich průmysl (jako obvykle) hodně vydělá (na rozdíl od nás).
Ve VtE jsou na špici, ve fotovoltaice se tam brzy vrátí, Meyer Burger kupuje zkrachovalé továrny Solarworldu a rozjede tam robotizovanou výrobu panelů mající nejvyšší účinnost.
No a v elektromobilitě se Němci brzy na špici též dostanou (ale jejich automobilky klasické benziňáky též neopustí, bude to tak půl na půl v 2050).
Pro nás je jediná cesta: špičkově makat jako za 1. republiky, žádné RVHP jaderné manýry v energetice.
Jinak to dopadne jako s JE v Spojených arabských emirátech: když to před 10 lety plánovali, vypadalo to rozumně. Ale v roce 2020 je zde již elektřina z fotovoltaiky 5x levnější než ta z jádra.
U nás to s Dukovany II dopadne v 2040 podobně: čím víc toho nová JE vyrobí, tím víc budeme doplácet za drahou elektřinu z ní. Bude generovat jen ztrátu. Ale možná na to přijdou i dřív a nedostaví to...
Pane Vaněčku, uvědomujete si například , že Německá domácnosti platí dvojnásobek ceny el. energie než ty české a že jen odstavení OZE stojí Němce už dnes téměř tolik co naše celá podpora OZE ? A jak myslíte že ten plyn pomůže, když bude OZE přibývat výkon dodá a časem bude potřeba méně, ale s přibývajícími OZE se bude více a více odstavovat a nebo využívat el. energii na výrobu vodíku což znamená že 80% té energie bude zmařeno. Německo má v současné době možnosti jak to řešit například rozšíření tepelných čerpadel a akumulační ohřev vody pomocí nich, rozvoj el. mobility něco tím zaplácnete, jenže to je tak dobré pro nás, když plánujeme jaderné zdrojem ale na 100% podíl OZE na spotřebě státu byť většina energie bude ze severního moře tedy stabilnější. Tento vývoj povede víte k čemu - k velmi proměnným cenám el. energie v závislosti na počasí.
To pane Josef není podstatné. Podstatné je, že Němci jsou "eko" a nejlépe vědí co mají dělat. Stejně jako kolega Vaněček, který ví, jaká bude cena EE v budoucnu (díky OZE nízká). Nějaké technické či technologické problémy si nepřipouští. Však Elon Musk už něco vymyslí :-) :-D
Pane Josef, německá domácnost (průměrná) má třikrát větší příjem než ta česká, právě proto, že Němci představují v určitých technických oborech světovou špičku. Klidně něco dotují (15-20 let) aby pomohli novým perspektivním technologiím a ovládli velký podíl na celosvětovém trhu, jak se jim to (a Dánům) povedlo ve větrných elektrárnách, teď se snaží o podobný úspěch v elektromobilech a o návrat na špičku ve fotovoltaice. To k té ceně podpory OZE.
VtE a FVE potřebují velký přebytek (investičně levné a provozně extrémně levné) produkční kapacity a to je cesta kterou se Německo vydalo. Ekonomicky nezvratný následek tohoto je silný pokles ceny elektřiny (až skončí staré dotační závazky, to je jen otázka času) po velkou většinu roku.
A ty "okna" kdy nefouká nikde a je noc pokryje ráda dalších zdrojů (je jich mnoho), nejen akumulace, zdrojů které jsou investičně levné, ekonomické i při nízkém koeficientu využití. (a to naprosto není případ JE). Musíte se s tím smířit.
Teď je Německo na 50% OZE, zastaví se na ?? %, na takové hodnotě která bude nejvýhodnější pro jeho občany.
Pane Vaněčku, Německo se zastaví na takové hodnotě, která bude nejvýhodnější pro investory OZE, dokud jim to veřejnost bude žrát. Spokojenost řadového občana je skutečně až někde hodně vzadu.
Tak nějak. Zatím jim to jejich občané žerou (viz volby) ale obávám se že i jim pomalu, ale jistě začínají bouchat saze. Viz AfD a jim podobná uskupení.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se