Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) včera otevřel letošní aukci pro zdroje spalující biomasu. Kvůli nízkému zájmu v loňském kole letos nabízí k dispozici až 225 MW výkonu, loni přitom v aukci bylo vysoutěžených pouhých 27 MW, tedy přibližně pětina nabízeného objemu.

Od loňského roku se zdroje spalující biomasu, jejichž výkon dosahuje alespoň 150 kW, musí v Německu ucházet o podporu prostřednictvím aukcí. Pro tyto účely německý regulátor vypisuje každý rok jednu aukci, přičemž o úspěchu projektu rozhoduje nabízená cena, tak jako v případě aukcí pro jiné zdroje.

V loňském roce tak německý regulátor spustil vůbec první aukci pro biomasu, ve které investorům nabídl k soutěžení bezmála 123 MW. Do aukce však bylo podáno pouhých 33 nabídek o celkovém výkonu 40,91 MW, 9 z nich musel regulátor z důvodu nesplnění potřebných náležitostí vyřadit. Vzhledem k nízkému objemu tak nakonec uspěly všechny přijaté nabídky o celkovém výkonu 27,551 MW.

„Po relativně nízké úrovni konkurence v rámci EEG (německý zákon o obnovitelných zdrojích, pozn. red.) plateb pro biomasu v posledním kole letos doufáme ve větší účast,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V letošní aukci německý regulátor nabízí objem 225,8 MW, tedy zákonem stanovený objem 150 MW snížený o výkon biomasových zdrojů zprovozněných v loňském roce, které se nemusí ucházet o podporu v rámci aukcí, a naopak navýšený o nevysoutěžený objem z loňské aukce.

Do aukce investoři mohou přihlásit projekty s cenou nejvýše 147,3 EUR/MWh. V loňské aukci, pro kterou byl cenový strop stanoven se 148,8 EUR/MWh na podobné úrovni, nakonec vážený průměr vysoutěžených cen dosáhl 143 EUR/MWh.

Šanci dostanou i stávající zdroje

I v letošní aukci se o podporu na dalších 10 let mohou ucházet také již provozované zdroje, ovšem pouze pokud jim současná podpora vyprší do 8 let. Pro stávající zdroje není stanoveno žádné výkonové minimum, veškeré zdroje o výkonu 150 kW a méně obdrží podporu shodně ve výši poslední úspěšné nabídky. Pro stávající zdroje byl cenový strop pro nabídky stanoven na 167,3 EUR/MWh.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *