Domů
Německo
Německou uhelnou komisí otřásají spory. Někteří aktéři hrozí jejím opuštěním
Povrchový důl Hambach. Autor: Johannes Fasolt, wikimedia commons

Německou uhelnou komisí otřásají spory. Někteří aktéři hrozí jejím opuštěním

Německá uhelná komise na svém posledním jednání téměř 2 hodiny řešila téma, které nebylo na programu. Organizacím bojujícím za ochranu klimatu a straně Zelených však leží v žaludku. Řeč je o kácení Hambašského lesa, tisíc let starého biotopu, který postupně ustupuje hnědouhelnému dolu.

Tzv. uhelná komise (oficiálně „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“) má do konce letošního roku stanovit termín pro odklon Německa od výroby elektřiny v uhelných elektrárnách. Závěrečné zasedání, ve kterém má Komise v úmyslu představit výsledky a svou závěrečnou zprávu, je naplánováno na 11. prosince.

Dle informací listu Handelsblatt se část členů německé uhelné komise na čtvrtečním jednání domáhala rozhodnutí v otázce kácení Hambašského lesa, což většina členů komise odmítla. Podle listu jeden z členů komise popisuje atmosféru v komisi jako velice nepřátelskou. „Neexistuje žádný společný duch. Okolo důležitých témat se plížíme,“ uvádí dle Handelsblatt jeden z členů komise.

Německá energetická společnost RWE pozemky Hambašského lesa vlastní od roku 1978. Ten každoročně ustupuje rozšiřujícímu se hnědouhelnému dolu Hambach, ve kterém společnost těží 49,6 milionu tun hnědého uhlí ročně. Z původní rozlohy tohoto vzácného typu lesa tak nyní zbývá pouhých 10 %.

„Zatímco v Berlíně se vyjednává o odklonu od uhlí, RWE chce v Hambašském lese tvořit skutečnost motorovou pilou. To podkope veškerou důvěru,“ říká předsedkyně strany Zelených Annalena Baerbocková.

Baerbocková vyzvala federální vládu, aby prosadila moratorium na kácení Hambašského lesa po dobu práce uhelné komise.

„Několik zúčastněných stran to správně požadovalo jako podmínku pro účast v komisi. V případě, že by nyní RWE mohla jednat pod ochranou policie, legitimita komise by byla pryč,“ uvedla Bearbocková.

Ekologická asociace BUND, která je v komisi zastoupena svým předsedou Hubertem Weigerem, vyhrožovala odchodem z uhelné komise.

„Pokud dojde k odlesňování, bude to pro nás ústřední konflikt, který by zpochybnil naši spolupráci v uhelné komisi. Tak daleko ale situace prozatím nedospěla,“ uvedl mluvčí BUND.

Demonstrace aktivistických organizací Attac a Ende Gelände proti výrobě elektřiny z hnědého uhlí v dole Hambach, rok 2017. Autor: Ende Gelände, Wikimedia Commons

RWE má samozřejmě na situaci zcela odlišný pohled než organizace zabývající se ochranou životního prostředí a politici strany Zelených. V trojstránkovém dopise adresovaném předsedům uhelné komise popisuje generální ředitel společnosti RWE Rolf Martin Schmitz plánované kácení lesa jako nevyhnutelné. V dopise stojí, že pro zajištění plánovaného provozu povrchového dolu Rýnského hnědouhelného revíru je nezbytné kontinuální a systematické rozšiřování dolu.

Kromě přesídlení obyvatel a odstranění dopravních cest to představuje i kácení stromů. Bez těchto opatření nelze zaručit „bezpečné a levné dodávky energie bez přerušení“. Protože je hnědé uhlí problematické ve velkém množství skladovat, je kontinuální těžba „absolutně nezbytná“, píše Schmitz.

Dočasné pozastavení od října plánovaného odlesňování „by již v krátkodobém horizontu uvedlo v otázku budoucí provoz dolu a s tím spojenou výrobu elektřiny v elektrárnách Niederaußem a Neurath“. Časový buffer byl vyčerpán, proto nelze pokračovat bez odlesňování. Tyto souvislosti jsou známé i těm, kteří požadovali moratorium, uvádí Schmitze. Ekologové jsou naopak přesvědčeni, že stále existuje prostor pro odložení odlesňování.

RWE podpořil ministr hospodářství Severního Porýní-Vestfálska Andreas Pinkwart. „Těžba hnědého uhlí musí být rozvíjena tak, aby mohly být provozovány uhelné elektrárny, na jejichž dodávkách elektřiny a také dodávkách tepla je tato země silně závislá,“ uvedl politik FDP ve čtvrtek  televizní stanici WDR.

„Skutečnost, že RWE má souhlas provádět nezbytné práce, aby bylo možné udržovat průběžný provoz v letech 2018, 2019 a 2020, je všem účastníkům uhelné komise dobře známa,“ uvedl Pinkwart.

Úvodní fotografie: Povrchový důl Hambach. Autor: Johannes Fasolt, Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
loudil
29. srpen 2018, 14:28

Takovéto věci považuji i v "pořádkumilovném" Německu přímo za nechutné !! Vykácet 1000 roků starý prales a vysídlovat stovky místních obyvatel jen proto, aby se mohl rozšiřovat obří hnědouhelný důl. Fuj ! Německo se prohlašuje za lídra rozvoje OZE ve světě a nyní tohle ! Kopírují tam časy našeho Gustáva Husáka a rozšiřování hnědouhelných dolů na Mostecku kolem roku 1970. Mám pro paní Merkelovou jeden návrh. Pozdržte odstavení dvou atomových elektráren o několik let a žádné kácení či stěhování obyvatel pak nebude třeba. Spotřebu uhlí totiž bude možné utlumit a naopak přibude nový výkon OZE. Případně je možné počkat 2 roky na zprovoznění Nord Stream II a z nového plynu postavit nové plynové elektrárny. Siemens minulý měsíc dokončil stavbu plynových elektráren v Egyptě o výkonu 14 400 MW . Stavěl je jen asi 2 a půl roku. Tyto dnešní zprávy z Německa mi připomínají polovinu 20 století v Indii nebo Číně. Začínám silně pochybovat o - "nové německé energetické politice OZE".

loudil
29. srpen 2018, 14:43

Oteplování zemské atmosféry je měřitelná realita. U nás jsme si mohli "pochutnat" třeba v létě 2003, 2015 a nebo letos. Kdo nyní jezdí třeba kolem Berouna, tak vidí, že lesy tam už uschly. Nejen vodáci na řekách jsou už na suchu, i studně na vesnicích. Vodní elektrárny u nás přestávají vyrábět elektřinu, není z čeho, voda neteče. Motýli z naší přírody letos zmizeli. Louky totiž uschly ,a když náhodou kvetly, tak byl duben místo června. Živočišná výroba nebude mít v zimě čím krmit, sklizeň píce je třetinová maximálně poloviční. atd, atd. Způsobuje tento "marast" opravdu sám člověk spalováním uhlí a automobilovou dopravou, či jde o přirozený periodický cyklus klimatu jak tvrdí Václav Klaus ?

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3914068/dopady-globalniho-oteplovani-uz-nejsou-problemem-budouci-generace-ale-te-nasi.html

Vinkler
30. srpen 2018, 05:57

Pravda bude obojí. Nicméně když se odhalují nyní na kamenech zvaných hladové data minimálních průtoků, znamená to, že taková sucha v minulosti již byla a to i před hokejkou CO2. Na druhé straně staré české přísloví říkalo, že slunce suší slzy. Tím se mínilo, že nejhorší hladomory byly v mokrých letech, jak nyní víme jsou obvykle po výbuchu supervulkánu. Kdy nějaký vybuchne?

Ondřej
30. srpen 2018, 22:00

Každý kdo tvrdí, že potřebujeme něco vykácet zničit a vypustit CO2 do ovzduší je hlupák. Je úplně jedno zda je to cyklus a nebo realita, ale není potřeba ničit a devastovat přírodu. I když se ukáže, že globální oteplování bylo nesmysl, tak nám naše děti poděkují, pokud jim tu zůstanou tisíce let staré kusy přírody.... možná už jen kousky :/

loudil
31. srpen 2018, 08:10

Ano. Tato konzumní společnost se žene jenom za ziskem. Ziskem pro ty nejbohatší. Přitom, čím jsme vyspělejší, tím devastujeme přírodu více ! Protože toho i více potřebujeme !! Ničí přírodu třeba zemědělec v Barmě, který kope jen motykou, požívá jen přírodní hnojivo, vodu jen dešťovou, bydlí v přírodní bambusové chatrči a nemá auto ?? Zanášíme přírodu odpadem. Ledacos už pamatuji a tak dám příklad vývoje "odpadového hospodářství" při nakupování mléka :

1. Asi kolem 1970 . Mléko se prodávalo v obchodě ze 25 litrových konví litrovou měrkou do plechové "baničky" , kterou jsem si přinesl. Doma se mléko svařilo a uložilo k použití do ledničky. Odpad = veškerý žádný.

2. Pak bylo ve skleněných vratných lahvích. Odpad už byl,ovšem jen malé hliníkové víčko lahve.

3. Pak, kolem 1980 už bylo v plastovém pytlíku = odpad byl onen pytlík.

4. Dnes je mléko v plastových lahvích a nebo trvanlivé v plastových krabicích, vše jde o odpadu.

Čím "vyspělejší" ?? je dnes společnost, tím více ničí přírodu. Stále více lidem i u nás už nestačí jen dvě , tři auta v rodině, začínají si pořizovat malá letadla. Stále více lidí létá co nejdál na dovolenou , uvažuje se už i o kosmu. Příklad : Kolegyně mojí ženy z práce . Loni ostrov Bali, letos Gruzie a Arménie, příští rok Nepál. Mladší syn mého bratra : Předloni Kyrgyzstán, loni Ekvádor, letos Arménie. To znamená stále více letadel ve vzduchu, stále více aut, letišť,...atd. atd. Přitom jde pouze o lidský adrenalin a zábavu. Počítám, že se konuzmní systém musí sesypat stejně jako socialismus roku 1989. Bohužel to bude mít daleko horší následky pro nás.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se