Domů
Německo
RWE počítá ztráty, omezení těžby v lomu Hambach povede ke značnému poklesu výroby elektřiny
RWE důl

RWE počítá ztráty, omezení těžby v lomu Hambach povede ke značnému poklesu výroby elektřiny

Německo
3 komentáře
1. listopad 2018, 08:27
Jan Budín

Německá energetická společnost RWE v úterý oznámila, že kvůli nucenému omezení těžby hnědého uhlí v lomu Hambach v důsledku soudního příkazu zabraňujícímu vykácení Hambašského lesa bude v příštím roce snížena produkce elektřiny v elektrárnách Neurath a Niederaussem o 9 až 13 TWh. K mírnému snížení plánované produkce elektřiny v uvedených zdrojích dojde pravděpodobně již letos.

Zahraniční server Platts v úterý informoval o snížení plánované výroby elektřiny v hnědouhelných elektrárnách Neurath a Niederaussem, jejichž celkový instalovaný výkon dosahuje 7 GW, až o 300 GWh v letošním roce a o 9 až 13 TWh v roce 2019. V loňském roce vyrobily uvedené elektrárny přes 50 TWh elektřiny.

{„country“:“GER“,“type“:“BAR“,“from“:“2017-01-01″,“to“:“2017-12-31″,“caption“:“Výroba elektřiny v Německu v loňském roce.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_generated_electricity_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-01-01″,“end_date“:“2017-12-31″}

Soudní příkaz zabraňující vykácení Hambašského lesa bude podle RWE v příštím roce znamenat snížení produkce uhlí o 10-15 milionů tun z původně plánovaných 40 milionů tun. Ve zbytku letošního roku bude těžba poznamenána pouze mírně, podle RWE bude nižší o zhruba 300 tisíc tun proti plánu.

RWE koncem září uvedla, že zastavení těžby kvůli ochraně zbytku Hambašského lesa by pro společnost znamenalo ztrátu až 5 miliard eur. Společnost očekává, že soudní řízení týkající se rozšíření těžby na lomu Hambach může trvat až do roku 2020 a že finální rozhodnutí nepadne dříve než na konci roku 2020.

Proti plánovanému vykácení lesa se zvedla silná vlna odporu ze strany ekologických aktivistů. Začátkem října protestovalo u Hambašského lesa za zachování tohoto lesa a za konec využívání uhlí k výrobě elektřiny na 50 000 aktivistů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
hariprasad
1. listopad 2018, 10:42

Nižší výroba znamená i nižší emise. Vzhledem k tomu, že Německo neplní plán snižování emisí CO2, tak je to vlastně dobrá zpráva. Teď se ukáže, jak se k tomu německá energetika postaví.

Carlos
1. listopad 2018, 12:57

Jen dotaz, emise máte za energetiku, nebo ekonomiku? Pokud za celou ekonomiku, tak se musí brát do úvahy to že EU má problémy se silniční dopravou a dostat přepravy na železnici (a dosáhnout deklarovaného podílu 30 %), která trpí nízkou kapacitou a přecpaností (např. není jak protáhnout těžké vlaky ze SRN na Moravu, chybí kapacity) a také to že jsme na vrcholu hospodářského cyklu a ještě chvíli tam budeme.

Petr
2. listopad 2018, 11:38

Já očekávám největší vliv tohoto v příštích 2 letech na snížení exportu a rychlém zdražení elektřiny hlavně v plánovaně problémové Belgii, Nizozemí a Francii.

Pro Německo to bude spíš výhodné, alespoň to podpoří prodloužení provozu tamního jádra, a ten blbej zbytek lesa se stejně nakonec vykácí a levně přístupné uhlí do roku 2040 dotěží.

Pak se tam dá postavit daleko hezčí rekreační krajina, kam budou lidé skutečně chodit masově odpočívat, a né jen pár zelených šílenců se přivazovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se