Domů
Elektrárny v Evropě
Spuštění poslední německé budované uhelné elektrárny Datteln 4 se opět odkládá
Zdroj: Uniper

Spuštění poslední německé budované uhelné elektrárny Datteln 4 se opět odkládá

Spuštění černouhelné elektrárny Datteln 4, kterou buduje společnost Uniper, se kvůli poškození kotle posouvá na léto 2020. Moderní nadkritický blok s instalovaným výkonem 1 100 MWe bude s velkou pravděpodobností poslední nový uhelný blok spuštěný v Německu. 

Zahájení komerčního provozu nadkritického bloku Datteln 4, které bylo půvpodně plánováno již na rok 2011, bylo kvůli poškození kotle posunuto na léto 2020. K poškození kotle došlo při testování elektrárny v letošním roce.

Společnost Uniper uvedla, že od poškození kotle probíhá zkoumání rozsahu poškození a že úvodní zjištění indikují potřebu výměny části kotle.

„To oddálí plánované spuštění zdroje, které nyní pravděpodobně proběhne v létě 2020,“ dodal Uniper.

Černouhelný blok Datteln 4 je aktuálně jedinou budovanou černouhelnou elektrárnou v západní Evropě a s velkou pravděpodobností také poslední budovanou uhelnou elektrárnou v Německu.

O osudu uhlí v Německu rozhodne „uhelná komise“

„Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“, která má do konce roku stanovit termín pro odklon Německa od uhlí, byla v polovině minulého měsíce z pohledu pravomocí jednotlivých federálních ministerstev „rozčtvrcena“ mezi zástupce ministerstva hospodářství a energetiky, ministerstva životního prostředí, ministerstva práce a ministerstva vnitra. Toto rozhodnutí uvítalo ministerstvo životního prostředí, které s ministerstvem energetiky vedlo o moc nad komisí spor.

Začátkem května ale vyslovili svoji obavu představitelé německých spolkových zemí. Ministerští předsedové hnědouhelných spolkových zemí – Braniborska, Saska a Saska-Anhlatska – zaslali dopis kancléřce Angele Merkelové, ve kterém žádají slovo v komisi i pro spolkové země.

„Spolupráce v komisi by měla být principálně otevřena všem spolkovým zemím, které jsou výrazně postiženy odklonem od uhlí, přičemž přímo ovlivněné hnědouhelné země by měly mít silnější hlas,“ stojí v dopise dle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, který jej má k dispozici.

Mimo tento základní požadavek obsahuje dopis také komplexní návrh pro komisi. Jeho autoři tvrdí, že by kromě federálních institucí měla komise obsahovat dva zástupce spolkových zemí, obcí a hospodářských a sociálních partnerů regionů, včetně IG BCE (Německý průmyslový odborový svaz chemie, energetiky a hornictví) a IG Metall, který je největším odborovým svazem v Německu.

Dále by dle dopisu měli mít v koalici své slovo vědci, představitelé regionálních ekonomik a důležitá obchodní sdružení. Environmentální organizace, které uvádí koaliční dohoda, se v dopise neobjevují.

Úvodní fotografie: černouhelná elektrárna Datteln 4, zdroj: Uniper

Komentáře

(2)

Petr

11. květen 2018, 12:29

Moderní nadkritický blok - rozpadající se při moderním nasazení na vyrovnávání výkyvů v síti způsobených podle plánů rostoucími OZE v Německu.

Naštěstí u nás se skoro všichni majitelé (až na chudáky v Ledvicích) těm supermoderním silou tlačeným požadavkům na takovou nadkritičnost od zelených aktivistických podplacenců úspěšně zvládli vyhnout.

Vinkler

14. květen 2018, 12:50

Po zjištění obtížností s nadkritickými kotly se svět vrhl na atom.

Nyní se znovu zjišťuje, že ani jedna z cest není bez problémů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.