Domů
Německo
Šéf německé opozice Merz nevylučuje recesi a doporučuje zvážit jádro
Jaderné elektrárny v Německu

Šéf německé opozice Merz nevylučuje recesi a doporučuje zvážit jádro

Německo
15 komentářů
23. červen 2022, 12:35
ČTK

Berlín 23. června (zpravodaj ČTK) – Šéf německé opozice Friedrich Merz nevylučuje, že Německu kvůli následkům ruské invaze na Ukrajině hrozí recese. Doporučuje také zvážit prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren, které letos země plánuje definitivně odstavit. Merz, který je předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéfem poslanců konzervativní unie CDU/CSU, to řekl v rozhovoru se zahraničními novináři.

„Sdílím názor ministra financí (Christiana Lindnera), že nás čeká velmi složité druhé pololetí, možná opravdu s recesí,“ řekl Merz.

Lindner pro letošní rok stále předpokládá meziroční hospodářský růst o 2,2 procenta, zároveň ale nevylučuje další ekonomické potíže. Ještě na počátku roku vláda počítala s růstem hrubého domácího produktu o 3,6 procenta. Ještě výrazně skeptičtější je Svaz německého průmyslu (BDI), který nově čeká růst jen o 1,5 procenta.

Merz se domnívá, že hospodářský růst mohou zvrátit dopady, kterými Německo i Západ po pandemii nemoci covid-19 a ruské invazi na Ukrajinu čelí. „Inflace, nezbytné úrokové korektury centrálních bank, ceny energií, narušení řetězců, těch faktorů se sešlo mnoho a pravděpodobně povedou ve druhém pololetí k recesi,“ řekl. „Recese je u nás definována jako dva kvartály bez hospodářského růstu za sebou. První a druhé čtvrtletí vypadají ještě dobře, ale výsledek třetího a čtvrtého čtvrtletí je z mého pohledu otevřený. Na obzoru jsou ale už viditelná bouřková mračna,“ uvedl.

Kvůli energetickým problémům, kterým Německo vlivem vysoké závislosti na ruském plynu čelí, by vláda podle Merze měla zvážit všechny možnosti. „Řekl jsem to i na Průmyslovém dni Svazu Německého průmyslu, že bychom neměli nechat bez povšimnutí žádnou možnost,“ uvedl Merz. To platí nejen o uhlí, které chce vláda opět více využívat, ale i o jaderných elektrárnách.

V Německu jsou v provozu poslední tři jaderné elektrárny, které budou ke konci letošního roku odpojeny. Tímto krokem chce země skoncovat s jadernou energetikou, kterou nepovažuje po havárii v japonské Fukušimě za bezpečnou.

„Experti jednomyslně říkají, že pokud bude vůle, mohou tyto tři elektrárny dále běžet,“ řekl Merz, podle kterého je hlavní překážkou především technický problém s nedostatkem štěpného materiálu.

To je podle šéfa opozice řešitelné, stejně jako případná změna zákona, aby další fungování jaderných elektráren bylo v souladu s právem. „Tyto tři jaderné elektrárny zásobují elektřinou deset milionů domácností. To není málo a v této situaci se nelze zříci žádné možnosti,“ uvedl.

Otevřít téma jaderné energetiky chce také Lindner, který vede liberální svobodné demokraty (FDP). Ti spolu se Zelenými tvoří vládní koalici vedenou sociálnědemokratickým kancléřem Olafem Scholzem. Zelení a SPD jádro nepovažují za cestu, kterou by Německo mělo jít. Ministr hospodářství ze Zelené Robert Habeck sice krátce po ruské invazi řekl, že je třeba opět zvážit osud nukleárních elektráren, později ale jeho ministerstvo konstatovalo, že náklady a rizika by převážily nad omezenými přínosy.

Habeck ale počítá s tím, že kvůli úsporám zemního plynu bude nezbytné spalovat více uhlí. Vládní strany zároveň chtějí dodržet termín, kdy by v ideálním případě mohlo Německo přestat spalovat uhlí pro výrobu energie do roku 2030. Dosavadní plány přitom vycházely z roku 2038. Podle Merze se je třeba připravit na to, že kvůli energetické bezpečnosti se odklon od uhlí zpomalí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Miloslav Černý
23. červen 2022, 13:23

I když by OZ u nás při urychleném jejich rozvoji nemusely v krajním případě plně nahradit fosil, tak prodloužením jejich provozu by jsme nedostatkem netrpěli. A velké jádro dokážou spolehlivě nahradit v krajním případě na přechodnou dobu nově zamýšlené ekonomičtější malé modulární reak. Navíc čas by se v krajním případě dal získat prodloužením provozu stávajících vel. jader. elek. Není tudíž důvod k nějaké hysterii a k ukvapenému rozhodnutí stavět zbytečnou kontraverzní JEDU a vytvářet tak podmínky pro další ekonomický nezdar (tunel po česku) z nerozvážnosti.

Ladislav Novák
23. červen 2022, 15:27

Naprostý aktivistický protijaderný nesmysl. To ani nemá cenu komentovat, včetně hrubek v češtině.

Miloslav Černý
23. červen 2022, 16:27

Za hrubky omluva, za myšlenku ani náhoda.

Rejpal
23. červen 2022, 23:19

Přesně tak vypnutí JE v Německu je ideologický nesmysl s nulovým racionálním základem. Za zlomek peněz co investovali do OZE mohli mít dnes plně bezemisní výrobu el. energie a většinu domů by místo plynu vytápěly tepelná čerpadla. Emise CO2 by měli na 1/2 současného stavu. Takto mají akorát zničenou krajinu větrnou energetikou a to jsou zhruba na polovině výkonu co chtějí instalovat. Příkladem země , která jde dnes jadernou cestou je Slovensko po zprovoznění Mochovců budou mít prakticky podobný podíl JE na výrobě el. energie jako Francie.

Ladislav Novák
24. červen 2022, 09:03

Kdyby Německo prošustrované biliony EUR investovalo do JE, nepotřebovali by ani málo účinná tepelná čerpadla, stačilo by přímé využití el. energie.

Jenomže oni nejsou schopní si na vlastním území posílit ani rozvody páteřní sítě rozvodné soustavy...

J.Tolím
23. červen 2022, 20:39

Neříkáme a nepíšeme by jsme, ale bychom.

Mirek
23. červen 2022, 14:49

Píšete "A velké jádro dokážou spolehlivě nahradit v krajním případě na přechodnou dobu nově zamýšlené ekonomičtější malé modulární reaktory."

Můžete nám prozradit, které SMR máte na mysli? Ty západní SMR existující jen na papíře? Když vyloučíte použitelné SMR ruské a čínské, co zbyde?

Kromě toho, dosavadní analýzy ukazují, že pro dosažení stejného výkonu jsou velké reaktory ekonomicky výhodnější. Zatím. Ale to je dost předčasná diskuze, když SMR zatím na Západě neexistují.

Miloslav Černý
23. červen 2022, 16:18

Jestliže máme zdárně řešit situaci v energetice u nás za 15 a výše let, je třeba se snažit dívat trochu z nadhledu těch let. Je tu velká ne jenom naše, celosvětová snaha o do vyřešení této výhledové slibné technologie. Jestliže to již funguje jinde, není důvod, aby stejné fyzikální zákony nefungovaly i u nás. Na víc je tady dostatek v našem případě času, než se pouštět do takového opět ekonomického experimentu jako je dostavba kontroverzního JEDU. Krom těchto možností výroby energie se pracuje i na jiných bezpečnějších zdrojích, které o sobě v budoucnu zcela jistě dají vědět. Ten reaktor se měl dostavět před 20 lety, teť už je jak si po sezoně. A kdo se chce dozvědět o nových způsobech výroby energie, měl by sám projevit iniciativu ve vyhledávání takových informací a nespoléhat jenom, co mu kdo přinese na talíří pro jeho zmanipulování.

Mirek
23. červen 2022, 16:35

Nebojte se, já se orientuji ve svém oboru dost dobře. Ale Vy si pletete snové představy s realitou.

Zbyněk Poisl
23. červen 2022, 18:53

Tak s nadhledem a hlavně s výhledem na to šli Němci a jak je vidno, tak Evropu přivedli k těžké energetické krizi, závislosti na Rusku a jim samotným hrozí black-outy jeden za druhým. "Uhlí" už v Německu není tak úplně sprosté slovo a "jádro" už by možná taky tak úplně nemuselo vadit. S velkým nadhledem vyhodili miliardy EURo za Občasné Zdroje Energie, aby nakonec přišli na to, že to bez fosilu nepůjde. Díky ruskému plynu musejí přiznat, že jsou bez fosilních záloh namydlení a hrozí jim těžká energetická krize. Prosit obyvatele a firmy, aby šetřili plynem, to mi připomíná dávný socialismus! Největší evropská ekonomika si zkácela svůj energetický strom a momentálně se nachází pře kolapsem! Hlavně nadhled a výhledově.....

Peter Zachara
24. červen 2022, 03:36

Aby moj prispevok nebol hodnoteny ako porusenie pravidiel diskuzie, som nuteny napisat, ze tvoj prispevok je naprosty blabol a prispevok Cerneho je studnica mudrosti. Ak dokazes moj vyrok o vas dvoch vlozit do zatvorky a vynasobit hodnotou minus jedna, potom pochopis dovody mojho spravodliveho hnevu.

Ladislav Novák
23. červen 2022, 15:35

O skutečnosti, proč nedává smysl měnit na poslední chvíli dlouhodobě plánované odstavení JE v Německu už bylo napsáno dost i na tomto serveru přinejmenším v komentářích. Takže ano, při dlouhodobě nesmyslné energetické politice Německa a EU prodlužování provozu dožívajících JE už opravdu smysl nedává. Jejich provoz a nutná údržba a opravy se plánují na mnohem delší dobu, než jsou výplody chorých mozků německých politiků.

Náraz hlavou do zdi je nevyhnutelný... :-)

Děkovné dopisy ať posílají paní Merkelové.

Jan Veselý
23. červen 2022, 16:01

Paní Merkelová v roce 2010 vyjednala zrušení Atomausstiegu. V roce 2011 si následně ohla vybrat jestli ho obnoví, nebo ho obnoví její nástupce.

Vox populi, vox Dei.

Peter Zachara
24. červen 2022, 03:39

v tom pripade nech nemecku vladu nahradia ruskymi sčotmi.

Bola politickou do pekneho pocasia, ale ked nastupili sebamensie problemy, kupila chybu za chybou.

Anton Meško
24. červen 2022, 10:31

Plán Nemecka, výpad výroby elektriny po odstavení jadrových elektrární nahradiť výrobou elektriny z OZE už dávno nebol reálny. Dočasne získať náhradu elektriny za výrobu z jadra a následne z uhlia výrobou z plynu, zahatal strýčko SAM tým, že sa mu podarilo sankciami spomaliť výstavbu NS2 a nakoniec vojenským konfliktom RF s Ukrajinou sa plynovod neuviedol do prevádzky. Následky sú známe, Nemecko vyrábalo elektrinu z čoho sa dalo a spôsobilo divoký rast cien elektriny a plynu, ktorý vojenský konflikt na Ukrajine ešte zvýšil. Zlou energetickou politikou žiaľ Nemecko spôsobilo krajinám v spoločnom trhu problémy, ktoré začínajú mať neblahé ekonomické dôsledky. Hrozí recesia.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se