Domů
Elektřina
Německo převezme odpovědnost za jaderný odpad, provozovatelé JE zaplatí 23,6 mld. EUR

Německo převezme odpovědnost za jaderný odpad, provozovatelé JE zaplatí 23,6 mld. EUR

Čtveřice provozovatelů německých jaderných elektráren zaplatí téměř 23,6 miliardy eur (638 miliard korun) výměnou za to, že se z velké části nebude muset starat o jaderný odpad. Odpovědnost za jeho přechodné i konečné uskladnění převezme stát. Počítá s tím návrh zákona, který dnes schválil německý Spolkový sněm. Spolková rada by měla zákon posvětit už v pátek.

Společnosti Vattenfall, E.ON, RWE a EnBW mají 23,55 miliardy eur zaplatit mezi lednem 2017 a rokem 2022 do státního fondu, z něhož se v příštích mnoha desítkách let bude financovat uskladnění a zabezpečení vyhořelého jaderného paliva.

Miliardová suma se skládá ze dvou částí, jednak základního poplatku ve výši 17,4 miliardy eur a jednak rizikového příplatku téměř 6,2 miliardy eur. Ten firmám umožní vyvázat se z dalších plateb, i kdyby nakonec náklady na uskladnění paliva byly vyšší. Počítá se s tím, že rizikový příplatek zaplatí všechny firmy.

Ilustrační foto

Náklady na ukončení provozu jaderných elektráren a jejich následné zabezpečení zůstávají nadále na straně energetických společností. Podle expertů by je to mohlo vyjít až na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Společnosti E.ON, RWE a Vattenfall začátkem prosince uspěly u Spolkového ústavního soudu, který rozhodl, že německá vláda nepostupovala při odklonu od jaderné energetiky zcela v souladu s ústavou, a že proto mají nárok na přiměřené odškodnění. Firmy se ale nakonec i kvůli nutnosti domluvit se s vládou na rozdělení zodpovědnosti za uskladnění jaderného odpadu rozhodly tento nárok u německých soudů nevymáhat. Odškodnění ve výši 4,7 miliardy eur (127 miliard korun) však u amerického soudu stále ještě požaduje švédský Vattenfall.

O ústupu od jaderné energetiky do roku 2022, s nímž tehdy provozovatelé jaderných elektráren souhlasili, rozhodla původně už v roce 2002 vláda sociálních demokratů a Zelených vedená kancléřem Gerhardem Schröderem.

Ilustrační foto

V roce 2010 ale kabinet konzervativní unie CDU/CSU a svobodných demokratů vedený Angelou Merkelovou prodloužil životnost jaderných elektráren až do roku 2036. Po neštěstí v japonské Fukušimě ale vláda o rok později změnila názor a vrátila se k roku 2022, s čímž tehdy už trojice provozovatelů nesouhlasila, především kvůli rychlosti změny.

Ústup od jádra byl v Německu prvním krokem v transformaci energetiky. V budoucnu by se měl snižovat i význam uhlí pro výrobu elektřiny, páteří pro zásobování energií by se měly stát obnovitelné zdroje.

Ty se loni podílely z 30 procent na celkové výrobě elektřiny. V roce 2035 by měly pokrývat 60 procent německé spotřeby, do roku 2050 by to mělo být 80 procent.

Komentáře(3)
Milan Vaněček
15. prosinec 2016, 14:42

Že to takhle dopadne bylo jasné od samého počátku, pro Německé firmy je to výhodnější vyvázat se z obrovských nákladů na uložení jaderného odpadu. U nás je taky jasné jak to dopadne - ČEZ nebude mít našetřeno ani na decommissioning a vše i uložení zaplatí stát (my, daňoví poplatníci).

Martin Pokorný
16. prosinec 2016, 15:04

Omlouvám se, ale musím Váš komentář uvést na pravou míru. Němci tímto krokem přešli na obdobný model jako je u nás. Producenti odpadu (u nás je to primárně ČEZ) financují vybudování centrálního uložiště radioaktivního odpadu, jehož výstavbu zajišťuje stát(SÚRAO). Z každé vyrobené MWh držitel povolení (ČEZ)odvádí státu částku na výstavbu tohoto konečného uložiště. Výši částky určuje stát (SÚRAO) a je uvedena v Atomovém zákoně. Mimochodem novelizace tohoto zákona přinese od příštího roku navýšení částky na 55kč/MWh. Co se týče decommissioningu na to má povinnost si provozovatel rovněž spořit na kontrolovaný účet jehož čerpání povoluje opět státní SÚRAO. Vyřazovací studie, která je podmínkou pro přidělení povolení k provozu jaderného zařízení určuje celkové náklady na vyřazení zařízení tedy i výši roční částky, kterou si provozovatel musí odkládat. Probíhá pravidelná aktualizace této studie, tak aby množství financí bylo dostatečné.

Takže tolik jen na vysvětlení tohoto principu a rozptýlení obavy, že vše bude platit daňový poplatník.

Mimochodem znáte nějaké jiné odvětví průmyslu či energetiky, které by bylo zatíženo touto povinností?

Martin Hájek
16. prosinec 2016, 17:31

Ano, znám, třeba fotovoltaické elektrárny musí platit dopředu za budoucí likvidaci panelů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.