Domů
Elektřina
Německo převezme odpovědnost za jaderný odpad, provozovatelé JE zaplatí 23,6 mld. EUR

Německo převezme odpovědnost za jaderný odpad, provozovatelé JE zaplatí 23,6 mld. EUR

Elektřina
3 komentáře
15. prosinec 2016, 11:29
ČTK

Čtveřice provozovatelů německých jaderných elektráren zaplatí téměř 23,6 miliardy eur (638 miliard korun) výměnou za to, že se z velké části nebude muset starat o jaderný odpad. Odpovědnost za jeho přechodné i konečné uskladnění převezme stát. Počítá s tím návrh zákona, který dnes schválil německý Spolkový sněm. Spolková rada by měla zákon posvětit už v pátek.

Společnosti Vattenfall, E.ON, RWE a EnBW mají 23,55 miliardy eur zaplatit mezi lednem 2017 a rokem 2022 do státního fondu, z něhož se v příštích mnoha desítkách let bude financovat uskladnění a zabezpečení vyhořelého jaderného paliva.

Miliardová suma se skládá ze dvou částí, jednak základního poplatku ve výši 17,4 miliardy eur a jednak rizikového příplatku téměř 6,2 miliardy eur. Ten firmám umožní vyvázat se z dalších plateb, i kdyby nakonec náklady na uskladnění paliva byly vyšší. Počítá se s tím, že rizikový příplatek zaplatí všechny firmy.

Ilustrační foto

Náklady na ukončení provozu jaderných elektráren a jejich následné zabezpečení zůstávají nadále na straně energetických společností. Podle expertů by je to mohlo vyjít až na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Společnosti E.ON, RWE a Vattenfall začátkem prosince uspěly u Spolkového ústavního soudu, který rozhodl, že německá vláda nepostupovala při odklonu od jaderné energetiky zcela v souladu s ústavou, a že proto mají nárok na přiměřené odškodnění. Firmy se ale nakonec i kvůli nutnosti domluvit se s vládou na rozdělení zodpovědnosti za uskladnění jaderného odpadu rozhodly tento nárok u německých soudů nevymáhat. Odškodnění ve výši 4,7 miliardy eur (127 miliard korun) však u amerického soudu stále ještě požaduje švédský Vattenfall.

O ústupu od jaderné energetiky do roku 2022, s nímž tehdy provozovatelé jaderných elektráren souhlasili, rozhodla původně už v roce 2002 vláda sociálních demokratů a Zelených vedená kancléřem Gerhardem Schröderem.

Ilustrační foto

V roce 2010 ale kabinet konzervativní unie CDU/CSU a svobodných demokratů vedený Angelou Merkelovou prodloužil životnost jaderných elektráren až do roku 2036. Po neštěstí v japonské Fukušimě ale vláda o rok později změnila názor a vrátila se k roku 2022, s čímž tehdy už trojice provozovatelů nesouhlasila, především kvůli rychlosti změny.

Ústup od jádra byl v Německu prvním krokem v transformaci energetiky. V budoucnu by se měl snižovat i význam uhlí pro výrobu elektřiny, páteří pro zásobování energií by se měly stát obnovitelné zdroje.

Ty se loni podílely z 30 procent na celkové výrobě elektřiny. V roce 2035 by měly pokrývat 60 procent německé spotřeby, do roku 2050 by to mělo být 80 procent.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
15. prosinec 2016, 14:42

Že to takhle dopadne bylo jasné od samého počátku, pro Německé firmy je to výhodnější vyvázat se z obrovských nákladů na uložení jaderného odpadu. U nás je taky jasné jak to dopadne - ČEZ nebude mít našetřeno ani na decommissioning a vše i uložení zaplatí stát (my, daňoví poplatníci).

Martin Pokorný
16. prosinec 2016, 15:04

Omlouvám se, ale musím Váš komentář uvést na pravou míru. Němci tímto krokem přešli na obdobný model jako je u nás. Producenti odpadu (u nás je to primárně ČEZ) financují vybudování centrálního uložiště radioaktivního odpadu, jehož výstavbu zajišťuje stát(SÚRAO). Z každé vyrobené MWh držitel povolení (ČEZ)odvádí státu částku na výstavbu tohoto konečného uložiště. Výši částky určuje stát (SÚRAO) a je uvedena v Atomovém zákoně. Mimochodem novelizace tohoto zákona přinese od příštího roku navýšení částky na 55kč/MWh. Co se týče decommissioningu na to má povinnost si provozovatel rovněž spořit na kontrolovaný účet jehož čerpání povoluje opět státní SÚRAO. Vyřazovací studie, která je podmínkou pro přidělení povolení k provozu jaderného zařízení určuje celkové náklady na vyřazení zařízení tedy i výši roční částky, kterou si provozovatel musí odkládat. Probíhá pravidelná aktualizace této studie, tak aby množství financí bylo dostatečné.

Takže tolik jen na vysvětlení tohoto principu a rozptýlení obavy, že vše bude platit daňový poplatník.

Mimochodem znáte nějaké jiné odvětví průmyslu či energetiky, které by bylo zatíženo touto povinností?

Martin Hájek
16. prosinec 2016, 17:31

Ano, znám, třeba fotovoltaické elektrárny musí platit dopředu za budoucí likvidaci panelů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se