Domů
Německo
Německo: Vlastníci odstavovaných JE mají zaplatit 23,3 mld. euro

Německo: Vlastníci odstavovaných JE mají zaplatit 23,3 mld. euro

Speciální komise vytvořená německou vládou za účelem posouzení programu vyřazování německých jaderných elektráren ve středu předložila své závěry německému Ministerstvu hospodářství a energetiky. Z nich vyplývá, že by vlastníci reaktorů měli odvést okolo 23,3 miliard EUR do speciálního státem vlastněného fondu pro vyřazování a likvidaci jaderných zařízení.

Plány na odklon od jaderné energetiky byly obnoveny po havárii japonské elektrárny Fukushima v roce 2011. Krátce po havárii tehdy vláda kancléřky Merkelové oznámila odnětí provozních licencí 8 ze 17 tehdy provozovaných reaktorů. Podle plánu mají být německé jaderné elektrárny odstaveny do roku 2022.

Nezávislá komise pro přezkoumání vyřazování jaderných elektráren (Kommission zur Überprüfung des Kernenergieausstiegs (KFK)) byla vytvořena německou vládou v roce 2015. Jejím úkolem bylo vytvořit doporučení pro program odstavení jaderných bloků. Komise se například zabývala problematikou zajištění finančních zdrojů pro odstavení reaktorů a následnou likvidaci radioaktivního odpadu.

„Povinnost dočasně uskladnit a zajistit konečné uložení radioaktivního odpadu přechází z důvodu bezpečnosti spolu s nezbytnými finančními prostředky na stát. Zbylé úkoly, zejména vyřazování elektráren z provozu, jejich následná demontáž a zajištění odpadu, by spolu s finančním zabezpečením mělo zůstat na firmě.“ – část doporučení komise

Platby mají být provedeny v několika fázích

Podle komise by měli provozovatelé elektráren –  EnBW, EOn, RWE a Vattenfall zaplatit státu 4,7 miliard EUR za zajištění prozatímního skladování, výrobu ochranných kontejnerů a přepravu odpadu do konečného úložiště. Komise zároveň navrhuje, aby společnosti státu zaplatily dalších 12,4 miliard EUR na výstavbu a provoz konečného úložiště. K tomu by navíc měly společnosti platit ještě „rizikovou přirážku“ okolo 35 %, která by měla pokrýt rozdíl mezi účetními rezervami na vyřazování a celkovými náklady. Celková částka se tak vyšplhá na 23,3 miliard EUR. Dle komise by platby mohly být provedeny v několika fázích v průběhu příštích let.

Komise zároveň navrhla, aby reaktory nebyly po odstavení na několik let uzavřeny s cílem přirozeně snížit jejich radioaktivitu, ale raději byly co možná nejdříve rozebrány. Komise vládu vyzvala, aby zrychlila a zefektivnila proces získávání povolení k odstavení.

„Navrhovaná kombinace bezpečnostních opatření a finančních povinností je základem pro nový konsensus o likvidaci. Takováto dohoda by znamenala zabezpečení jak pro firmy, tak pro společnost. Představuje příležitost konečně ukončit spor o využívání jaderné energie.“– prohlásila komise

Provozovatelé reaktorů s návrhem souhlasí

„Vítáme, že mezi komisí a zainteresovanými společnostmi došlo na otevřený a konstruktivní dialog o obchodním a regulačním rámci německého odklonu od jaderné energetiky. Návrhy KFK se všem čtyřem dotčeným společnostem zdají jako schůdná cesta pro plánování a financování odklonu od jádra“ – Stefan Dohler, vice prezident Vattenfallu pro trhy.

Provozovatelům se však jeví riziková přirážka jako příliš vysoká. Ve společném prohlášení proto oznámili, že jsou sice ochotni v zájmu nalezení kompromisu přirážku přijmout, její navrhovanou výši ale označili za přesahující jejich ekonomické schopnosti.

Zanalyzujeme předložený návrh KFK a doufáme, že nalezneme s německou vládou společné řešení stále nevyřešených problémů.

Stefan Dohler

Zdroj úvodní fotografie: avda-foto

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německá otočka. Před rokem plyn zakazovali, dnes na něj shání peníze
25. červen 2022, 17:39
Jaderná energetika jako německé dilema. Zelení ji i přes krizi odmítají
25. červen 2022, 08:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se