Domů
Obnovitelné zdroje
Výstavba přenosového vedení v Německu nezrychluje, přibývá po kilometrech
Venkovní elektrické vedení

Výstavba přenosového vedení v Německu nezrychluje, přibývá po kilometrech

Ve Spolkové republice Německo se v druhém čtvrtletí letošního roku postavilo celkem 19 km nejvýznamnějšího přenosového vedení dle německé legislativy. Celkem i s prvním čtvrtletím bylo postaveno v roce 2016 pouhých 25 km.

Přestože je rozvoji německé přenosové soustavy v posledním období přikládána stále větší váha, nedaří se výstavbu zrychlit takovým způsobem, aby se rozvíjela adekvátně rychle k přírůstku instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích.

To dokládají letošní statistiky výstavby nejdůležitějších přenosových vedení u našich západních sousedů. Po prvním čtvrtletí, kdy bylo postaveno pouhých 6 km vedení, je sice výsledných 19 km zlepšení, ale přesto je to neuspokojivý výsledek.

 1Q 20162Q 2016
EnLAG015
BBPlG64

Nedostatečná přenosová schopnost německé soustavy nyní významně ovlivňuje poplatky za její provoz, které jsou zvyšovány integrací OZE do soustavy. Rozvoj německé přenosové soustavy je navíc důležitý i pro Českou republiku, kterou ovlivňují výkonové přetoky z Německa.

Plánované vedení v Německu zdroj: Netzausbau.de
Plánované vedení v Německu zdroj: Netzausbau.de

Německo má výstavbu nejvýznamnějších vedení upravenou ve dvou zvláštních zákonech (zkráceně pojmenovány EnLAG a BBPlG).

Podle zákona EnLAG, přijatého v roce 2009, má být postaveno celkem cca 1800 km elektrického vedení, momentálně je ale postaveno pouze zhruba 650 km (cca 35 %).

U zákona BBPlG přijatého v roce 2013 je z plánovaných přibližně 6100 km momentálně realizováno na 69 km, ale již 350 km prošlo schvalovacím procesem.

Situace výstavby vedení podle zákona BBPlG je navíc ovlivněna tím, že za dobu své účinnosti byl zákon významně změněn. Pro některé vybrané trasy bylo uzákoněno, že by vedení mělo být prioritně realizováno jako podzemní kabelové vedení.

K otestování vedení ve formě podzemního kabelu má sloužit několik pilotních projektů. Žádný z nich však není v současné době v provozu. Nejblíže je nyní provozovatel přenosové soustavy Amprion, který připravuje testovací provoz vedení o napětí 380 kV u obce Raesfeld.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se