Do aukce v Británii se nepřihlásily žádné projekty větrných elektráren na moři
V klíčové vládní aukci dnes nebyly zakoupeny žádné nové kontrakty na projekty větrných elektráren na moři. Firmy, které se podílejí na rozvoji větrných elektráren, své rozhodnutí zdůvodnily tím, že cena nabídnutá vládou neodráží rostoucí náklady v odvětví. Výsledek aukce tak zasadil tvrdou ránu britské strategii budování obnovitelných zdrojů energie, uvedla BBC.
Výsledek aukce by také mohl ohrozit splnění cíle nulových čistých emisí, který si Británie stanovila do roku 2050. Pro splnění cíle země potřebuje zvýšit kapacitu větrných elektráren na moři do roku 2030 na 50 gigawattů (GW) ze současných zhruba 14 GW.
V loňské aukci byly hlavním příjemcem finančních prostředků projekty větrné energie na moři o výkonu sedm GW. V nejnovější aukci ale firmy žádnou nabídku nepodaly.
V odvětví větrných elektráren na moři se prudce zvýšily náklady. To přimělo firmy v tomto sektoru po celém světě odstoupit od projektů nebo se snažit o jejich přehodnocení. Minulý týden přední investor Orsted oznámil vysoké odpisy svých amerických projektů.
Také výrobci turbín se potýkají s problémy s kvalitou, jak rozšiřují svou technologii. To má dopad i na jejich zisky.
Náměstek na ministerstvu energetiky Graham Stuart po aukci uvedl, že plány Británie se nemění a že větrná energie na moři zůstává ústředním bodem snahy o dekarbonizaci dodávek elektřiny. Cíl vybudovat do roku 2030 na moři větrné elektrárny o kapacitě 50 GW, včetně plovoucích elektráren o kapacitě pět GW, se podle něj nemění.
Britský systém CfD, který byl spuštěn v roce 2014, nabízí investorům do rozvoje elektráren z obnovitelných zdrojů garantovanou cenu za jejich elektřinu. Problémem je ale zavedení cenového stropu pro nabídky větrných elektráren na moři ve výši 44 liber (1250 Kč) za megawatthodinu (MWh). Tento strop je podle zástupců odvětví obnovitelné energie příliš nízký a neumožňuje investorům pokrýt náklady.
Jednotlivé firmy, jako je německá RWE a švédská Vattenfall, upozornily, že náklady na projekty větrných elektráren na moři vzrostly přibližně o 40 procent. Vattenfall dokonce pozastavil vývoj projektu, který loni v Británii získal státní podporu.
Celkový výkon všech projektů obnovitelných zdrojů, které se účastnily poslední aukce, je 3,7 gigawattu. To je méně než loni, kdy vláda podpořila projekty za 11 GW. Na prvním místě letos skončily projekty solární energie s kapacitou 1,9 GW a na druhém větrné projekty na pevnině s kapacitou 1,8 GW.
Mohlo by vás zajímat:
Vítr na moři je dražší než na souši. Anglie si vítr na souši prakticky zakázala a teď musí zaplatit více. Holt každá sranda něco stojí....
Ved podla zelenych mudrlantov mala byt uz davno elektrina z obcasnyh zdrojov zadarmo, tak co sa potom ohanaju so zvysujucimi sa nakladmi v odvetvi?!
Ale ked sa to deje pri jadre, uhli ci plyne tak maju tolko reci...
Navrhujete tedy stavět, bez ohledů na náklady a rozpočet přečerpat o miliardy po vzoru budování JE?
Evidentně nechápete psaný text Pepíku.
Začíná se ukazovat reálná cena a nereálné představy o OZE.
Pane Poisl, když vidíte, že
a)"Problémem je ale zavedení cenového stropu pro nabídky větrných elektráren na moři ve výši 44 liber (1250 Kč) za megawatthodinu (MWh). Tento strop je podle zástupců odvětví obnovitelné energie příliš nízký"
b) pro JE (Hinkley point 3) je ten strop několikanásobně vyšší
tak by investoři do VtE v Anglii byli blázni, kdyby investovali za tak nerovných podmínek...
A kolik je ten cenový strop pro Hinkley point 3? Jádro totiž zdaleka nevyžaduje takové systémové služby jako OZE. Vy sám stále tvrdíte, že elektřina z OZE bude za 45Euro. 44 liber je dnes 50Euro. Takže je to víc než nabízíte Vy!
V cenách roku 2012 to bylo 92 liber, letos už se Hinkley point 3 blíží 150 eurům/MWh.
Těch 44 Euro je taky v cenách roku 2012, Vaněčku. V době uzavření kontraktu na Hinkley Point C se běžně uzavíraly i daleko vyšší CfD na větrné elektrárny než 92 liber/MWh. Dnes jsou po započtení inflace kolem 200 liber/MWh. Stále na to "zapomínáte". Dnes se už za takto vysoké ceny neuzavře žádný kontrakt ani na větrnou ani na jadernou elektrárnu.
Těch 94 je 2,1 krát více než těch 44 liber. A to technologie VtE v moři byla na začátku vývoje a technologie JE již měla za sebou přes 50 let bouřlivého rozvoje (nyní stagnace) a skoro půl miliardy TW výkonu postaveného ve světě.
To by skutečně investoři off shore VtE byly blbci, kdyby šli tak hluboko pod cenu vyzrálé technologie jaderných reaktorů. Až bude technologie off shore VtE mít za sebou cca půl TW instalovaného výkonu (dočkáme se toho tak za 20-30 let) tak klidně mohou vyrábět za třetinu ceny JE.
oprava: 92 liber
1) Jakých 94?
2) Jestli chcete srovnávat nějaké částky, tak srovnávejte uzavřené kontrakty ve stejných letech, tj. pokud chcete srovnávat kontrakt uzavřený v roce 2016, srovnávejte ho s jinými kontrakty uzavřenými v roce 2016 a ne se stropem který v roce 2023 nikdo neakceptuje, protože je příliš nízký.
3) V roce 2016 nebyla technologie VtE v moři na začátku vývoje, vývoj offshore VtE probíhá už od 80. let.
4) Co je "skoro půl miliardy TW výkonu"?
5) Vaše dojmy co bude až bude jsou směšné, ve skutečnosti se děje pravý opak, developeři kvůli příliš nízkým podporám ruší už uzavřené smlouvy a požadují jejich výrazné navýšení, v cenových hladinách minimálně stejných jako u té nejdražší jaderné elektrárny, ovšem za intermitetní zdroj místo disponibilního, tj. s dalšími vysokými skrytými náklady navíc:
"Sunrise Wind previously agreed a price of $110.37 per MWh, and is now seeking a $139.99 price instead, a 27% increase, according to NYSERDA. Empire Wind 1 requested increasing its strike price from $118.38 to $159.64, a 35% increase, while Empire Wind 2 asked for its $107.50 original price to be increased to $177.84, a 66% increase. Meanwhile, Beacon Wind wants its $118.00 previously agreed price ramped up to $190.82, 62% more.
renews. biz/87865/four-ny-offshore-projects-ask-for-almost-50-price-rise/
oprava 2 : půl terawattu výkonu (nebo půl miliardy kW)
ad3) od Emila: opět obvyklá demagogie ...
ad5) samozřejmě, chtějí totéž co jaderníci, jsou teprve na ZAČÁTKU historie velkých off shore VtE, kdežto Hinkley point 3 je po cca 50 letech u KONCE historie velkých jaderných reaktorů. Tož tak...
Ad 3) Učebnicovou ukázkou paradoxu je když o demagogii píše někdo, kdo srovnává hodnotu uzavřeného kontraktu z roku 2016 s částkou za kterou nikdo žádný kontrakt uzavřít nechce.
Ad 5) Perfektní argument, díky za něj, to budu používat. Stejnou "logikou" je totiž vlastně strike-price u Hinkley Point C tak vysoká jen proto, že "jaderníci" tehdy chtěli totéž co větrníci (a ani zdaleka to nedostali). Tož tak...
Všichni chtějí dostat co nejvíce. To je základní zákon dotačního kapitalizmu. Nemám na něj copyright, klidně ho používejte....
Chovají se jako dobrý hospodáři průzkumem trhu, na rozdíl u nás při známé nepodařené fotovoltaické expanzi, na které stále doplácíme a ještě .dlouho budeme. Plakat nad rozlitém mléku v podobě úsporných balíčků si můžeme sami. V podobě velkého zbytečně drahého jádra se blíží další pododobná pohroma.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se