Domů
Obnovitelné zdroje
V Dánsku vznikne první umělý ostrov na produkci energie
Vizualizace energetického uzlu North Sea Wind Power Hub. Zdroj: energinet.dk
Vizualizace energetického uzlu North Sea Wind Power Hub. Zdroj: energinet.dk

V Dánsku vznikne první umělý ostrov na produkci energie

V Dánsku vznikne první umělý ostrov na světě, který bude získávat a uchovávat větrnou energii ze Severního moře. Rozsáhlý projekt bude stát 210 miliard dánských korun (731 miliard Kč), a stane se tak nejdražší stavbou v dějinách země, uvedl dnes dánský ministr energetiky a životního prostředí Dan Jörgensen. Dánsko díky ní zvýší podíl energie získávané z obnovitelných zdrojů, a přiblíží se tak cíli Evropské unie, kterým je stát se do roku 2050 klimaticky neutrální.

„Dánsko bude o jeden ostrov bohatší,“ citovala ministerstvo agentura DPA.

Energetický ostrov o počáteční rozloze 18 fotbalových hřišť bude ležet zhruba 80 kilometrů od pobřeží Jutského poloostrova.

Země před časem avizovala, že bude množstvím obnovitelné energie zásobovat i své sousedy. Kdy se stavbou začne, zatím není jasné. Většina ostrova bude ve vlastnictví dánského státu, ale do projektu jsou zapojeny také soukromé společnosti.

Energetický ostrov má být něčím na způsob pobřežní elektrárny, kam by směřovala elektřina ze stovek okolních větrných turbín. První fáze projektu počítá kolem roku 2033 s téměř 200 větrnými turbínami a s výkonem tří gigawattů. Zásobovat elektřinou by podle informací vlády měl být schopen asi tři miliony evropských domácností. Posléze se má tato kapacita zvýšit na deset gigawattů, čímž by projekt mohl jednou pokrýt spotřebu energie deseti milionů evropských domácností.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
petr
4. únor 2021, 21:36

Krásné vyhazování peněz... jako ten slavný průplav dědka Zemana...

Zapletal
4. únor 2021, 21:41

Ten ostrov asi vyhazování peněz nebude. Vyhazování by bylo budovat ty reaktory VVER 1200 dědka Zemana. To by ale jaderná mafie určitě nechtěla slyšet.

PetrV
5. únor 2021, 00:13

Zapletale, ty zlodějský komouši, dej si 10 dřepů a odpoj se do ostrovního provozu.

Dánové si budou zásobovat EU, protože s regulací své přenosové soustavy jsou ve sračkách. Seberou greendealové nakradené peníze a protože EU-helmuti možná lehce v mlze prohlédli, tak budou možná vyrábět vodík a nebo jinak utápět ee k lejnu.

Zapletal
5. únor 2021, 08:56

PetřeV ty seš opravdu zamindrákovanec. Předpokládám, že v reálu bys si nedovolil nikoho osobně napadat, protože bys dostal sodu. Tak si to takhle vynahrazuješ na internetu. Máš takhle alespoň větší bebevědomí?

Ondra
5. únor 2021, 20:12

A tady někdo poslouchá loby uhlobaronů samozřejmē regulace za pomocî elektráren je fajn ale já bych to bral jako výzvu.

I na Teslu koukali jak na blázna se střídavým proudem

Josef
5. únor 2021, 01:25

Ten už dávno měl stát je prokázáno, že by byl ekonomicky výhodný. Ekologicky také, protože by vznikla v ČR nová řeka a voda by se dle potřeby dala převádět po republice což by mírnilo sucha povodně.

A kdyby se v okolí té řeky postavila pěkná 4 bloková jaderná elektrárna , pak by ten projekt neměl chybu....

PetrV
5. únor 2021, 02:55

Josefe, jsem rád, že jste se ozval. Nevšiml jsem si této části zhuleného příspěvku.

Kanál je u nás z 50 ti % hotový. Koryto vyrovnané, 3 jezy v Ostravě, spousta na Řece Moravě, Baťův kanál (stačí rozšířit).

Možná by stačily 2 bloky v Blahutovicích. Ale to je na predikcích. Kanál je jako obří přečerpávací elektrárna.

Zelení melouni s populistickým Vondrákem kanál d-o blokují. Přitom ten chce jaderku v Blahutovicích, ale bez vody bude mít jedno velké lejno.

Mimochodem kanál není Zemanův, jen jej podpořil, protože nemá v hlavě nasráno. Je to vylepšený prusko-rakouský projekt 120 let starý.

Odpůrci si ani nepřečtou velmi kvalitní ekologickou studii - 188 stránek k dispozici na mpo cz a pak chtějí oponovat.

Hňupi.

Největší technickou překážkou tohoto kanálu byla přehrada Ratiboř, která je už půl roku postavena. Nenapouští se jen kvůli těžbě štěrku v záplavovém území.

Debilové žijí mezi námi.

blaha.p
5. únor 2021, 07:28

Petrv Zemanův kanál je největší hovadina v dějinách ČR, a všichni vědí, že za dva roky až Zeman konečně skončí, se tato pitomost okamžitě ukončí. Jinak Zeman má nasráno nejen v hlavě, ale i v plenkách, Ovčáček při přebalování už ani neví, s které části těla ten smrad jde. Psali, že po středečním rozhodnutí Ústavního soudu spotřeboval Milda o tři balení plen více :))).

Josef
5. únor 2021, 21:28

Víte já se Zemanem politicky nesouhlasím jenže on je racionální , takže podpoří to co je dobré a ne to, co je špatné. V EU dnes vládnou neomarxisti typu našich starostů nebo pirátů. Jsou to lidé co vyrostli v blahobytu díky racionálně myslícím generacím před nimi. A teď chtějí prosadit "svůj" socialismus postavený na zelené ideologii a diskriminaci těch co budují společnost a podpoře těch co jí nebudují. Mnozí nemáte rádi Babiše, ale byla to jeho racionální hospodářská politika, která nás dostala nahoru a nebýt COVIDU jeli bychom dál dvojnásobnou rychlostí proti zbytku EU. Ať byla tato vláda jakákoli to základní plnila tedy posouvala nás směrem nahoru. To co tu bylo před ním byla katastrofa a pokud budou v budoucí vládě starostové a piráti, pak půjde Vaše životní úroveň do háje bude to jako v roce 2009 a k tomu tady budete mít migranty z muslimských zemí a budete se muset tvářit, že jste celí šťastní.

Pavel
7. únor 2021, 00:40

Hradní čučkař a "racionální"? To jste si vycucal z kterýho prstu? Pro info, byl to právě současný hradní čučkař, který v dobách svého premiérování neblahé paměti, odkýval v rámci vstupních jednání s EU závaze na povinný podíl tzv. oze v energetickém mixu, čímž odstartoval bilionový oze tunel. Rovněž to byl současný hradní čučkař, který svého času na území ČR přivítal tisíce migrantů. Kam se na něj hrabou těch pět a půl migranta, kteří se tady v objevili od roku 2015. Dnes je to jen zdegenerovaný pytel kompostu, který se neudrží na nohou natož aby dodržoval Ústavu. Totéž platí o burešovi. Bureš žádnou "hospodářskou politiku" nemá. Ten akorát rozhazuje prostředky daňových poplatníků jako smyslů zbavený, vnáší do ekonomiky totální chaos a beze smyslu žvaní. Jeho vláda nebyla sto sestavit pořádný rozpočet založený na reálných číslech. O dostavbě JE akorát žvaní a když má přejít od slov činům, tak jediné co udělá je další ODKLAD. Kdo se podělal před von der leynovou o odkýval jí Green deal? Opět bureš. Bureš je racionální akorát v tom jak hrabat pod sebe a jak se vyhnout tomu, aby se dostal do tepláků. Pokud by normální jedinec spáchal to co bureš, tak už dávno bručí.

Jan Kropáč
8. únor 2021, 23:06

Vážený pane, projekt "zemanovy stoky" je pouze krycí trik, jak nalít peníze do konzultačních a předprojekčních firem. Vaše "skoro hotové" znamená : dvakrát až třikrát prohloubit koryto, rozšířit většinu toku řeky, aby se potkaly dvě lodě, vybetonovat okraje, znovu postavit všechny mosty.

Doporučuji navštívit řeky Morava (nad Olomoucí, Bečva od Přerova nahoru a Odra v létě. To není sjízdné ani na kajaku.

Jó a Baťův kanál - ten taky nemívá vodu a aby se tam vlezla loď, co pluje v Děčíně - tak leda že by jela pravobokem dolu.

Ekologická studie od ministerstva průmyslu a obchodu - to je dobrý vtip.

Asd
5. únor 2021, 06:21

Nemůžu si pomoci, ale přijde mi to totálně zhovadilé a stejně "ekologické" jako vozit do Dánska biomasu ze severní Ameriky a Ruska.

Jakub
5. únor 2021, 11:54

A kolik milionů tun uhlovodíkového paliva spálí při jeho budování? Jaká je uhlíková návratnost. Asi se inspirovali u arabů v Perském zálivu.

Jan Veselý
5. únor 2021, 13:56

Vzhledem k obrovskému výkonu, který to má obhospodařovat, bych si tipnul tak na 3-6 měsíců.

Ondra
5. únor 2021, 20:17

A jaké nové technologie navrhujete.

Mně se líbí třeba myšlenka oze a malých reaktoru nebo paroplynek

Milka
5. únor 2021, 13:45

Tento projekt, je asi ještě vzdálenější sen než elektřinu rentabilně vyrábějící tokamak. Nástupce ITERu.

Jan Veselý
5. únor 2021, 13:59

Tohle má tu výhodu, že všechny technologie na to existují a jsou v provozu ověřené. Nasypat na claim někde v mělkém moři hromadu šutrů a písku není až tak velké umění.

JD
5. únor 2021, 15:16

Nástupcem ITERu je DEMO. ITER má ověřit, že je možné technologicky zvládnout výrobu většího množství energie než bylo množství energie dodané. DEMO má ověřit možnosti komerční aplikace těchto zkušeností do podoby fungující fůzní elektrárny. Tedy hromada otazníků a nejistot ohledně technické proveditelnosti a ekonomické výhodnosti. Má smysl v tomto pokračovat, a rádi bychom viděli úspěch, ale ten je zatím vzdálený takových 30 let.

Naproti tomu u tohoto projektu nejsou žádně zásadní technologické nebo finanční problémy zřejmé. Je to spíše logický krok.

Naopak offshore větrná energetika míří v nadcházejících letech do celosvětového prudkého nárůstu.

Například v oblasti Baltského moře vznikla ke konci minulého roku aliance osmi zemí, která se hodlá zabývat škálováním. Sem spadá i Polsko, v jehož vodách je potenciál pro 28 GW. Celkový potenciál v Baltu je odhadován na 93 GW. Do této oblasti míří investice RWE, Equinoru, PGE i Iberdroly.

Jen v Evropě se má celková instalovaná kapacita offshore větrných elektráren zdvacetinásobit do roku 2050.

https://www.4coffshore.com/news/eight-countries-forge-baltic-sea-offshore-wind-alliance-nid19241.html

https://www.iberdrola.com/press-room/news/detail/iberdrola-reinforces-offshore-wind-strategy-entering-polish-market

Josef
6. únor 2021, 22:04

Jo vítr z moře je dobrý zdroj co se výkonu týká a nezabírá prakticky žádný prostor , je super ekologický protože daleko od pobřeží nelétají téměř žádní ptáci lidé si také nestěžují protože ty VTE z pobřeží nejsou vidět. Problém je, že samotná výroba je poměrně drahá a další problém je že pro zabezpečení státu je nutné pomocí této drahé energie vyrábět umělá paliva pro období nedostatku - typicky umělý zemní plyn nebo vodík, to samozřejmě ekonomicky znamená velký problém a tato technologie je dražší než jádro, proto také UK bude stavět JE aby omezila nutnost výroby umělých paliv. Nicméně lze poznamenat že množství těchto paliv nebude zdaleka tak vysoké jaké by bylo, kdyby el. energii vyráběly převážně FV panely, které jsou v zimě prakticky nepoužitelné a proto by se převážná část energie na zimní období musela využívat v podobě umělých paliv.

JD
7. únor 2021, 01:20

Cena se obecně dá srazit úsporami z rozsahu díky masovější výrobě.

Do fáze komercionalizace vstupuje FOW jako další možnost škálování offshore větrných elektráren.

V současnosti probíhá asi 50 projektů plovoucích větrných elektráren, které do budoucna otevírají daleko větší potenciál na moři.

Cena by mohla dosáhnout EUR 40 - 60/MWh do roku 2030.

https://windeurope.org/wp-content/uploads/files/policy/position-papers/Floating-offshore-wind-energy-a-policy-blueprint-for-Europe.pdf

https://www.equinor.com/en/what-we-do/floating-wind.html

Milka
8. únor 2021, 10:02

Nechci tady opaovat o rizicích spojených s OZE. Všichni o nich víme, tady to bylo cca 100x řečeno. Počkáme jak se s tím technika v budoucnu popasuje. Jen doufám, že se podaří co nejvíce zabránit různým fanatickým aktivistům, aby neudělali více škody než užitku.

Vladimír Šťastný
6. únor 2021, 07:57

Hm, 731 miliard za 3GW instalovaného výkonu, který je využíván tak na 50% a jsou chvíle, kdy nedává skoro nic. A to sem chodí různí blahové blafat o tom, že jaderky jsou drahé:-)))Při tom se dají očekávat ještě další náklady na ukládání nebo přeměnu výkonu na jiné médium.

Je hezké, že toto vše člověk umí postavit a provozovat, nemělo by to ale být předem vydávánu za cestu, po které nutně musíme jít. OZE mají své místo na slunci, ale pokud je politici budou považovat za základní stavební kameny energetik, tak se jednou za odebranou elektřinu nedoplatíme.

Miloslav Černý
6. únor 2021, 12:56

Zajímal by mě Váš recept jak aspoň snížit zrychlování růstu teploty na planetě země, které je neoddiskutovatelně spojeno s lidskou společností.

Vladimír Šťastný
6. únor 2021, 14:26

Pane Černý, už docela něco pamatuju a tyhle věci s oteplením sleduji od konce sedmdesátých let minulého století. Tenkrát vědci varovali, že když se atmosféra oteplí o 0,2 stupně, přijdou problémy, pokud se oteplí o 0,5stupně, tak konec světa. Od té doby se oteplilo o 1 stupeň a nic zásadního se nestalo. Teplota není neměnná a do značné míry se jí fauna a flóra umí přizpůsobit. To, že je lidí na svět moc a nemají kam migrovat je jiná věc, ale rozhodně nezvrátí jev, který jednak nemá základní příčinu v množství CO2 v atmosféře a druhak, i kdyby použili všechny prostředky světa, nehnou s tím, mohou se jen přizpůsobit.

Oteplování je ze všeho nejvíce cyklický jev a jak přišlo, tak jednou odejde a budeme mít opačný problém.

Miloslav Černý
7. únor 2021, 12:36

Vaše odpověď je v celku logisticky uklidňující a kdo by si nepřál, aby to tak bylo. No upozornění na případně ještě zhoršující se stav (nelze vyloučit, že můžeme být na samém počátku) je na místě. Lidstvu není výjimkou potřeba uštědřit vícero těch facek v podobě dalších katastrof (jakýchkoli), než se rozhodne pro razantnější i když už opožděný postup. Těch zdvižených prstů minulost pamatuje a nebyly to vždycky jenom prázdná slova. Mě tam prostě nehraje ten fakt, že ten vliv člověka , co dokáže spálit obrovský množství fosilních paliv vznikajících po miliony let v krátkém časovém sledu, tak nemůže mít jenom nepodstatný vliv, neboť se ani z minulosti nejde nijak poučit.

Petr
6. únor 2021, 20:54

Přestat stěhovat Afričany do EU a USA s nutností jim tam platit topení :)

Přestat dávat dotace na umísťování solárních panelů tamtéž, když tržně by se užitečněji stavěli raději v té Africe a dalších slunných oblastech.

nikdo
7. únor 2021, 21:17

Dobry den, staci zvysit albedo planety, zakazat tmave natery novostaveb, vsechny stavby krome historyckych pamatek nabilit.

Vinkler
6. únor 2021, 13:28

1) Za ty peníze jde postavit více GW v jaderkách. A taky bez větších emisí CO2

2) Při blackoutu po nějaký týden může být více mrtvých než na kovid za rok. Katrina to předvedla. Blackout v Evropě (vše na eletriku) a v Africe (zatím bez EE umí) není to samé. A vlastní baterie (zdroje) vám nepomohou. Vy se nebojíte?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se