V Německu využijí k osvětlení ulic vítr

DomůObnovitelné zdrojeV Německu využijí k osvětlení ulic vítr

Na německém ostrově Juist bude probíhat testování nových pouličních lamp využívajících energii větru. Díky baterii nebude potřeba připojit lampy do sítě a i tak dokáží zajistit osvětlení ulic až po dobu deseti dní.

Vývojem nových pouličních lamp se zabýval konstruktér Peer Langemak se svým týmem Noordforce skoro rok a půl. V následujících týdnech by měla být instalována první lampa na ostrově Juist v Severním moři.

Hlavním motivem pro vytvoření nových samostatných lamp bylo nedostačující pouliční osvětlení v řídce osídlených severských městech. Hlavní roli ve vývoji hrálo specifické severské počasí.

„Solární provedení by pro tato místa nebylo vhodné. Mnoho komunit si žádalo řešení a Langemak přišel s myšlenkou větrem poháněných pouličních světel.“

Anna Wätjen, Noordforce

Plné nabití baterie během půl dne

Součástí nové lampy v podání Noordforce bude úsporné LED světlo, větrná turbína a baterie k ukládání energie. Později by mohlo být doplněno místo pro nabíjení mobilních telefonů nebo možnost tísňového volání.  Lampa nebude připojena do sítě a ke svému chodu bude využívat jen elektrickou energii z větru.

Plné nabití baterie lze dosáhnout již během půl dne, kdy bude foukat vítr stupně 4 Beaufortovy stupnice, což odpovídá mírnému větru o rychlosti 3,4 až 5,4 metrů za sekundu. Následně bude možno zajistit osvětlení až na deset dní. Server The Local uvádí, že cena jedné lampy je méně než 4000 eur.

Řešení pouličního osvětlení v podání Noordforce bude prvním svého typu v Německu. V Las Vegas budou instalovány chytré lampy, které využívají energii ze slunce a energii z chůze kolemjdoucích. Ve Španělsku svítí lampy díky energii ze slunce a zároveň z větru.

Zdroj úvodní fotografie: Noordforce