České firmy mohou nakoupit zelenou elektřinu ze zahraničí. Rezolv Energy již prodal prvních 100 GWh
T-Mobile Czech Republic, Slovak Telekom a CE Colo podepsaly se společností Rezolv Energy přeshraniční smlouvy o virtuálním nákupu.
- Společnost Deutsche Telekom nakoupí 100 GWh čisté energie ročně po dobu 12 let.
- První přeshraniční smlouvy podepsané českými a slovenskými společnostmi umožní výstavbu jedné z největších větrných elektráren v Evropě.
T-Mobile Czech Republic, Slovak Telekom a CE Colo Czech Republic, které jsou součástí skupiny Deutsche Telekom, podepsaly smlouvy o přeshraničním virtuálním nákupu elektřiny (VPPA) se společností Rezolv Energy, výrobcem energie z obnovitelných zdrojů se sídlem v Praze. Elektřina bude pocházet z 461 MW větrné elektrárny "VIFOR", kterou staví společnosti Rezolv a Low Carbon v Rumunsku, přičemž tyto VPPA smlouvy umožňují výstavbu první fáze projektu. Ve druhé fázi bude pro firemní odběratele k dispozici dalších 700 GWh ročně.
Tři společnosti budou nakupovat 100 GWh čisté energie ročně po dobu 12 let. T-Mobile Czech Republic si zajistil 50 GWh ročně, Slovak Telekom 40 GWh ročně a CE Colo Czech Republic 10 GWh ročně.
Významný milník v oblasti obnovitelných zdrojů energie
V regionu střední a jihovýchodní Evropy představují VPPA smlouvy významný posun. Drtivá většina PPA smluv dosud spočívala ve fyzických dohodách, které vyžadovaly, aby kupující a výrobce byli ve stejné nebo sousední zemi s propojenými sítěmi. Naproti tomu VPPA smlouva je finanční dohoda, kdy kupující obdrží certifikáty ověřující, že energie dodávaná do sítě pochází z konkrétního obnovitelného zdroje.
O větrné farmě VIFOR
Po uvedení do provozu bude VIFOR jednou z největších větrných elektráren na pevnině v Evropě, která bude stát na ploše 2 869 hektarů ve východní části Rumunska. Díky blízkosti Karpat a výjimečným povětrnostním podmínkám bude projekt vyrábět dostatek čisté energie pro více než 270 000 domácností a zabrání vzniku přibližně 540 000 tun CO2 ročně. V 1. fázi Rezolv Energy instaluje výkon 192 MW a ve 2. fázi plánuje rozšíření na 461 MW. Výstavba bude dokončena za 18 měsíců a VIFOR bude uveden do provozu před koncem roku 2025.
Zdroj: Rezolv Energy
V regionu, který je historicky závislý na fosilních palivech pro většinu svých energetických potřeb, přináší nahrazení fosilní výroby obnovitelnými zdroji energie maximální možné snížení emisí. Projekt proto bude hrát klíčovou roli v energetické transformaci regionu a pomůže Rumunsku při plnění klimatických cílů. Projekt přitom splňuje nejvyšší mezinárodní standardy udržitelnosti.
Pavel Hadrbolec, finanční ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom, řekl: „Pro nás jako lídra v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie znamená tento projekt další reálný krok na cestě k dekarbonizaci. Dohoda nám také přináší relevantní diverzifikaci rizik ve strategii nákupu energií a zajištění ceny energií."
Alastair Hammond, generální ředitel společnosti Rezolv Energy, řekl: „První přeshraniční virtuální PPA smlouvy uzavřené českými a slovenskými společnostmi mohou fungovat jako signál pro naše další podniky. Společnosti nemusejí čekat na nové kapacity obnovitelných zdrojů energie na domácím trhu. Nám tyto dohody umožní realizaci první fáze projektu, ale v druhé fázi zpřístupní dokonce dalších 700 GWh ročně. Už nyní jsme tedy připraveni uspokojit rozsáhlou poptávku podniků po zelené elektřině.“
Společnost Rezolv Energy byla založena před 18 měsíci společností Actis, předním světovým investorem do udržitelné infrastruktury, a v jihovýchodní Evropě už připravuje výstavbu více než 2 GW čisté energie. Kromě větrné farmy VIFOR k dalším projektům patří Dama Solar projekt v západním Rumunsku, který bude s 1 044 MW největší solární elektrárnou v Evropě, 600MW větrné farmy Dunarea East & West v rumunské Constanțě a 229MW solární projekt St. George v severovýchodním Bulharsku.
Mohlo by vás zajímat:
Je důležité zvážit kolik certifikát stojí a zda se zákazníci skutečně tolik zajímají o "zelenost elektřiny" nebo o její cenu. Osobně mi to přijde naprosto nesmyslné a velmi by mi zajímaly skutečná vyrovnání a předávky mezi jednotlivými soustavami. Elektřina vyrobená u nás bude papírově nahrazena elektřinou vyrobenou jinde a tudíž ta u nás vyrobená se papírově prodá kde? Výsledkem je že si telefoní operátor udělá billboardy kde bude ohlašovat že je CO2 neutrální..
K žádnému předávání nedojde. EE u nás spotřebují jako vždycky a jen dostanou papír, že kdesi ve světě bylo stejně množství jejich spotřeby vyrobeno z EE.
Největší změnu pocítí původní dodavatel energie např. ČEZ. Tato PPA smlouva znamená, že ročně přijde o několik stovek milionů ročně, v horizontu 12 let to bude několik miliard.
Mam FVE. Pretoky posilam do site. Tato moje elektrika je zelena. Ale protoze ji nikdo nechce, tak je vykupni cena temer nulova. Sice ji posilam EONu do Prahy, ale spotrebují ji moji sousede.
Proc o moji el neni zajem? Neni dostatecne zelena? Nebo nemam "certifikat"? Proc nemam certifikat? Protoze ziskat ho je zbytecne drahe na to, abych ozelenil par MWh.
A ted prijde nekdo a bude se placat po hrudi, ze bude preshranicne kupovat zelenou energii (a verim ze podstatne dráž nez tu moji za par facek) a ze je jako fakt zeleny.
Spotrebovavat bude tu moji ne zrovna dostatecne zelenou, ale bude mit papir ! Pardon CERTIFIKAT, ze ji po stejnem drate taha z Maďarska ....
Kam to nakonec zase spejeme ???
Na co si to vlastne zase hrajeme ???
@Vladimír Krteček 6. září 2024, 06:49
Když se vám nelíbí nízké výkupní ceny a co se pak s "vaší" EE děje, tak vypněte přetoky.
Pokud jim přetoky za těch podmínek dodáváte, jen současnou situaci podporujete:-)
A jestli si někdo od někoho koupí nějaký certifikát, je jen jeho věc a jeho peníze.
"Když se vám nelíbí nízké výkupní ceny", vypněte přetoky a nedostanete vůbec nic. Dobrá rada nad zlato. :-D
@Emil 6. září 2024, 09:10
Citace i s kontextem:
"Když se vám nelíbí nízké výkupní ceny a co se pak s "vaší" EE děje"
---
Pane Emile, nebyla to rada pro vás, tak vám to může být celkem jedno:-D
---
Ale když už jste se do toho vložil, máte pro p. Krtečka lepší radu?
@Líska: Mně to taky je celkem jedno a ano, mám pro p. Krtečka lepší radu: neřídit se radami pana Lísky, zbytečně by ho to stálo peníze. :-D
Ještě si může Krteček, pořídit elektromobil, klimatizaci, nebo větší baterii a z ní elektřinu prodávat až večer, kdy cena na spotu dosahuje klidně 10-15,-Kč/kWh.
@Emil 6. září 2024, 11:55
Takže jste nedokázal sám nic lepšího vymyslet, jaké zklamání:-)
@Líska: To jste na omylu, já jsem právě dokázal vymyslet něco mnohem lepšího než vy: ještě víc nezhoršovat podle popisu už tak mizerný stav. :-)
@Emil 6. září 2024, 12:43
Podle vás je nejlepší rada si ponechat ten mizerný stav s téměř nulovou prodejní cenou:-)
Někomu naopak ty drobné nestojí za to, aby sám aktivně podporovat politiku obchodníka, která se mu tak nelíbí a kterou kritizuje.
Pan Krteček má možnost volby:-)
@Líska: Že je to rada nejlepší jsem nikde nepsal, to jste si vymyslel vy, já píšu jen to, že ponechat si ten mizerný stav je pořád lepší rada než ten mizerný stav ještě zhoršit, jak radíte vy.
Ano, každý má možnost volby, na tom se shodneme, třeba i se chovat iracionálně.
@Emil 6. září 2024, 13:24
Máte pravdu, bylo chybou vymyslet si, že jste chtěl dát nejlepší radu, díky za upozornění.
@Líska: Stejně tak bylo chybou vymyslet si, jakou radu jsem chtěl dát. Nemáte zač.
@Emil 6. září 2024, 13:51
Díky za info, že nechcete dávat jen ty nejlepší rady, to vysvětluje mnohé.
@Líska: Opět nemáte vůbec zač, protože žádné takové info jsem vám nedával. Ale máte pravdu že to vysvětluje mnohé, hlavně tedy vaši "schopnost" chápat psaný text.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se