Domů
Energetika v zahraničí
Portugalská firma EDP chce investovat 25 miliard eur do obnovitelných zdrojů
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Portugalská firma EDP chce investovat 25 miliard eur do obnovitelných zdrojů

Největší portugalská energetická společnost EDP investuje 25 miliard eur (zhruba 586 miliard Kč) do obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2026 chce jejich instalovaný výkon téměř zdvojnásobit na 33 gigawattů (GW), informovala dnes v tiskové zprávě. Ve svém strategickém plánu uvedla, že 21 miliard eur investuje její větrná a solární divize EDP Renováveis, což je čtvrtý největší producent obnovitelné energie na světě, čtyři miliardy eur pak budou směřovat do elektrických sítí.

Průměrné roční investice by se tak zvýšily na 6,2 miliardy eur. To je o 30 procent více, než předpokládal předchozí výhled do roku 2025. „Tento plán představuje jasný závazek k energetické transformaci prostřednictvím urychlení investic a udržitelného růstu,“ uvedla firma.

Přes 90 procent investic má směřovat do větrné a solární energie na pevnině, zbytek do větrné energie na moři, do baterií a vodíku. V prosinci měla společnost EDP instalovaný výkon obnovitelných zdrojů 18 GW.

Firma uvedla, že se bude i nadále soustředit na „klíčové trhy s nízkým rizikem“. Očekává, že do roku 2026 jí přibude v Severní Americe 7,4 GW nových kapacit obnovitelných zdrojů a v Evropě 5,6 GW. Dále plánuje instalovat 2,2 GW nové kapacity v Jižní Americe a 1,2 GW v regionu Asie a Tichomoří.

Na financování části investice hodlá získat jednu miliardu eur prodejem akcií. Zájem o ně projevila firma Lisson Grove Investment, což je přidružená společnost singapurského státního investičního fondu GIC.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr prochaska
2. březen 2023, 18:15

Portugalsko je pro OZE ideální. Dobrý výkon solárů i zimě a hodně fouká, protože mají moře.

richie
2. březen 2023, 22:40

a hlavne viac ako 60% investicii bude v lokalitach s este lepsimi podmienkami pre OZE mimo Europy

Karásek
2. březen 2023, 20:28

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Zase jsme v ČR sto let za vopicama.
.

Karásek
4. březen 2023, 14:27

Jen ČR má zase za ostatními zpoždění.

Zdeves Pavel
5. březen 2023, 16:57

Vezměte veškeré úspory, pujcte si pár milionů a spusť te investice. Proč by jsme museli vyhazovat peníze jen daňových poplatníků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se