Domů
Obnovitelné zdroje
Nová švédská bóje, další krok směrem k využití energie vln

Nová švédská bóje, další krok směrem k využití energie vln

Oceány a moře jsou díky mořským proudům a vlnám potenciálním zdrojem téměř neomezené obnovitelné energie. Získat ji však není úplně jednoduché, většina prototypů zařízení na využití energie vln je kvůli podmínkám panujícím na moři vyrobena masivně a jsou cenově velmi nákladné. To však může změnit nová bóje švédské společnosti CorPower Ocean.

Nově vyvinuté zařízení na využití energie vln (Wave Energy Converter – WEC) má na hladině plovoucí bóji, která absorbuje energii mořských vln. Boje je připevněna k mořskému dnu pomocí napnutého kotvícího lana.

Mezi bóji a kotvícím lanem se nachází pneumatický přepěťový modul, který tvoří lehký systém s vysokou oscilační frekvencí. Ten je díky řízení fáze pomocí technologie „Wave spring“ schopný rezonovat v široké škále vlnových period a zesílit tak bójí zachycený pohyb. Zesílený přímočarý pohyb je následně přeměněn v rotační a následně přes generátor v elektrickou energii.

Bóje zvládne i 32 metrové vlny

Velkými výhodami tohoto systému je jak podstatné zmenšení potřebné velikosti bóje (nové zařízení má průměr pouze necelých 8 metrů), tak schopnost bóji během bouře „odladit“. Díky tomu je dle výrobce bóje schopná vydržet až 32 metrové vlny. Tato schopnost zároveň snižuje nároky na robustnost celého zařízení. Konkurenční technologie jsou z těchto důvodů většinou mnohem větší a robustnější, což podstatně zvyšuje jejich cenu.

Dle výrobce je jedna bóje ve standartním atlantickém prostředí schopná generovat až 250 kW elektrického výkonu. Bóje je navíc možné propojit do velkých „vlnových farem“ a vytvořit tak elektrárny s relativně velkými instalovaným výkony. Jejich propojování do větších celků by navíc umožnilo masovou výrobu.

Testováním v umělé nádrži zatím prošel s velkým úspěchem jeden prototyp vyrobený v měřítku 1:2, společnost se chystá vyrazit na otevřené moře ještě tento rok.

Zdroj úvodní fotografie: CorPower

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.