Solární elektrárny bez státní dotace? Na jihu Evropy brzy realita

DomůObnovitelné zdrojeSolární elektrárny bez státní dotace? Na jihu Evropy brzy realita

Ve Španělsku se začíná rozbíhat výstavba nedotovaných fotovoltaických elektráren (FVE). Britští investoři plánují ve Španělsku výstavbu zhruba 350 MW elektráren využívajících k výrobě elektřiny sluneční záření, které ovšem nebudou pobírat žádné státní dotace. Během následujících dvou let by tak mělo dojít k definitivnímu potvrzení grid parity FVE o výkonu jednotek až stovek megawattů ve Španělském království.

Již koncem roku 2017 byla na jihovýchodě Španělska zahájena výstavba nedotované fotovoltaické elektrárny Torre de Cotillas o výkonu 3,9 MW. Jako investor v tomto projektu, jehož předpokládaná roční výroba elektřiny je odhadována na 7 GWh, figuruje britský fond Foresight. Na odběr elektřiny z elektrárny Torre de Cotillas byla uzavřena historicky první PPA (Power Purchase Agreement) v oblasti solárních elektráren ve Španělsku. Do konce června letošního roku pak má být tato elektrárna připojena do soustavy.

V Andalusii se zase přiblížila realizaci nedotovaná FVE s výkonem více než 10x větším ve srovnání s elektrárnou Torre de Cotillas. Za projektem fotovoltaické elektrárny El Salobrai s výkonem 45,6 MW stojí společnost Hive Energy, jež je obdobně jako Foresight ze Spojeného království. Zahájení výstavby této elektrárny je očekáváno koncem jara 2018. Hive Energy patří mezi evropské průkopníky nedotovaných fotovoltaických elektráren, vzhledem k jejímu plánu do roku 2020 postavit 350MW nedotovanou FVE v Británii.

Dřívější termín realizace španělských nedotovaných elektráren ve srovnání se Spojeným královstvím je dán přírodními podmínkami. V Británii je totiž roční využití instalovaného špičkového výkonu obdobně jako v ČR přibližně 950 kWh/kWp, zatímco ve Španělsku tato hodnota přesahuje 2000 kWh/kWp.

Největším španělským projektem bez podpory bude 300 MWp FVE

Největší aktuálně plánovanou nedotovanou španělskou FVE je však Talayuela Solar, která po svém dokončení bude mít výkon 300 MWp. Předpokládané náklady na výstavbu elektrárny jsou 300 milionů euro (7,6 mld. Kč). Stavba elektrárny má začít v průběhu druhé poloviny letošního roku a dokončení se očekává v průběhu roku 2019.

Developer tohoto projektu je opět britská společnost, v tomto případě se jedná o Solarcentury. Část panelů elektrárny Talayuela Solar bude uspořádána tak, aby vytvořila vlajku španělského autonomního společenství Extremadury, ve kterém se bude elektrárna nacházet.

Dojde-li skutečně k úspěšné realizaci všech tří zmíněných nedotovaných elektráren, bude se jednat o potvrzení faktu, že je za současných podmínek možná výstavba FVE v jihozápadní Evropě čistě na tržní bázi.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují