Skotská vláda zvýšila limit nájemného míst pro offshore větrné elektrárny na desetinásobek
Skotská vláda se rozhodla výrazně zvýšit maximální cenový limit pro nabídky v aukci na pronájem mořského dna k výstavbě větrných elektráren. Navýšení přišlo zejména po zkušenostech z obdobných aukcí v Anglii a Walesu, které zaznamenaly velký zájem. Nově tak budou účastníci moci nabídnout až sto tisíc liber za kilometr čtvereční u pobřeží Skotska. Červencové aukční kolo tak může do skotské pokladny přinést až 860 milionů liber.
Skotská vláda prostřednictvím společnosti Crown Estate Scotland, spravující královský majetek, upravila maximální cenu pro nadcházející aukci míst pro výstavbu offshore větrných elektráren. Z původně plánovaného limitu ve výši deset tisíc liber (zhruba 305 tisíc Kč) za kilometr čtvereční jej navýšila na desetinásobek. Termín pro podání nabídky pro soutěžící je 16. července 2021.
„Vyšší aukční strop vyvažuje rostoucí hodnotu a poptávku po skotském mořském dně a potřebu zajistit silný dodavatelský řetězec offshore větrné energetiky. Ten může podpořit naše zelené zotavení z Covid-19 a pomoci nám splnit cíl uhlíkové neutrality,“ uvedl Paul Wheelhouse, skotský ministr energetiky.
Celkem Skotsko plánuje v nadcházející aukci udělit právo na výstavbu na ploše o rozloze 8 600 kilometrů čtverečních. V případě maximální ceny tak aukce může přinést do skotského rozpočtu až 860 milionů liber (zhruba 26,2 miliardy Kč). Vítězi tuto částku ve Skotsku zaplatí jednorázově, na rozdíl od ostatních částí Spojeného království, kde se soutěží roční pronájem.
Úspěšné aukce v Anglii a Walesu
Pozastavení aukce a revize skotských pravidel byla provedena na základě zkušeností s výsledky obdobných aukcí v Anglii a Walesu. Tam byly zaznamenány nečekaně vysoké nabídky v rozmezí od 76 200 GBP/MW/rok do 154 000 GBP/MW/rok, přičemž šest developerů se zavázalo za 8 GW offshore větrné kapacity uhradit jen na vstupních poplatcích 879 milionů liber (zhruba 26,8 miliardy Kč).
„Tato rychlá revize byla provedena proto, aby odrážela nedávné zkušenosti, které jsme viděli na britském trhu, a abychom mohli dospět k obdobné cenové struktuře. Těšíme se na spolupráci s odvětvím offshore větrné energetiky a uvědomění výhod větrné energetiky pro skotskou komunitu a pro životní prostředí,“ uvedla Amanda Bryan, předsedkyně Crown Estate Scotland.
Mohlo by vás zajímat:
Inak povedané, zas to zaplatí iba koncový spotrebiteľ EE :)
Což je zcela v pořádku, zdražení elektřiny přispěje k úsporám a nižší spotřebě, vyšší prijem královské kasy podpoří veřejné služby. Win win řešení. Škoda, že nemáme mořský šelfu.
Je vidět, že si větrná energetika vede dobře když ještě plní státní kasu.
Ne tak to není, o ten nájem se zvedne cena dotací, které platí odběratelé el. energie. Stát vybere další peníze tak, aby lidé nevěděli že je platí...
S těmi dotacemi už to tak horké není a brzy bude vítr plnit jen kasu. Horší je to s jadernými elektrárnami, kde budou astronomické částky na přední a hlavně zadní palivový cyklus, který žádná jaderná elektrárna ze svého provozu nezaplatí.
Zaplatí! A v pohodě. Narozdíl od OZE, které na svoji likvidaci a recyklaci neodvádějí ani vindru a všechno zaplatí daňoví poplatníci!
No dříve nebo později se to naúčtuje vždy konečnému zákazníkovi nebo daňovému poplatníku. U JE je to částečně dopředu, u ostatních potom. Je to jedno. Vy nebo děti.
Na jaderné se opravdu bude doplácet, to opravdu zaplatí daňovín poplatníci.
OZE vždycky plnily kasu, ale ne tu státní, ale těm co to stavěli a tak to zůstane dalších 20 let, protože ty technologie jsou prostě dražší, než je skutečná celková cena energie z JE nebo fosilních paliv. Vítr na moři je dnes nejdražší OZE, který lze využívat masově a tak to i zůstane. Státní kasu plní fosilní paliva, přes povolenky, spotřební daň, peníze za těžbu uhlí, ale i přes vysoké platy, které lidé v tomto oboru mají - horníci třeba. Ať se to někomu líbí nebo ne , ústup od fosilních paliv bude znamenat pro státy ohromný a trvalý daňový výpadek a to bude další účet, který bude muset běžný občan každoročně platit a nejde jen o to ,že si nekoupíte to nebo ono, ale jde i o to, že třeba nebude lék na nemoc , která Vás postihne a vy kvůli tomu zemřete, protože společnost má vždy omezené zdroje a pokud se vynaloží na OZE ( ale třeba i armádu) tak o to méně se může vynaložit na jiné věci a to je právě rozvoj zdravotnictví - což je to nejdůležitější. Pokud se podíváme na naše schopnosti, pak v oblasti zdravotnictví se rozvíjí velmi pomalu. Vývoj nových léků trvá často desítky let. Za posledních 20 let se zdravotnictví zlepšilo zejména v léčení mladých lidí a dětí, ale pokud se člověk dožije 70ti let, pak má podobnou naději na dožití jako před 20 lety, protože průlom v těch zásadních nemocech starých jako je onemocnění srdce, mozková příhoda , rakovina a demence nenastal. V omezení rychlosti stárnutí se nestalo vůbec nic. Místo toho za zabýváme tím, že je super zavřít funkční JE po celé EU a místo toho postavit větrné parky - tam skutečně k průlomu došlo, protože před 40 lety byly VTE jen drahou hračkou a FV panely také, ale pro životy lidí je to prakticky k ničemu, protože technologie odklonu od fosilních paliv pomocí JE tady už byla - viz Francie a tato ideologická nadstavba mohla klidně 100 let počkat.
škoda, že ty větrníky stejně musí být kryté velkým stabilním zdrojem.
Nevím nakolik musí být kryté, ale není to zdaleka tak šílené jako s FV. Vítr naštěstí fouká i v zimě kdy je FV skoro na nule. Takže větrníky nějak beru, angláni a další mají proti nám výhodu že z moře fakt fouká a nezhyzdí to hory a krajinu jako u nás.
Ty milióny mrtvých mořských ptáků ročně!!! Být ekologem, tak to zakážu.
V tomto ohledu máte pravdu. Nebojte on se tu rychle někdo najde a poví, že to je marginální problém. A že navíc ty větrníky jsou vlastně přínosem, protože kolem betonu se rybičkám plave lépe, že se tam hezký množí, protože se mezi větrníky nedá lovit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se