Domů
Větrné elektrárny
Parkwind postaví v Baltském moři 257MW plovoucí větrnou elektrárnu
WindFloat projekt plovoucí offshore větrné elektrárny společnosti EDP. Zdroj: EDP Renewables
Zdroj: EDP

Parkwind postaví v Baltském moři 257MW plovoucí větrnou elektrárnu

Společnost Parkwind si zajistila financování pro svůj projekt plovoucí větrné elektrárny Arcadis Ost 1. Celkem 570 milionů EUR na elektrárnu s výkonem 257 MW poskytne deset partnerů, včetně Evropské investiční banky. Stavba by měla začít v příštím roce, zprovoznění je pak plánováno na rok 2023.

Belgická společnost Parkwind oznámila, že si zabezpečila finanční prostředky ve výši 570 milionů EUR (zhruba 14,7 miliard Kč) na projekt elektrárny Arcadis Ost 1. Plovoucí větrná elektrárna s výkonem 257 MW bude stát v Baltském moři severně od německé Rujány a bude se jednat o první projekt, který Parkwind realizuje mimo svou domovinu. Společnost hodlá pro větrné turbíny použít nové plně plovoucí základy.

„Spolupráce s tak silnou skupinou investorů nám dodává sebevědomí v plnění našeho poslání a naší ambice mezinárodního růstu. Nyní se zaměřujeme na realizaci projektu, který přispěje k přechodu Německa na obnovitelné zdroje energie,“ uvedl výkonný ředitel Parkwind, Eric Antoons.

150 milionů EUR (zhruba 3,9 miliardy Kč) poskytne Evropská investiční banka (EIB) z Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Dalšími investory, kteří Parkwind poskytnou finanční prostředky, jsou KBC, Belfius, Helaba, KfW, IPEX-Bank, Rabobank, Société Général, ING a EKF.

„EIB je hrdá na to, že spolu s EFSI působí jako investor pro tento inovativní projekt. Pobřežní větrné farmy jsou základním kamenem EU Green Deal, která má pomoci dosáhnout cíle čisté ekonomiky s nulovými emisemi v Evropě," uvedla viceprezidentka EIB Ambroise Fayolle, která je odpovědná za životní prostředí, opatření v oblasti klimatu a oběhové hospodářství a dohlíží na operace EIB v Německu.

V provozu do dvou let

Společnost Parkwind získala místo pro tento projekt v soutěži v roce 2018. Letos v březnu pak získala povolení od spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Instalační práce by měly začít v roce 2022 a větrný park by měl být plně funkční o rok později.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se