Domů
Obnovitelné zdroje
Švýcarsko loni nainstalovalo rekordních 493 MW solárních elektráren
Solární elektrárna EnBW v Leibertingenu. Zdroj: EnBW
Zdroj: EnBW

Švýcarsko loni nainstalovalo rekordních 493 MW solárních elektráren

Ve Švýcarsku bylo v loňském roce uvedeno do provozu 493 MW nových solárních elektráren, což je meziročně o 48 % vyšší hodnota a současně historicky nejvyšší roční přírůstek. V období 2023 až 2035 by podle vládních cílů mělo být ročně uvedeno do provozu 700 MW nových solárních zdrojů. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Loňský téměř 500MW přírůstek přiblížil celkový instalovaný výkon solárních elektráren ve Švýcarsku k hranici 3 GW. Podle tamní solární asociace Swisssolar mají aktuálně solární elektrárny necelý 5% podíl na elektroenergetickém mixu Švýcarska.

Asociace dále uvedla, že v loňském roce byl růst hnán především velkými střešními instalacemi, když průměrná velikost zprovozňovaných zdrojů dosáhla 24,5 kW. Celkový instalovaný výkon ve výši 2 973 MW byl ke konci roku 2020 tvořen 118 000 zdroji.

Kromě instalací střešních solárních elektráren rostly loni také instalace bateriových úložišť, a to meziročně o 65 %. Podle Swissolar byla v loňském roce každá šestá nová střešní fotovoltaika ve Švýcarsku vybavena bateriovým úložištěm. I přes silný meziroční růst je však tento segment stále velmi malý, celková instalovaná kapacita švýcarských bateriových úložišť aktuálně činí 28 MWh.

Vládní plány počítají v období 2023 až 2035 se stabilním růstem výkonu nových solárních elektráren, který by měl činit 700 MW/rok. Aby země nahradila výrobu jaderných elektráren, které mají být do roku 2035 odstaveny, bylo by však podle Swissolar zapotřebí instalovat ročně alespoň 1,5 GW nových solárních zdrojů.

Solární elektrárny by v každém případě měly zůstat hlavním obnovitelným zdrojem mimo vodní elektrárny. Větší rozvoj větrných elektráren švýcarská vláda neplánuje i s ohledem na silný lokální odpor proti výstavbě těchto zdrojů. Podle švýcarské větrné asociace Suisse Eole by tamní větrné elektrárny mohly v roce 2050 dodávat 9 TWh/rok elektřiny. Vládní plány pro toto období však nejsou ani poloviční.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
18. červenec 2021, 13:56

Švýcarsko je zemí s prakticky bezemisní výrobou elektřiny (voda, jádro, fotovoltaika) která se v referendu rozhodla na přechod k čisté energetice postupným odstavováním jaderných elektráren a jejich nahrazováním elektrárnami fotovoltaickými.

Současně Švýcarsko má CO2 emisní povolenky na vše a jsou dražší než v EU.

Proč to funguje: Švýcarsko je bohaté a technologicky vyspělé. A lidé pomocí referend určují, co považují ve své většině za rozumné.

energetik
18. červenec 2021, 14:08

Tam naštěstí nemají ČEZ a "naše energetiky" a plánovače/lobisty.

A to tam přitom mají pro FVE ještě horší přírodní podmínky, samé skalnaté hory a rokle kam se slunce po většinu roku nedostane.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se