Domů
Větrné elektrárny
Křetínského EPH postaví v Německu 50 větrných elektráren
Větrná farma Fântânele Cogealac. Autor: Sandri Alexandra

Křetínského EPH postaví v Německu 50 větrných elektráren

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 megawattů (MW). Dodavatelem technologie bude společnost GE Renewable Energy. ČTK to dnes řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu nesdělil. Větrné turbíny budou podle něj ročně dodávat přibližně 800 000 megawatthodin elektrické energie, což odpovídá roční spotřebě více než 230 000 domácností. Celkový instalovaný výkon všech větrných elektráren v Česku podle údajů Energetického regulačního úřadu na konci loňského roku činil asi 340 MW.

Smlouvu o dodávkách turbín podle Častvaje EPH s GE Renewable Energy podepsala prostřednictvím své dceřiné firmy EP New Energies (EPNE). Každá z elektráren bude mít instalovaný výkon šest megawattů. Mluvčí uvedl, že tento krok je důležitou součástí strategie skupiny EPH, která spočívá ve využití potenciálu bývalých povrchových dolů na vybudování větrných a solárních farem v těchto oblastech. Větrné elektrárny osazené dodanými turbínami podle něj budou rozmístěny ve větrných farmách, které v Německu připravuje EPNE.

Častvaj uvedl, že nejdále v realizaci je projekt Forst-Briesnig II v Lužici, který vlastní firma LEAG, ve které EPH drží poloviční podíl. Zdroj by po dokončení měl disponovat instalovaným výkonem přibližně 100 MW. Povolovací stavební řízení podle mluvčího bude zahájeno letos, vlastní výstavba větrné farmy v roce 2023. Další elektrárny budou podle Častvaje následovat.

„Na německém trhu patříme mezi první, kteří se rozhodli nasadit větrné turbíny o výkonu šest MW. Ty patří mezi nejmodernější na trhu. Tato dohoda s GE nás svým rozsahem a velikostí řadí do pomyslné první ligy developerů větrných projektů v Německu,“ řekl dnes výkonný ředitel EPNE Dominique Guillou.

Turbíny GE 6.0-164, které budou dodány, jsou podle EPH nejnovější generací zavedené platformy Cypress – kdy střed rotoru je ve výšce až 167 metrů nad zemí a průměr lopatek činí 164 metrů.

Uzavřené smlouvy pokrývají podle holdingu dodávku, instalaci a údržbu turbín. Vzhledem k tomu, že se projekty nacházejí v bývalých povrchových těžebních oblastech, je třeba počítat se specifickými požadavky na výstavbu, upozornila firma.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají kolem 25.000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě, pokrývá celý energetický řetězec od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. EPH provozuje přímo či prostřednictvím dceřiných společností zdroje na výrobu obnovitelné energie s instalovaným výkonem přibližně 1500 MW a téměř 1000 MW kapacit pro skladování energie.

Do akcionářské struktury EPH se loni v prosinci vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

V Česku větrná energetika dlouhodobě stagnuje, a to jak z hlediska instalovaného výkonu, tak z pohledu výroby. Nové větrníky až na výjimky nevznikají. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu na přelomu desetiletí. Komora obnovitelných zdrojů energie už dříve upozornila, že například loni nebyla v ČR spuštěna ani jedna větrná elektrárna.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Miloslav Černý
13. duben 2021, 15:28

Češi si neradi zvykají na nové věci. Nevím jaký musí přijít ještě větší impuls, aby pochopili, že se dá zvyknout i na ty vrtule jako nejmenší zlo v odlehlejších méně obydlených oblastech. Nic není zadarmo a rozhodně je to snesitelnější než velké povodně nebo dlouhodobé sucha či infarktové tepla.

Milan
13. duben 2021, 16:36

V článku je zmíněno, že důvodem je ukončení dotací. Ne to, že by si Češi nezvykli na nové technologie. A když tady budeme mít větrníky, tak zmizí velké povodně a infarktová tepla?

energetik
13. duben 2021, 17:21

Větrníky už tu byly snad ve středověku i bez dotací a tehdy proti nim bojoval jen Don Quijote.

Potom se zdeformoval trh tím, že bylo dovoleno jadernofosilní energetice bez zodpovědnosti škodit, zabíjet a ničit životy a to trvá dosud a stále mají málo chtějí přidat.

Kompenzace do OZE ty tržní deformace a škody co dostala jadernofosilní energetika už nedoženou, ale to nevadí, už nebude díky pokroku a procitnutí z jaderného snění potřeba.

Levnější energie z Německých větrníků doteče i do ČR a zákazníci ji budou moci využít i zde.

Jvr
13. duben 2021, 17:35

Don Quijote je zdokumetovaným bojovníkem proti vetrným mlýnům, to však neznamená že byl v té době jediným :)

Energetik 007
14. duben 2021, 08:06

Jeden velice podstatný rozdíl - větrné mlýny vyráběli mouku a se dá levně skladovat, elektřina se skladuje blbě a draze.

Výroba a spotřeba elektřina se v jednom okamžiku musí rovnat

Bob
14. duben 2021, 19:40

To jsem nevěděl, že ve stejné době, kdy se začaly stavět parní a vodní elektrárny a parní, vodní a elektrické pohony mlýnů vyřadily větrné mlýny se už stavěly jaderné elektrárny.

Miloslav Černý
13. duben 2021, 20:14

Soudný člověk by měl pochopit, že když lidstvo poslední stoleté období tyto záležitosti nemělo zájem v nejmenším řešit a stále je důsledně neřeší, tak musí docházet k tomu, čeho jsme ve změně současného klimatu svědky. Takže aspoň zmírnit to zrychlené oteplování nebude vůbec snadný a nemůžeme očekávat rychlejší změnu. Matička země si řekla už dost a ukazuje nám, co se bude dít, když nebudeme dostatečně soudný a nedokážeme změnit své chování.

Karásek
13. duben 2021, 18:19

Tady je vidět, že i uhlobaron může někdy dělat užitečné věci. Pozitivní je taky to, že jsou to už větrné elektrárny s výkonem 6MW. Kdypak se asi objeví u nás? Nebo jsme pořád někde na úrovni Rosatomu a tedy sto let za opicema?

Jan Stehlik
13. duben 2021, 18:35

Copak jste to nečetl ? Když to budete dotovat tak se nahrnou ruzní vyžírkové co na tom bohatnou . Samozřejmě to zaplatí lidé na spotřebních daních . Je to jak s filantropíí . Tu miliardáři skvěle ovládají . Sníží si jí daně a jen se chcehtaj . Podle nedávných pruzkumu jen 20% bylo směrováno pro chudé . Zbytek se vrátil zpět k využití bohatých (elitní školy , sportovci , muzea) .

Vladimír Šťastný
13. duben 2021, 20:04

Karásek. Tak takové hovado s téměř 250m celkové výšky bych vám za vaším domem fakt přál, a to co nejdříve. Možná byste potom rychleji pochopil, proč se lidé dotčení výstavbou větrákům tolik brání.

Karásek
13. duben 2021, 20:21

Tak Šťastný, kdybych měl takovou větrnou eůlektrárnu za barákem, žádnej problém bých s tím neměl. Hluk je z toho minimální a dívat se na to není problém. Horší jsou silnice, dálnice a megaparkoviště. A ti lidé kteří o tom něco vědí se tomu nebrání. Brání tomu svou propagandou ti, kterým to vadí coby konkurence. Nejčastěji je to jaderná lobby.

NPalso
14. duben 2021, 06:10

Já to mám od baráku asi kilometr. Když fouká směřem k mému baráku tak je i na kilometr a to hlavně v noci slišet nepříjemný hluk v nízkých frekvencích které nejde pořádně odhlučnit. Takže u baráku by ste to určite nechtěl mít.

Když u toho stojíte asi 100m je to hluk strašně nepříjemný a dlouho u toho nevydržíte. U někerých VTE se projevují i vibrace v její blízkosti.

A informace ohlědně hluku vetěrných el. . Norma pro hluk VTE jsou uplně jiné než napr v kanclu a na pracovišti. Umožňuje na nizkých frekvencích vyšší hluk než napr na pracovišti.

Zapletal
14. duben 2021, 10:23

NPalso a o které větrné elektrárny a kterou obec se jedná? Já se tam podívám si to zkontrolovat jak tam je ten imaginární hluk. Nebo je to jen fantazie. Mimochodem větrná energetika má daleko přísnější hlukové limity, než silniční doprava. Ta je zdrojem problémů z hluku.

Vladimír Šťastný
14. duben 2021, 19:04

Zapletal. Větrná energetika má úplně stejné limity hluku, jak cokoli jiného, tedy i doprava. Ve dne 50dB, v noci 40dB. Akorát u dopravy, když se už něco postaví a trvale to překračuje limity, je jednak těžké a nákladné s tím něco udělat, za druhé jsou Stavební úřady nedůsledné, a na odstranění hlukové zátěže netrvají.

A stejné to bude i s případnými velkými větrnými farmami u nás. Postaví se to, a když se zjistí, že to dělá kravál přes čáru, nechá se to být, nebo se nařídí provozovateli provoz v nižším módu, který stejně nebude dodržovat, protože pro normálního občana to bude nepřezkoumatelné.

Vladimír Šťastný
14. duben 2021, 06:48

Karásek. Problém byste měl, to mi věřte. Taky jsem si nejdřív myslel, že stavba větrné farmy nad naší vsí je dobrý nápad, ale opravdu nebyl. Jste salónní řečník o věcech, se kterými nemáte žádnou zkušenost. Jen tady sypete agitační hesla bez toho, že byste si dokázal vůbec představit, jak to všechno bude (ne)fungovat.

Karásek
15. duben 2021, 10:23

Šťastný, salonní řečník jste Vy. Píšete jen propagandu a ne skutečnost. Kde jsou ty Vaše větrné elektrárny ned vesnicí a jak se ta vesnice jmenuje. Já myslím, že těch vlastních imaginárních bydlišť podle aktuální potřeby kritizovat OZE máte nespočet.

Vladimír Šťastný
16. duben 2021, 07:41

Karásek. Kryštofovy Hamry a moje obec je Volyně, cca 2,5km po převládajícím, tedy západním, směru větru. I na tuhle vzdálenost to tam slyšíme víc, než je nám milé.

Milan
14. duben 2021, 12:45

No vidíte, jak bych to zase za barákem nechtěl nejenom kvuli hluku, ale také kvuli výhledu. Radeji se dívám na stromy. A ten minimální hluk je usměvný termín. Plácáte tady již delší dobu nesmysly a propagandistické řeči.

Miloslav Černý
14. duben 2021, 15:45

Větrné el. je třeba stavět na kopcích pro jejich efektivitu, rozptýlení hlukové zátěže a právě jejich neosídlenost. Česká kopcovitá krajina je proto přímo stvořená.

Miloslav Černý
14. duben 2021, 17:42

Za barákem je široký pojem. Dopravní sítě jsou také vedené blízko obydlí a nikdo je nechce rušit. Jde o zvyk. Jestli chceme energii pro rozvoj společnosti bez narušení životního prostředí, do kterého spadá zrychlené oteplování, které znesnadňuje možnou adaptaci, je třeba přijmout nejméně škodlivé opatření proti tomu ZRYCHLENÉMU oteplování.

Milan Vaněček
13. duben 2021, 19:04

Moc by mě zajímalo, kdo je v ČR ta hlavní žába na prameni rozvoje větrné energetiky. Vždyť naše strana česko-německé hranice, s mnoha výhledově rušenými hnědouhelnými doly by měla dávat obdobné příležitosti rozvoji větrných elektráren jako dávají Němci na své straně státní hranice, kde též ruší hnědouhelné elektrárny a staví VtE.

A 6 MW VtE jsou úžasný pokrok techniky a jsou rozhodně ekologičtější a estetičtější než současná velkorypadla.

A hlavně většinu elektřiny nám tyto VtE dají v zimním období kdy máme i vyšší spotřebu. Za bezkonkurenčně nižší cenu než jakýkoliv jiný "nízkoemisní" zdroj.

Milan
13. duben 2021, 19:56

Já to vidím tak, a je to v tom článku uvedené, že tou příčinou jsou NEdotace. Jinak zřejmě není žádný problém. Ale všichni čekají, jak podojit daňové poplatníky. Nikdo asi nezpochybnuje, že ta VT turbina je pokrok techniky, ale asi se ta investice za normálních podmínek nevrátí, tak se do toho nikdo nehrne.

Milan Vaněček
13. duben 2021, 20:04

To asi vidíte špatně, já zase vím (a to je realita) že na rozdíl od VtE žádný soukromý investor v EU nepostaví novou jadernou elektrárnu, ale VtE se staví o sto šest (ale ne u nás).

Vladimír Šťastný
13. duben 2021, 20:06

U nás (zatím) nejsou dotace, tak proto. Takže to asi takový zázrak nebude.

Milan Vaněček
14. duben 2021, 08:07

Přesto se pár firem snaží postavit VtE, nedaří se. Proto se ptám kdo je ta žába na prameni?

Milan
14. duben 2021, 12:53

Pane Vanecek, já jsem vycházel z psaného textu a vy do toho montujete JE. Jak jiste víte, tak bez dotace se dnes už nepostaví téměř nic a to je zvrhlost, která k nám přišla z EU. Vy si myslíte, že můžete postavit energetiku jen na OZE a já si myslím, že ne. Postavit energetiku jen na zdrojích závislých na počasí je pošetilost. A místo větší závislosti na ruském plynu jsem raději pro postavení JE, kde muzu mit palivo na několik let.

energetik
14. duben 2021, 06:28

V Německu evidentně netrvá distributorovi montáž elektroměru dva roky a mají jasná pravidla provozu distribuční sítě která distributoři znají a respektují. A hlavně také nezávislejší regulační úřad, který na to skutečně dohlíží.

Zapletal
14. duben 2021, 11:00

U nás to nejde a nejde. Z Vysočiny fouká vítr přes Jižní Moravu na Slovansko, do Maďarska, do Dolních Rakous a Burgenlandu. Ve všech státech zhruba stejné podmínky a jen v Rakousku toho dokáží využít. Tam zřejmě nesedí žádná jaderná žába na prameni.

Milan
14. duben 2021, 13:01

Pane Zapletal, z vašeho příspěvku čiší zaujatost proti těm co mají jiný názor. Kdo je ta "jaderná žába" na prameni? Asi jste nečetl článek pozorně, protože vám uniklo, že důvodem je nevypsání dotací. Jak tak sleduju to OZE blouznění, tak je patrné, že je nejsilnější v bohatých státech, které si tak masivní dotace mohou dovolit (zatím). Jinak by to šlo přirozenou cestou bez šílených ambiciozních plánů.

Zapletal
15. duben 2021, 11:59

Milane a proč se tolik usiluje o vypsání dotací na stavbu bloku VVER 1200 v Dukovanech?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se