
GWEC: Rok 2024 byl z pohledu nového výkonu ve větrných elektrárnách rekordní
Loňský rok přinesl opět další nárůst instalovaného výkonu ve větrných zdrojích. V sektoru větrné energetiky z globálního pohledu nadále zcela převládají onshore elektrárny, tedy zdroje instalované na pevnině. Podobně jako v případě fotovoltaiky dominují nové zdroje v Číně, kde loni vyrostly více než dvě třetiny nově zprovozněného výkonu. Se zprovozňováním nových zdrojů nicméně současně dochází k odstavování vysloužilých větrných elektráren, jak je patrné například v sousedním Německu.
I v loňském roce docházelo z globálního pohledu k silnému růstu obnovitelných zdrojů, včetně výstavby větrných elektráren. Podle Světové rady pro větrnou energetiku (GWEC) byly loni zprovozněny větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 117 GW. Rada nicméně varuje před rostoucí nestabilitou politik na některých trzích a upozorňuje na potřebu zlepšit povolovací procesy, stejně jako rozvoj přenosové infrastruktury a aukčních mechanismů.
Největší podíl instalovaného výkonu stále připadá na onshore větrné elektrárny, které se 109 GW tvořily dominantní část nového výkonu. Na offshore větrné parky poté připadalo 8 GW nově zprovozněného výkonu. Celkově tak podle rady vzrostl instalovaný výkon ve větru na celém světě na 1136 GW.
"Vítr patří k nejlevnějším zdrojům energie na světě a je jedním ze dvou obnovitelných zdrojů energie, které se v tomto desetiletí podílí z 95 % na celosvětovém růstu instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích. Může nabídnout vysoce kvalitní energii pro odběratele s velkým základním zatížením a zajistit stabilitu sítě," uvedl Girish Tanti, zástupce generálního ředitele skupiny Suzlon a místopředseda GWEC.
Rozvoj táhlo především několik trhů, kdy v nových instalacích s velkým odstupem dominuje Čína. Ta loni uvedla do provozu zdroje o výkonu 79,8 GW. Dále následovaly Spojené státy americké a Německo s přibližně 4 GW. Přes 3 GW výkonu dále uvedly do provozu Indie či Brazílie.
Celkový přírůstek výkonu snižují vyřazované zdroje
Hodnoty uváděné GWEC nicméně zřejmě zachycují pouze hrubý růst výkonu a nejsou očištěné o zdroje vyřazené z provozu. Celkový přírůstek výkonu tak může být nižší, v závislosti na situaci v jednotlivých regionech.
Například v Německu podle tamního síťového regulátora dochází v mnohých případech k takzvanému repoweringu, tedy náhradě starých strojů výkonnějšími turbínami. Podobně je část starých větrných farem každoročně trvale vyřazována z provozu, loni se jednalo dohromady o 0,7 GW výkonu.
Podle dat regulátora tak instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Německu loni vzrostl pouze o 2,5 GW. V případě offshore zdrojů Německo poté přidalo 0,7 GW výkonu. Celkem tak instalovaný výkon ve větru v Německu loni stoupl o 3,2 GW, tedy o 20 % méně oproti hrubému růstu reportovanému GWEC.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímavé je i rozdělení výroby VTE na obyvatele v jednotlivých státech , to mnohem více vypovídá o pozici , jakou VTE v tom kterém státě má. Čína má velkou výrobu z VTE absolutní ale na obyvatele má relativně málo. V čele jsou státy jako Švédsko nebo Dánsko.
preto ma Dansko najlacnejsiu elektrinu v Europe. Svata prostoto, koho si to naucil pisat!
No eurostat říká něco jiného.
1H 2024 - Dánsko - cena 37 centů za kWh
1H 2024 - ČR - cena 34 centů za kWh
Ale podle parity platů to mají mnohem levnější
To Omega : ano máte pravdu jenže to je jen statistika , a ta jak víte je přesným součtem nepřesných čísel. Pro ČR platí ta cena jen pro domácnosti ,které elektřinu nevyužívají na ohřev TUV , topení nebo pohod tepelného čerpadla. Pak skutečně máme 90% Dánských cen , jenže v Dánsku platí pro domácnosti jednotná sazba rozuměj oni nemají výhodné sazby pro tepelná čerpadla , ohřev vody nebo topení jenže jejich cena je v ČR poloviční , takže ve skutečnosti má Dán pokud topí tepelným čerpadlem a nebo ohřívá vodu pak platí 2x tolik než Čech. TČ se tam rozvíjí protože Dánové mají daně na plyn - CO2 povolenku + spotřební ekologickou daň.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se