4. únor 2025
Aktuální výroba v ČR
Růst poptávky po zemním plynu zrychlí v roce 2026 díky novým LNG terminálům, tvrdí IEA

Zpomalení tempa růstu poptávky po zemním plynu v roce 2025 vystřídá dle reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA) zrychlení v roce 2026. Příčinou má být hlavně nová nabídka zkapalněného zemního plynu (LNG) na trhu, respektive uvádění nových zkapalňovacích zařízení do provozu, což má uvolnit aktuálně velmi napjatý trh. I přes příznivější výhled však trh pravděpodobně nadále zůstane vysoce citlivý na geopolitickou a makroekonomickou situaci.
Globální trh se zemním plynem prochází od přelomu minulého a současného desetiletí výraznou proměnou, která byla dále umocněna a urychlena plynovou krizí spojenou s ruskou agresí na Ukrajině a odklonem EU od potrubních dodávek plynu z Ruska. Řeč je zejména o rozvoji trhu s LNG a v konečném důsledku o zvýšení cenové provázanosti mezi jednotlivými trhy, korelující s nárůstem zkapalňovací a zplyňovací kapacity jednotlivých kontinentů.
Od roku 2019 do června 2025 bylo uskutečněno finální investiční rozhodnutí (FID) pro více než 340 miliard m³/rok zkapalňovací exportní kapacity. Více než polovina rozhodnutí připadá na terminály v USA. Mezi roky 2025 a 2030 mají být uvedena do provozu zařízení s kapacitou 295 miliard m³/rok. Pro vytvoření perspektivy – poptávka EU v roce 2023 činila 325 miliard m³.
Současná situace na trhu
V letošním roce dojde dle reportu IEA ke zpomalení růstu poptávky, a to kvůli kombinaci nižších potrubních dodávek plynu z Ruska do EU a potřebě EU doplnit před nadcházející zimní sezónou své zásobníky. Spotřeba plynu v Evropě přitom letos vzrostla meziročně o 6,5 %, a to hlavně kvůli nižší výrobě elektřiny z větru a vody.
Opačný vývoj u poptávky po plynu naopak zaznamenala Čína, kde poptávka klesla o 1 % a dovoz LNG se propadl o více než 20 %. Na trhu nicméně vzniká kvůli poptávce EU napětí, které drží ceny plynu na vyšších úrovních a zpomaluje tempo růstu. To se v letošním roce predikuje na úrovni 1,3 %, což znamená zpomalení z loňských 2,8 %. V roce 2026 by se však mělo tempo růstu navrátit na úroveň okolo 2 %. Hlavním důvodem je již zmíněné uvádění nových kapacit do provozu.
„Vlna nové LNG kapacity, která má přijít na trh, zmírní napjatou situaci a podpoří další růst poptávky, zejména v Asii,“ uvedl Keisuke Sadamori, ředitel pro trhy a energetickou bezpečnost v IEA. „Náš aktuální výhled je ale zatížen mimořádně vysokou mírou nejistoty kvůli globálnímu makroekonomickému vývoji a nestabilní geopolitické situaci.“
Zpráva IEA zdůrazňuje i význam Blízkého východu, kde geopolitické napětí v posledních měsících dále přispělo k výkyvům cen. Celkově IEA upozorňuje, že trh zůstává křehký a bude třeba pečlivě sledovat další vývoj.
Mohlo by vás zajímat
7. únor 2025
9. únor 2025
23. květen 2025
30. květen 2025
30. červen 2025
2. červenec 2025
15. září 2025
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.