Domů
Obnovitelné zdroje
Indie se v příštích letech stane klíčovým trhem pro výrobce fotovoltaických panelů
QASP budoucí největší solární elektrárna na světě.

Indie se v příštích letech stane klíčovým trhem pro výrobce fotovoltaických panelů

Indie se v příštích letech pravděpodobně stane tahounem fotovoltaického průmyslu, co se týče nových instalací.  Druhá nejlidnatější země světa by se tak měla stát zachráncem pro producenty panelů, kteří se potýkají s nejnižšími cenami v historii. Do roku 2022 by země měla nainstalovat více než desetinásobek současného instalovaného výkonu.

Očekává se, že Indie podle nejkonzervativnějšího scénáře Bloomberg New Energy Finance přidá tento rok 8,9 GWp instalovaného výkonu solárních fotovoltaických elektráren, téměř dvakrát tolik ve srovnání s loňským rokem. V nových instalacích tak předčí kdysi vzkvétající Japonsko, které dle prognóz nainstaluje 6 GWp oproti loňským 8,9 GWp.  V Číně, největším světovém trhu obnovitelných zdrojů energie, poklesne nárůst asi o pětinu na 21,6 GW po dosažení vrcholu ve výši 26,5 GWp v roce 2016.

Ambiciózní cíle Indie v oblasti čisté energetiky podpořené premiérem Narendrou Modim jsou dobrou zprávou zejména pro čínské výrobce fotovoltaických článků a panelů včetně Trina Solar a Q-Cells. Tento impulz na fotovoltaickém trhu přichází právě včas, jelikož globální spotová cena fotovoltaických panelů klesla vlivem klesající poptávky na rekordní minimum.

Nový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Indii. Zdroj: Bloomberg
Nový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Indii by měl v následujících letech růst, tvrdí to predikce Bloomberg New Energy Finance.  Zdroj: Bloomberg

Indie a Latinská Amerika patří mezi klíčové růstové trhy pro solární panely, řekl minulý týden v rozhovoru na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu generální ředitel Trina Solar Gao Jifan.

„Indie bude tvořit 10-13 % nových světových instalací [fotovoltaických elektráren] v příštích letech, a kolísání instalací v Indii bude mít významný dopad na vztah mezi krátkodobou nabídkou a poptávkou a tedy i cenové prostředí,“tvrdí Xiaoting Wang, solární analytik Bloomberg New Energy Finance.

Plánem Modiho je instalovat v Indii do roku 2022 100 GWp fotovoltaických elektráren, více jak desetinásobek současného instalovaného výkonu, který ke konci roku 2016 dosahoval 9 GWp.

Indie tak nyní, co se týče instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren, výrazně zaostává za Čínou a Japonskem. V Japonsku bylo ke konci loňského roku instalován více než trojnásobek výkonu, 30,2 GWp, v Číně potom devítinásobek, 80 GWp.

Čína navíc snížila svůj cíl instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren o 27 % na 105 GW do roku 2020 z důvodu stagnující poptávky po elektřině a zpomalující ekonomice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Vaněček
23. leden 2017, 11:58

Indie se stane i tahounem co se týče budování nových továren na výrobu fotovoltaických panelů(viz Key solar manufacturing location trend in 2016, pv-tech.org), Indie na prvém místě. Když si uvědomíme, že cca čtvrtina předních pracovníků výzkumu ve fotovoltaice ve světě jsou Indové (původem), tak se jim konečně splní jejich sen - pomoci své zemi....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se