Domů
Obnovitelné zdroje
IRENA: Zdvojnásobení podílu OZE v Evropské unii do roku 2030 je ekonomicky efektivní

IRENA: Zdvojnásobení podílu OZE v Evropské unii do roku 2030 je ekonomicky efektivní

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) zveřejnila zprávu, ve které zkoumala perspektivy obnovitelných zdrojů energie v Evropské unii. Hlavním závěrem zprávy je, že by EU mohla ekonomicky efektivně dosáhnout do roku 2030 podílu výroby z OZE na konečné spotřebě až 34 %. Díky investicím v řádech desítek miliard EUR ročně by pak v roce 2030 mohl instalovaný výkon větrných elektráren činit 327 GW spolu s 270 GW výkonu v elektrárnách solárních.

IRENA (International Renewable Energy Agency) v minulém týdnu vydala zprávu, vyžádanou Evropskou komisí, hodnotící perspektivy obnovitelných zdrojů v EU. Dle závěrů zprávy by bylo možné do roku 2030 zvýšit podíl výroby obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě na 34 %, což je dvojnásobek oproti roku 2016, přičemž očekává, že by toto zvýšení mělo pozitivní ekonomický dopad. Rozvoj OZE by si dle IRENA vyžádal roční investice ve výši 62 miliard EUR, očekávané roční úspory (zahrnující ceny energií a náklady na zdraví a životní prostředí) pak agentura odhaduje mezi 44 a 113 miliardami EUR.

„Již desetiletí je Evropa díky ambiciózním dlouhodobým cílům a opatřením v popředí globálního rozvoje obnovitelných zdrojů energie. S novou, ambiciózní a dosažitelnou strategií pro obnovitelné zdroje může Evropská unie zajistit tržní jistotu pro investory, posílit hospodářství a zaměstnanost, zlepšit zdraví a dát se na cestu dekarbonizace, která je v souladu s klimatickými cíli,“ uvedl Adnan Z. Amin, generální ředitel IRENA.

Zpráva zdůrazňuje, že všechny členské státy EU mají dodatečný nákladově efektivní potenciál pro obnovitelné zdroje energie, přičemž poukazuje na to, že možnosti v oblasti vytápění a chlazení představují více než jednu třetinu dalšího potenciálu obnovitelné energie. Navíc bude k dosažení dlouhodobých cílů EU v oblasti snižování emisí oxidu uhličitého třeba realizovat všechny možnosti pro obnovitelnou energii v dopravě.

Růst instalovaného výkonu OZE

Využití potenciálu OZE by dle jednoho z dalších závěrů zprávy znamenalo 327 GW instalovaného výkonu větrných elektráren (o 97 GW více než bez dodatečných investic) a 270 GW instalovaného výkonu solárních elektráren (o 86 GW více než bez dodatečných investic).

„Zpráva potvrzuje naše vlastní vyhodnocení, a sice, že náklady na obnovitelné zdroje energie se v posledních několika letech značně snížily, a proto musíme nové skutečnosti zvážit při nadcházejících vyjednáváních o finalizaci evropských opatření pro obnovitelné zdroje,“ řekl Miguel Arias Cañete, eurokomisař pro energetiku a opatření v oblasti klimatu.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruský plyn postupně nahradí dodávky odjinud a obnovitelné zdroje. Evropská komise má strategii
22. květen 2022, 09:45
KONFERENCE: Cesta k energetické nezávislosti vede přes úspory a obnovitelné zdroje
19. květen 2022, 07:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vláďa
26. únor 2018, 10:29

Když OZE dokáží zásobovat el. energií 24 hod denně je to opravdu úspěch.

Milan Vaněček
26. únor 2018, 13:45

Vláďo slunce vyjde každý den, to je jistota zatímco jaderný reaktor pár měsíců v roce stojí a nevyrábí. To je také jistota, jak potvrdí v Temelíně i Dukovanech

Vláďa
1. březen 2018, 10:51

Které OZE dokáže produkovat el. energii jako JE? Přestane foukat a sluníčko je za mraky. Stále stejná písnička bez jakéhokoliv progresu.

C
1. březen 2018, 12:01

Progres popsán mnou v jiném vlákně. Je třeba aby EPS a zejména DS disponovaly dostatečnými akumulačními kapacitami. Konkrétně Vám jsem psal zde 28. února 2018 (21:39) oenergetice. cz/elektrina/mozne-cesty-k-nizkoemisni-energetice-dil-1/#comments

Můžeme se pak dohadovat jak to zapojit atd. ale v principu to lze pomocí akumulace, můžeme se bavit o tom jestli je to energie taková či onaká, jak to účtovat, ale vzhledem k povaze technologie je poněkud poťouchlé cenu přidávat ke kWh z FVE. Můžeme se ale bavit o tom jaké náklady to bude mít z pohledu celkové ceny, ale upozorňuji že tam je třeba složitějšího postupu patrně s numerickou integrací, nebo minimálně s nějakými odhady kolik GWh silové elektřiny bude dodáno přímo a kolik nepřímo.

Martin Hájek
26. únor 2018, 11:32

Zajistit tržní jistotu pro investory? Jakýkoliv skutečný trh je vždy zdrojem rizika a úkolem státu není toto riziko odstraňovat. Úkolem státu je toto riziko dále nezvyšovat umělými zásahy a přerozdělováním prostředků. V popředí globálního rozvoje obnovitelných zdrojů energie Evropa dávno není a už ani nikdy nebude a je na čase si to konečně přiznat a přestat blouznit.

Martin Hájek
26. únor 2018, 11:41

Kromě optimistických titulků jsou v té zprávě ovšem i pravdivá a tudíž i méně optimistická zjištění:

Firstly, multiple EU interconnectors are expected to operate under high levels of congestion by 2030 regardless of the renewable deployment scenario considered. This indicates a need for additional infrastructure and cross-border market integration efforts to enable the efficient trade of electricity, which is a key element for a cost-effective EU-wide deployment of renewables.

Secondly, the simulations show that variable renewable generation plants would capture prices lower than the average in wholesale markets, as their low marginal generation costs place downward pressure on prices when they are in operation. This effect is most pronounced for solar PV plants, as their generation concentrates in the central hours of the day and during summer. A decreasing economic value for solar PV generation could be a barrier to investment in new capacity, which could be mitigated by enabling additional energy storage and incentivising demand-side flexibility across EU markets.

Přeloženo do češtiny mezinárodní obchod s elektřinou bude ve spí a fotovoltaiku bude stále třeba dotovat a dotovat a dotovat, protože si sama podkopává tržní cenu elektřiny.

Milan Vaněček
26. únor 2018, 13:39

Pane Hájek Vy by jste se nemohl živit jako překladatel z angličtiny (anebo chcete jen mystifikovat ty co anglicky nerozumí?).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se