Domů
Evropská Unie
Evropská komise představila první část pravidel pro „zelené“ investice
evropská unie

Evropská komise představila první část pravidel pro „zelené“ investice

Evropská komise včera představila balíček opatření, která mají pomoci navýšit objem investic do udržitelných aktivit napříč celou Evropskou unií. Součástí balíčku jsou i pravidla, která by měly projekty splnit, aby mohly být označeny za zelené, což má pomoci v rozhodování investorů, kam budou jejich peněžní prostředky směřovat.

Nový soubor pravidel v rámci udržitelné taxonomie zavádí systém, který má EU pomoci stimulovat zelené investice v privátním sektoru. Pokrývá celkem 13 sektorů včetně obnovitelných zdrojů, dopravy, lesnictví, výroby či budov a dalších, které podle komise dohromady tvoří téměř 80 % emisí skleníkových plynů v EU.

„Dnes jsme učinili krok dopředu s vůbec první klimatickou taxonomií, která pomůže společnostem a investorům rozpoznat, jestli jsou jejich investice a aktivity opravdu zelené. Toto je zcela podstatné, jestli chceme mobilizovat soukromé investice do udržitelných aktivit a učinit Evropu klimaticky neutrální do roku 2050,“ říká Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda komise zodpovědný za hospodářství ve prospěch lidí.

Komise však zatím odložila rozhodnutí, zda a za jakých podmínek označit za udržitelné investice do jaderných a plynových elektráren. V případě plynových zdrojů by podle komise mělo být jasněji s další částí kritérií, která by měla přijít během letošního roku.

„Příliš mnoho peněž směřuje do špatných oblastí, které poškozují klima. Mohli bychom tyto peníze využít. Hodně se mluví se udržitelnosti a jak dosáhnout cílů. Nyní máme velmi granulovaným způsobem, po sektorech, způsob, jak to udělat,“ sdělila agentuře Reuters Mairead McGuinness, evropská komisařka pro finanční služby, finanční stabilitu a unii kapitálových trhů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jan Stehlik
22. duben 2021, 09:44

To zase budou vymýšlet regulace ?

Výdyt proto byly vymyšleny přece fosilní povlenky . Tudíž zdanit vše co produkuje CO2 . A je jedno zda jsou to prdící krávy , či jezdící auta nebo jakýkoliv jiný druh spalování uhlíku . Tím se stane tato činost drahá a lidé se jí vyhnou .

A.O
22. duben 2021, 10:01

Vše co produkuje CO2 - tedy i dýchání, oceány, rostliny... těmto činnostem se pak lidé začnou vyhýbat - chudí lidé budou muset přestat dýchat, budou se muset něčím překrýt ceány, zlikvidovat veškerou flóru. A ještě nezapomente lidem zdanit smrt. Rozklad těla také produkuj e skleníkové plyny

Jan Stehlik
22. duben 2021, 10:21

Jak jinak zabráníte zvyšování CO2 ? To je přeci názor politiku , nikoliv muj . Že jsou pokrytci , to vím . Ale přece proto byli vymyšleny emisní povolenky , aby se ten zlý CO eliminoval . Je to stejné jak u spotřebních daní :-)

St
24. duben 2021, 19:53

Pokud chceme opravdu snížit produkci CO2 tak není nic jednoduššího než postavit x bloků JE, vypnout uhelné zdroje a snížit cenu EE tak, aby se i bez dotací vyplácelo nejen jezdit na elektřinu, ale i s ní topit. Jak prosté. Ale chápu ty vyvolení by se na tom nenapakovali, takže se vymýšlejí různé hlouposti s vodíkem a jiné hovadiny jak lidem zdražit živobytí.

Omega
22. duben 2021, 10:53

To je běžný omyl - krávy a lidé CO2 neprodukují. Ty jen uvolní zpět CO2, který byl zachycen z ovzduší rostlinami. Ten cyklus je jednoroční, jeho bilance na CO2 v ovzduší je nulová.

To co zvyšuje CO2 je spalování uhlí/uhlovodíků získávaných z podzemí. To je potřeba eliminovat. A dá se to dělat několika způsoby. Nejlepší je převést dopravu/vytápění na elektrickou a elektřinu získávat bezemisně. Bohužel to zatím není možné - pro bezemisní výrobu potřebujeme buď JE (což EU blokuje) nebo 4x více výkonu v VTE/FVE (což postavit potrvá přes 30 let) podporované bateriemi (vyrobit jich potřebné množství potrvá přes 15let).

Takže pokud se nepodaří dát dokupy výroba metanolu ze vzduchu a energie (piloty jsou, ale ekonomicky průmyslově nejsou), tak se CO2 nezbavíme.

Miloslav Černý
22. duben 2021, 11:17

Jestliže uvádíte 30 let, tak by jsme se mohli dostat do toho plánovaného roku 2050. Takže to nechce otálet a nasměrovat tomu větší snahu. Odvážným štěstí přeje. Hlavně neutápět potřebný čas a peníze na možnou stavbu JEDU, kterému jak je vidět, není osud nakloněn ani náhodou. Už jsme moc dlouho přešlapovali na místě a nikam to nevedlo a dále nepovede.

Milan
22. duben 2021, 11:59

A proc bychom se meli CO2 za tak tezke penize zbavovat? Ten nikomu neskodi a prirode je to putna. Jen vyznavaci noveho CO2 nabozenstvi v tom vidi zdroje zisku. My si jen zdrazime zbozi a znicime konkurenceschopnost.

Miloslav Černý
22. duben 2021, 15:51

Jinými slovy říkáte, že Vám už může být jedno, jestli tady nějaké zrychlené oteplování evidentně již existuje. Možná bydlíte ve vyšší nadmořské výšce, že Vás zvyšující hladina moří nedostihne. Co Vás ale může dostihnout jsou lidi, kteří budou muset utéct před touto živelnou katastrofou.

hellokitty
23. duben 2021, 09:25

mozno si najprv nieco o tom nacitajte Milane, aky ma CO2 vliv na zmenu klimy, mam bohuzial iba anglicky, ale obrazkom mozno budete rozumiet

https ://www. climate. gov/news-features/understanding-climate/climate-change-global-temperature

pr
25. duben 2021, 07:35

CO2 nikomu neškodí? Vyzývám Vás ke garážovému testu. 30 minut pobytu v garáži s 50% koncentrací CO2 ve vzduchu. A aby nebyla mejlka - CO2 by nahradilo N, O2 by zůstal na běžné koncentraci.

Plkale. Váš příspěvek je opravdu smutným obrazem Vaší osobnosti.

Zapletal
22. duben 2021, 16:41

Po těch penězích by určitě chtěl sahat každý, hlavně jaderná a fosilní, nebo silniční lobby. Snad jim to nevyjde.

St
24. duben 2021, 19:56

Tak snad hlavouni v EU uznají to jádro i plyn. Jinak potěš koště. Opravdu nevím jak by s takovým objemem OZE Němci řídili svou energetickou soustavu. Bez plynu to prostě nepůjde o jádru ani nemluvě pokud nechceme mít EE na příděl nebo prosit lidi jako ve Švédku, aby nepoužívali EE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se