Off grid systémy - nastupující řešení africké energetické chudoby
Malé ostrovní sítě a decentralizované zdroje s významným podílem OZE jsou podle PwC budoucností africké energetiky a umožní přístup k elektřině pro 620 milionů Afričanů, kteří trpí jejím akutním nedostatkem. To si uvědomují banky i velké energetické společnosti jako Enel nebo GE, které začínají na černém kontinentě s budováním ostrovních systémů na úrovni vesnic namísto výstavby mohutných zdrojů a rozsáhlých distribučních a přenosových systémů.
Neustále klesající ceny obnovitelných zdrojů energie umožňují, že se od Keni přes Rovníkovou Guineu až po Tanzanii začíná s výstavbou lokálních ostrovních sítí, jejichž napájení je zajišťováno především pomocí OZE. Tyto projekty mají podporu od významných světových institucí, mimo jiné i od Africké rozvojové banky nebo Evropské komise.
Podle Mezinárodní energetické egentury (IEA) je v Africe 620 milionů lidí, kteří nemají přístup ke zdroji energie, jež by zaručil nepřerušovaný provoz jedné žárovky o výkonu 50 wattů.
V současnosti vyvíjí Enel ostrovní systémy pro stovku vesnic v západní Keni. Základem systému jsou větrné a fotovoltaické elektrárny, které akumulují přebytky do baterií. V případě nedostatku výkonu je součástí tohoto systému také záložní diesel generátor. Celkový výkon systému se pohybuje v rozmezí 1 až 2 MW a výstavba prvního takovéhoto systému by měla začít do tří měsíců.
„Při pohledu o 130 let zpět do historie Evropy si uvědomíte, že právě na malých ostrovních systémech začal rozvoj i evropské energetiky, nevidíme žádný důvod, proč by vývoj v Africe neměl jít stejným způsobem,“ prohlásil CEO italského Enelu Francesco Starace.
Americká společnost GE pracuje na solárním off-grid projektu, který bude umístěn na ostrově Annobon v Rovníkové Guinei. Systém s celkovým výkonem 5 MW má být uveden do provozu do konce roku 2016 a náklady 56 milionů $.
V Tanzánii je již ve výstavbě ostrovní systém o výkonu 5 MW, který bude zajišťovat napájení pro 16 vesnic na severozápadě země. Do projektu je zapojena místní univerzita, rakouská společnost TerraProjects e.U. a německá Inensus GmbH. Evropská komise a Sustainable Energy Fund for Africa spolu se soukromými investory uhradí náklady projektu ve výši 18,3 milionů $.
Výhodou zmíněných ostrovních systému je, že jsou založeny na čistých technologiích a dokáží dodávat elektřinu i ve velmi odlehlých oblastech. Takovéto systémy budou hrát také významnou úlohu při rozvoji lokálních ekonomik jednotlivých zemí, prohlásil na adresu rozšiřování elektrifikace v Africe Joao Duarte Cunha koordinátor Sustainable Energy Fund for Africa.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se