Domů
Elektrárny ve světě
Off grid systémy - nastupující řešení africké energetické chudoby
Zimbabwean student Tawanda Moyo 15 years of Seke 2 Secondary School, in Harare doing his home work  at home using  candle light due to shortage of electricity which the country is facing.Zimbabwe now has the highest inflation rate in the world of 4000%

Off grid systémy - nastupující řešení africké energetické chudoby

Malé ostrovní sítě a decentralizované zdroje s významným podílem OZE jsou podle PwC budoucností africké energetiky a umožní přístup k elektřině pro 620 milionů Afričanů, kteří trpí jejím akutním nedostatkem. To si uvědomují banky i velké energetické společnosti jako Enel nebo GE, které začínají na černém kontinentě s budováním ostrovních systémů na úrovni vesnic namísto výstavby mohutných zdrojů a rozsáhlých distribučních a přenosových systémů.

Neustále klesající ceny obnovitelných zdrojů energie umožňují, že se od Keni přes Rovníkovou Guineu až po Tanzanii začíná s výstavbou lokálních ostrovních sítí, jejichž napájení je zajišťováno především pomocí OZE. Tyto projekty mají podporu od významných světových institucí, mimo jiné i od Africké rozvojové banky nebo Evropské komise.

Mapa zobrazuje počet obvatel s nedostatečným přístupem k elektřině v jednotlivých afrických zemích. Zdroj: bloomberg.com
Mapa zobrazuje počet obvatel s nedostatečným přístupem k elektřině v jednotlivých afrických zemích. Zdroj: bloomberg.com

Podle Mezinárodní energetické egentury (IEA) je v Africe 620 milionů lidí, kteří nemají přístup ke zdroji energie, jež by zaručil nepřerušovaný provoz jedné žárovky o výkonu 50 wattů.

V současnosti vyvíjí Enel ostrovní systémy pro stovku vesnic v západní Keni. Základem systému jsou větrnéfotovoltaické elektrárny, které akumulují přebytky do baterií. V případě nedostatku výkonu je součástí tohoto systému také záložní diesel generátor. Celkový výkon systému se pohybuje v rozmezí 1 až 2 MW a výstavba prvního takovéhoto systému by měla začít do tří měsíců.

„Při pohledu o 130 let zpět do historie Evropy si uvědomíte, že právě na malých ostrovních systémech začal rozvoj i evropské energetiky, nevidíme žádný důvod, proč by vývoj v Africe neměl jít stejným způsobem,“ prohlásil  CEO italského Enelu Francesco Starace.

Americká společnost GE pracuje na solárním off-grid projektu, který bude umístěn na ostrově Annobon v Rovníkové Guinei. Systém s celkovým výkonem 5 MW má být uveden do provozu do konce roku 2016 a náklady 56 milionů $.

V Tanzánii je již ve výstavbě ostrovní systém o výkonu 5 MW, který bude zajišťovat napájení pro 16 vesnic na severozápadě země. Do projektu je zapojena místní univerzita, rakouská společnost TerraProjects e.U. a německá Inensus GmbH. Evropská komise a Sustainable Energy Fund for Africa spolu se soukromými investory uhradí náklady projektu ve výši 18,3 milionů $.

Výhodou zmíněných ostrovních systému je, že jsou založeny na čistých technologiích a dokáží dodávat elektřinu i ve velmi odlehlých oblastech.  Takovéto systémy budou hrát také významnou úlohu při rozvoji lokálních ekonomik jednotlivých zemí, prohlásil na adresu rozšiřování elektrifikace v Africe Joao Duarte Cunha koordinátor Sustainable Energy Fund for Africa.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se