Domů
Plynárenství
Cena plynu pro evropský trh dnes klesla o více než desetinu
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Cena plynu pro evropský trh dnes klesla o více než desetinu

Plynárenství
2 komentáře
16. září 2022, 22:57
ČTK

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes výrazně klesla, přispěly k tomu stabilní dodávky plynu z Norska a pokračující růst zásob. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se dnes snížila o téměř 13 procent a uzavřela na 186,75 eura (zhruba 4600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Stále však zůstává mnohonásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 30 eur za MWh.

Finanční společnost Standard Chartered tento týden uvedla, že současné podmínky neopodstatňují cenu tohoto kontraktu nad 120 eury za MWh. Předpověděla, že cena bude na cestě k této úrovni nejprve testovat hranici 150 eur za MWh. Podle analytiků z firmy EnergyScan nicméně na trhu s plynem nadále přetrvává nejistota, napsala agentura Reuters.

Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii ve čtvrtek plné téměř z 85 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků téměř 89 procent, v České republice přes 83 procent.

„Očekává se pokračující růst úrovně zásob po celé EU,“ uvedla analytická a výzkumná společnost Fitch Solutions.

„Na trzích roste přesvědčení, že v zimě nebude u dodávek plynu zapotřebí zavést přídělový systém, pokud to bude z hlediska spotřeby plynu normální zima,“ dodala.

Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru omezování dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Rusko nemá s energetickou krizí v Evropě nic společného. Uvedl rovněž, že tato krize vznikla ještě před začátkem ruské „speciální operace“, jak Moskva označuje svou válku proti Ukrajině, a že k ní přispěla evropská ekologická politika. Putin dodal, že pokud členské země Evropské unie chtějí více plynu, měly by požádat Ukrajinu o otevření plynovodů a zrušit sankce, které brání zahájení provozu nového plynovodu Nord Stream 2.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pavel
17. září 2022, 19:46

Putinovi samozřejmě bezvýhradně věříme. Rusko už nemá s námi cokoliv společného. A to je moc dobře. Cena plynu se časem vrátí na předválečnou úroveň a schopnost Ruska nás vydírat bude nulová.

Pavel
17. září 2022, 19:57

Put(хуй)inovi samozřejmě bezvýhradně věříme. S Ruskem už nemáme vůbec nic společného. A to je moc dobře. Cena plynu se časem vrátí na předválečnou úroveň a schopnost Ruska nás vydírat bude nulová. Také vzkazuji redakci že s takto nastavenym cenzorem mohou jít na хуй. Pu...in je zakázané slovo? No, je sprosté, to ano.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se