Domů
Plynárenství
Cena plynu pro evropský trh je blízko letošního maxima, přesáhla 33 eur za MWh
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Cena plynu pro evropský trh je blízko letošního maxima, přesáhla 33 eur za MWh

Plynárenství
1 komentář
22. květen 2024, 12:37
ČTK

Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropských trh s dodáním příští měsíc dnes překročila 33 eur za megawatthodinu (MWh) a blíží se letošnímu maximu. Analytici vidí příčinu zejména ve vleklé údržbě a s ní souvisejících odstávkách na zpracovatelských zařízeních v Norsku. Proti stejnému období loni je ale cena plynu stále výrazně nižší.

Krátce po 10:00 SELČ cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu vykazovala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku nárůst o více než dvě procenta na 33,50 eura za megawatthodinu. Začátkem ledna byla cena plynu nad 34 eury, naopak nejnižší letos byla v únoru, kdy klesla k 23 eurům. Naproti tomu před rokem se pohybovala kolem 48 eur/MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Mimo provoz je nyní těžba v poli Troll v norské části Severního moře i zpracovatelský závod Kollsnes u Bergenu na západě Norska. Kvůli údržbě se snížily dodávky plynu a investoři se teď obávají, že návrat k normálu potrvá proti původním předpokladům déle, napsal server Trading Economics. Norsko je klíčovým producentem plynu v Evropě.

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto
Ilustrační foto

Dodávky plynu potrubím do Evropy v úterý klesly na 178,9 milionu metrů krychlových za den, což je nejméně od loňského září. Předpokládá se ale, že dodávky se do konce května postupně vrátí k normálu. Mezitím teplejší počasí, které meteorologové předpovídají do konce května, tlumí poptávku po plynu. I díky tomu jsou zásobníky plynu v Evropě plné z více než 67 procent.

Velkoobchodní ceny plynu se začaly výrazněji zvyšovat na podzim roku 2021, ještě před válkou na Ukrajině. Podle části ekonomů je to v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu (European Green Deal), ve které Evropská unie stanovila harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv. V létě 2022, tedy už po začátku války na Ukrajině, kdy EU začala odmítat ruský plyn, cena suroviny v TTF krátce přesáhla 300 eur za megawatthodinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
22. květen 2024, 22:34

33 EUR /MWh je stále velmi nízká cena.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se