Domů
Plynárenství
ČEPS koupil provozovatele plynovodů v ČR NET4GAS, zaplatí maximálně 5 mld. Kč
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

ČEPS koupil provozovatele plynovodů v ČR NET4GAS, zaplatí maximálně 5 mld. Kč

Plynárenství
9 komentářů
29. září 2023, 19:18
ČTK

Státní společnost ČEPS koupila firmu NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Oznámila to dnes společnost ČEPS. Akvizici, kterou ve středu schválila vláda, ještě budou posuzovat regulační orgány.

NET4GAS provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Firmu NET4GAS Holdings napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent. Firmu kupuje společnost ČEPS z vlastních disponibilních zdrojů. Firmu převezme celou včetně jejího vedení a zaměstnanců.

„Sjednaná kupní cena je složena ze dvou částí – první část ve výši tří miliard korun bude uhrazena při dokončení transakce. Druhou část ČEPS zaplatí v případě splnění ekonomických výkonnostních parametrů NET4GAS ve dvou splátkách, a to do výše maximálně dvou miliard korun,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

Výši kupní ceny si stát podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) nechal potvrdit třemi znaleckými posudky. „Energetika může být i zneužívána jako zbraň. Za společnost NET4GAS není náhrada, jestliže chceme do České republiky dovážet plyn a zajistit energetickou bezpečnost naší země. To je důvod, proč jsme se k této transakci rozhodli,“ podotkl Síkela.

Soustava NET4GAS bude podle ministerstva průmyslu a obchodu hrát významnou roli při přechodu na nízkoemisní energetické zdroje v následujících letech, zejména po odklonu od uhlí a zvýšení spotřeby plynu kvůli výstavbě paroplynových elektráren. Stát si od soustavy slibuje také její využití v rámci vodíkového koridoru, plánovaného pro přepravu až 16 miliard metrů krychlových vodíku ročně z Ukrajiny přes Slovensko a Českou republiku do Německa.

V roce 2024 skončí smlouva o tranzitu plynu z Ruska přes Ukrajinu. Pokud nebude obnovena, mohly by státy jako Slovensko, Rakousko a Maďarsko obstarávat dodávky plynu přes Českou republiku. „Vzhledem k proměně, kterou prochází evropská energetika, je důležité, aby stát měl možnost podporovat průběh nutných změn a realizaci nových projektů,“ dodal Síkela.

NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.

NET4GAS podle ministerstva dosáhla mezi lety 2015 a 2022 celkového zisku po zdanění 27,7 miliardy korun. Kromě toho společnost eviduje finanční aktiva ve výši 6,8 miliardy korun, zároveň má ale vydané dluhopisy za 18,5 miliardy korun a úvěry 14,5 miliardy korun s termínem splatnosti mezi lety 2025 a 2028. Finanční situace firmy se zhoršila poté, co firma GAZPROM Export přestala platit za nasmlouvaný tranzit plynu přes ČR.

Tento měsíc stát koupil za 360 milionů eur (v přepočtu 8,8 miliardy korun) prostřednictvím společnosti ČEPS firmu RWE Gas Storage, která vlastnila a spravovala šest plynových zásobníků. Jejich kapacita odpovídá třetině roční spotřeby. Před rokem se Česku také podařilo získat kapacitu v terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském přístavu Emshaven a vláda jedná o stavbě nových plynovodů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Pravoslav Motyčka
29. září 2023, 21:52

A o kolik půjde nahoru ceny distribuce elektřiny o 30% ??? Takže spotřebitel elektřiny dotuje plynaře. To jsou kšefty. Jinak s nákupem souhlasím , plynovody neměly být nikdy soukromé, ale je třeba aby se cena přenesla do cen plynu a ne do cen elektřiny - každý musí platit za to co spotřebovává , křížové dotace jsou špatné. To samé je distribuce elektřiny , stát by měl napravit šílenou privatizaci , kdy prodali dráty v JČ a JM společnosti EDG. stejně tak by měly být ve veřejném vlastnictví vodovody a kanalizace.

Petr Kopecký
30. září 2023, 09:17

Dobrý den pane Motyčka,

představte si, že existuje systém, pomocí kterého jste schopen zvětšit celkovou účinnost přeměny energie v plynu na dvojnásobek. Ten "zázrak" se jmenuje kogenerace s úplnou spotřebou vyrobené energie. Tímto způsobem bychom teoreticky získali dvojnásobek využitelné energie, elektřina a teplo, při odběru stejného množství plynu.

Pozn. autora-nejedná se o perpetum mobile.

Jirka94535
30. září 2023, 11:25

Dobrý den pane Kopecký. Odpovídáte na něco, co předřečník nezmínil. Píše, že s nákupem souhlasí, moje maličkost též. Asi nejen nás oba zarazila cena vzhledem k výši finančních závazků. Kam se uvedené prostředky investovaly nebo byly z firmy vyvedeny? Možná se stát lekl, že se firma dostane do dalších soukromých rukou a nový vlastník přenese náklady do ceny přepravované komodity, což by i pmn bylo správné. Obava, že odběratelé elektřiny budou dotovat plyn je oprávněná.

Mirek
30. září 2023, 13:00

NET4GAS prý má dluhy 30 mld. Co s tím?

Pravoslav Motyčka
30. září 2023, 22:55

Co s tím ? Asi našli řešení ČEPS to koupil no tak to

bude platit z distribuce elektřiny podle mě se zvedne od nového roku o cca 25% uvidíte v listopadu až to vyhlásí. On totiž ČEPS žádné jiné peníze než u distribuce elektřiny nemá a z něčeho se to platit musí. Vláda se rozhodla , že přes ceny elektřiny bude dotovat plyn. Což je povede k tomu ,že se bude spotřebovávat plyn z dovozu a bude se šetřit elektřinou z hlediska dlouhodobého ekonomického vývoje ČR naprosto šílený přístup , protože to podváže investice do domácích energetických zdrojů a odčerpá to peníze z naší ekonomiky . ČR by měla jít naprosto opačným směrem - omezovat plyn přecházet na elektřinu , zabránit utlumu uhlí dokud se nepostaví horkovody z jadrných el. a nové jaderné bloky. Vláda přitom vsadila na zemní plyn.

Pravoslav Motyčka
30. září 2023, 22:44

Dobrý den Pane Kopecký. Možnost vyrábět z plynu el. energii nijak nesouvisí s tím ,že ČEPS bude přenášet svoje nákupy na poplatku za distribuci elektřiny a ERU mu to od nového roku patrně umožní. To že mohu s plynu vyrobit třeba elektřinu a pak jí využít v tepelném čerpadle a mít cca 2 násobnou účinnost než při přímém spalování a nebo kogenerace , kde také můžete vyrobenou elektřinu využít pro TČ a získat více energie než spalováním plynu to není nic nového ani převratného. Narážíte na obecnou neefektivitu přímého spalování , která je u plynu výraznější protože se z něho vyrábí elektřina s lepší účinností než třeba z uhlí je to holý fakt , který platí prakticky u všech paliv.

Dalibor Fišer
1. říjen 2023, 09:58

Kdyby stat nedotoval plyn, pak by byla cena plynu tak vysoka , ze by ekonomicky nevychazel odklon od uhli a prechod k plynu pri vyrobe el. energie. Pri vysoke cene plynu by soucasne plany ohledne vystavby paroplynu mohli hodit do kose. Paroplyny potrebuji nizkou cenu plynu a vysokou cenu el . energie. Prechod od uhli k plynu je proste prioritou at to stoji co to stoji. Hura vpred…

CarlosEV
30. září 2023, 11:52

A bude to Net4gas v rukách státu provozovat za náklady pro české spotřebitele nebo s výrazným ziskem což bude další skryté zdanění ?

Ivan Novák
30. září 2023, 16:45

Minulost nezměníme, včetně finančních výkazů a na nich založených rozhodnutích ERÚ. Pro futuro jde patrně o to, že LNG terminál v Lubminu nemají Němci v úmyslu provozovat intenzivně, pokud vůbec. Co bude dělat BRAWA s Gazelou je ve hvězdách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se