Domů
Plynárenství
Evropské zásobníky jsou na konci zimy rekordně plné. To je předzvěstí nízkých cen plynu
Zdroj: Polskie LNG

Evropské zásobníky jsou na konci zimy rekordně plné. To je předzvěstí nízkých cen plynu

Evropské zásobníky zemního plynu jsou na konci zimy rekordně zaplněné, v tomto týdnu je jejich kapacita naplněna z více než 50 %. Hlavním důvodem je zvýšený dovoz zkapalněného zemního plynu a relativně teplá zima, která omezila spotřebu plynu v teplárenství.

Evropa do roku 2020 vstoupila s rekordně zaplněnými zásobníky zemního plynu. Dle dat publikovaných na stránkách organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) se jejich naplněnost pohybovala téměř ve výši 90 %. To je nejvyšší hodnota minimálně od roku 2011, kdy GIE tato data začala publikovat.

Kvůli relativně mírné zimě se zásobníky drží na rekordních úrovních od začátku roku a v tomto týdnu byly stále zaplněny z více než 55 %. Průměr se přitom v posledních letech pohyboval na úrovni cca 35 % a v roce 2018 byly ke stejnému okamžiku zaplněny pouze z 18 %.

Mírná zima, která byla v letošním roce typická zejména pro střední a severní část Evropy, snížila spotřebu zemního plynu v teplárenství. K tomu se přidal relativně vysoký dovoz zemního plynu, a to jak ve formě LNG, tak prostřednictvím plynovodů.

Zatímco v letech 2012-2017 byl dovoz zkapalněného zemního plynu relativně nízký, ke konci roku 2018 a v průběhu roku 2019 se podstatně zvýšil (především z USA). V prosinci 2019 a únoru 2020 dosáhly podle propočtů amerického ministerstva energetiky v průměru dokonce 0,4 mld. m3 denně, což by znamenalo, že LNG terminály měly využití z cca 60 %.

Očekává se zvýšení dovozu i za pomocí plynovodů. Na počátku tohoto roku byl zprovozněn plynovod TurkStream, kterým zásobuje Rusko jih Evropy. V průběhu tohoto roku se navíc očekává spuštění plynovodu TAP, který má zásobovat Itálii. Dále se dokončení blíží plynovod Nord Stream 2, jehož datum zprovoznění je sice stále nejistý, ale spuštění se předpokládá na konci tohoto roku.

Vstup do vtláčecí sezóny se zásobníky na takto vysokých úrovních naplnění se může podstatně podepsat na cenách zemního plynu na letošní a následující roky. Aktuálně se cena zemního plynu na spotovém trhu obchoduje kolem 8 EUR/MWh, zatímco ve stejném období loňského roku se obchodovala za 15 EUR/MWh a o rok dříve dokonce nad 2O EUR/MWh.

Obdobně nízko se zemní plyn obchoduje i na jiných evropských trzích, například na TTF se plyn obchodoval na denním trhu dokonce za 7,5 EUR/MWh.

Obdobně se propadají i ceny dlouhodobějších kontraktů, které se obchodují na PXE. Například roční kontrakt na příští rok již poklesl k úrovním kolem 12,5 EUR/MWh.

Komentáře

(2)

Lukas

30. březen 2020, 12:07

Som zvedavý, ako sa to ne/prejaví na spotrebiteľských cenách!

Petr Štědroň

30. březen 2020, 13:02

Nijak pro maloodběratele.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.