Gazprom: Dohoda o přepravě plynu s Ukrajinou bude možná až po vyřešení současných právních sporů
Ruský gigant Gazprom potvrdil svůj postoj ohledně budoucí přepravy zemního plynu přes území Ukrajiny, kdy podle společnosti nemůže být podepsána nová dohoda, dokud nebudou uzavřeny právní spory se společností Naftogaz. Současná tranzitní smlouva přitom expiruje již na konci letošního roku.
Otázka budoucí přepravy ruského plynu přes Ukrajinu je stále nejistá, přičemž společnost Gazprom podle slov svého výkonného ředitele před uzavřením nové dohody trvá na vyřešení právních sporů s Ukrajinou, které se týkají současné smlouvy z roku 2009.
„Svým ukrajinským i evropským partnerům jsme svou pozici jasně sdělili: před podpisem nové smlouvy je bezpochybně nutné zcela vyřešit všechny soudní spory. Těch sporů je docela dost,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Alexej Miller při rozhovoru s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.
Hlavní překážkou v uzavření dohody jsou arbitráže o přepravě a dodávkách plynu na Ukrajinu, které byly zahájeny na základě žádostí podaných Naftogazem i Gazpromem v roce 2014 u švédského soudu. Ten na začátku loňského roku rozhodl ve prospěch ukrajinského Naftogazu, kterému měl ruský Gazprom vyplatit zhruba 2,5 miliardy dolarů.
Gazprom se nicméně proti rozhodnutí soudu odvolal a požádal o úplné zrušení současné smlouvy.
Začátek s čistým štítem
Podle Millera společnost nabídla Naftogazu možnost ukončit veškeré současné právní spory, a začít tak „s čistým štítem“.
„V mezinárodní praxi jsou známé případy, kdy byly spory mezi společnostmi vyřešeny mimosoudně a my nabízíme nulovou možnost, kdy by veškerá soudní řízení byla ukončena, žaloby staženy a za celou touto záležitostí bychom udělali tlustou čáru,“ uvedl Miller.
Ukrajinský Naftogaz se podle serveru Platts nicméně opakovaně vyjádřil, že zmiňovanou arbitráž ani další právní spory, včetně údajného zneužívání monopolního postavení Gazpromu při dodávkách plynu, neukončí.
Současná situace způsobuje velkou nejistotu na evropském trhu s plynem, který by se po Novém roce mohl ocitnout bez plynu proudícího přes Ukrajinu. Další kolo trilaterálních jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a zástupci EU má proběhnout 28. října v Bruselu.
Evropské zásobníky jsou na zimu připravené
Případné přerušení ukrajinského tranzitu by Evropa měla bez větších obtíží zvládnout, jelikož zásobníky plynu jsou před nadcházející zimou na rekordně vysokých úrovních. Pomohly především cenové rozdíly u jednotlivých kontraktů na dodávky plynu a rekordní dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG).
Asociace evropských provozovatelů přepravních soustav (ENTSOG) přesto v případě přerušení tranzitu nevylučuje možné problémy s dodávkami na jihovýchodě Evropy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se