Gazprom začal plnit plynem první větev plynovodu TurkStream

18. říjen 2019, 13:29
DomůPlynárenstvíGazprom začal plnit plynem první větev plynovodu TurkStream

Ruská plynárenská společnost Gazprom začala plnit plynem první větev nového podmořského plynovodu TurkStream. Oznámil to dnes provozovatel plynovodu. Komerční provoz první větve plynovodu má být zahájen ještě před koncem letošního roku.

Plynovod, nazývaný také Turkish Stream, vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka. Má dvě větve, každá s přepravní kapacitou 15,75 miliardy krychlových metrů ročně. První větev má dodávat ruský plyn tureckým zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky dále do Bulharska, Srbska a Maďarska, napsala agentura Reuters.

Plnění plynovodu je poslední fází testů před uvedením do provozu. „Naplnění plynovodního systému plynem je významným krokem k zahájení skutečných dodávek plynu do Turecka a jihovýchodní Evropy prostřednictvím nového sytému podmořských plynovodů. Komerční provoz plynovodu by měl být zahájen před koncem roku 2019,“ citovala agentura Ria Novosti prohlášení provozovatele.

Plnění druhé větve je naplánováno na pozdější dobu. Začít by mělo až po dokončení plnění v první větvi.

TurkStream je součástí plánů Kremlu obejít Ukrajinu, která je nyní hlavní tranzitní oblastí pro přepravu ruského plynu do Evropy, a také posílit ruskou pozici na evropském trhu.