Domů
Plynárenství
Kapacita LNG terminálů v Evropě by měla do 4 let vzrůst téměř o polovinu
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Kapacita LNG terminálů v Evropě by měla do 4 let vzrůst téměř o polovinu

Řada evropských zemí či společností v posledních měsících představila plány na výstavbu nových terminálů pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), či expanzi stávajících terminálů. Do několika málo let by tak celková dovozní kapacita měla vzrůst téměř o polovinu. V případě globální exportní kapacity bude nárůst nicméně pomalejší, což pro Evropu představuje značnou nejistotu ohledně dostupnosti LNG na globálním trhu.

Náhrada ruského zemního plynu jinými zdroji je hlavní motivací pro plánovaný značný rozvoj infrastruktury pro dovoz LNG napříč Evropou. Podle serveru Argus si konečné investiční rozhodnutí (FID) zajistilo v Evropě celkem 16 projektů, které zahrnují jak výstavbu nových terminálů, tak optimalizaci stávající infrastruktury. Pokud by tyto projekty byly dokončeny, do roku 2026 by dovozní kapacita pro LNG v Evropě vzrostla na 265 milionů tun ročně, což je o 43 % vyšší hodnota ve srovnání se současnou kapacitou.

Již do konce letošního roku by měly zahájit provoz terminály s celkovou kapacitou 23,8 milionů tun ročně. Tyto terminály budou tvořit 4 plovoucí jednotky pro skladování a zplyňování LNG (FSRU) ve Finsku, Nizozemsku a Turecku. V příštím roce by měly být připojeny další terminály o celkové kapacitě 17 milionů tun LNG ročně, a to dvě jednotky v Německu, a další jedna v Itálii a Řecku.

Německo kromě plovoucích jednotek připravuje i výstavbu klasických terminálů na svém pobřeží. Terminály Brunsbuttel a Stade by do roku 2026 měly navýšit dovozní kapacitu Německa na 25,4 milionů tun ročně, čímž by země dokázala při plném využití pokrýt zhruba 40 % své běžné roční poptávky po plynu.

Evropa růstem značně předčí nárůst globální exportní kapacity

Podle serveru Argus by během letošního a příštího roku měl být nárůst globální exportní kapacity pomalejší, v letech 2024 a 2025, kdy mají být do provozu uváděny velké projekty v Kanadě, USA či Kataru, má poté prudce vzrůst. Evropa tak v nejbližší době růstem své dovozní kapacity značně předčí růst globální exportní kapacity, což vyvolává otázky ohledně dostupnosti LNG na globálním trhu.

Růst globální zkapalňovací kapacity a kapacity pro dovoz LNG do Evropy. Zdroj: Argus

I v rámci stávajících plánovaných exportních projektů zůstává nejistota, a to zejména v případě ruského projektu Arctic LNG 2 s celkovou kapacitou 19,8 milionů tun zkapalněného plynu ročně, jelikož dokončení projektu nebude dle výkonného ředitele francouzské TotalEnergies s ohledem na protiruské sankce snadné.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Za plyn místo pěti nově 12 tisíc korun. Domácnosti se hrozí nových předpisů
19. srpen 2022, 04:00
Pomůže EU Česku, pokud mu dojde zemní plyn? Tady jsou důvody, proč ano
17. srpen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Maly Jarda
29. červen 2022, 16:53

Tak to budou nezištní američtí dobrodinci kterým jde hlavně o tu pomoc Evropě rádi. A demokrati z Kataru budou rádi taky .

Slavomil Vinkler
1. červenec 2022, 15:05

No a to by bylo potřeba dovést ne o 40%, ale asi 3x více. než dnes

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se