Domů
Evropská Unie
Pět zemí včetně Česka požaduje, aby EU společně reagovala na růst cen energií
Evropská Komise, Evropská Unie
Zdroj: Flickr

Pět zemí včetně Česka požaduje, aby EU společně reagovala na růst cen energií

Evropská Unie
13 komentářů
6. říjen 2021, 10:26
ČTK

Lucemburk/Brusel 6. října (zpravodaj ČTK) – Pět zemí Evropské unie včetně České republiky se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom dnes odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.

Unijní země se v posledních týdnech zabývají otázkou, jak zmírnit dopady růstu cen energií, s nimiž se potýkají v důsledku hospodářského oživení a nedostatečných zásob plynu. Dnes se budou problémem zabývat ministři životního prostředí, už nad ránem při neformálním summitu EU ve Slovinsku hovořili o nutnosti koordinovaného postupu španělský premiér Pedro Sánchez a předseda české vlády Andrej Babiš.

Sánchez se podle zdrojů z jednání odvolával na společnou výzvu, kterou vedle ekonomických ministrů jeho země a Česka podepsali jejich kolegové z Francie, Řecka a Rumunska. „Zaprvé je nutný společný přístup na evropské úrovni. Potřebujeme evropský metodický nástroj ke koordinaci národních opatření, abychom mohli okamžitě reagovat na dramatický růst cen,“ uvedli ministři.

EU by podle nich měla zjistit, proč jsou současné smlouvy na dodávky plynu nedostatečné a vytvořit společná vodítka pro nákup rezerv plynu. Unijní země mají také lépe koordinovat nákupy plynu, aby si zajistily lepší vyjednávací pozici, navrhují státy.

Požadují také reformu trhu s elektřinou, která má zajistit, aby cena pro spotřebitele více odpovídala nákladům na její výrobu v jednotlivých zemích. V současnosti je cena elektřiny na unijním trhu svázána s cenou plynu, což chce změnit především Francie. Jiné státy v čele s Německem se ale k reformě stavějí spíše skepticky.

Návrh pětice zemí v nepřímé narážce zvláště na Rusko zdůrazňuje nutnost snížit závislost na zemích vyvážejících plyn a podporovat přechod na výrobu energie ze slunce či biomasy. Dopis zároveň zdůrazňuje, že by EU měla zajistit větší předvídatelnost trhu s emisními povolenkami, jejichž vysoké ceny na summitu kritizoval Babiš.

Komise se chystá návrhy ke společnému postupu zveřejnit příští týden a šéfové unijních států o nich budou jednat na řádném summitu za dva týdny v Bruselu. Zatímco budování strategických zásob či možné oddělení cen elektřiny a plynu tento týden předsedkyně komise Ursula von der Leyenová zmínila jako možné kroky, k reformě trhu s povolenkami se dnes druhý nejvýše postavený člen unijní exekutivy Timmermans vyjádřil vyhýbavě. Obchodování s povolenkami podle něho není zásadní příčinou prudkého růstu cen energií.

„Problém je jinde. Spočívá v podmínkách trhu, kde v současnosti nejvyšší poptávka za 25 let způsobila to zvýšení cen,“ řekl před dnešním zasedáním ministrů životního prostředí Timmermans.

Emisní povolenky podle něj ovlivnily růst cen energií „minimálně, nejvýše z jedné pětiny“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Zbyněk Poisl
6. říjen 2021, 14:38

Nadešel nejvyšší čas opustit absurdní byrokratický moloch s názvem Evropská Unie. Tohle je rychlá cesta do pekla.

Arimatejský
6. říjen 2021, 20:07

Tak ji opusťte, šťastnou cestu.

Tomaš
6. říjen 2021, 21:35

Evropští nikým nevolení úředníci typu Timmermanse zase projevují svou nekompetentnost.

Vinkler
6. říjen 2021, 15:03

Cituji viz výše: ..podporovat přechod na výrobu energie ze slunce či biomasy. Dopis zároveň zdůrazňuje, že by EU měla zajistit větší předvídatelnost trhu...

Myslím, že je to oxymóron. Předvídatelnost slunečníků a větrníků na více než dva dny snad, na rok cha cha cha ?

energetik
6. říjen 2021, 15:27

Mají to správně. V porovnání s jinými centralizovanými zdroji je ta předpověď u větrníků i slunečníků daleko snazší a přesnější i na větší časové období. U JE si nejsme nikdy jistí jestli náhodou další sekundu nebude v síti nečekaně chybět 1GW nebo i více výkonu. To je ta nevýhoda centralizovaných zdrojů, jedna porucha nebo chyba obsluhy a konec.

Poruchy a nečekané výpadky u decentrálních zdrojů jsou pod rozlišovací schopností provozovatelů energetické sítě.

Emil
6. říjen 2021, 15:47

Spíš pod rozlišovací schopnost vaší. Třeba předloni v Británii způsobil blackout náhlý výpadek 737 MW výkonu větrného parku Hornsea, za což Orsted zaplatil pokutu 4,5 milionu liber.

energetik
6. říjen 2021, 22:07

Ano, některé nesmyslné požadavky distributorů například na nastavení ochran výpadky jen podporují a to nejen v ČR, Austrálii ale i Británii.

Emil
7. říjen 2021, 23:44

Tato elektrárna se žádnými požadavky distributorů neřídí, není ani připojená do distribuční soustavy.

Vinkler
6. říjen 2021, 17:33

Z čeho jste odvodil tvrzení, že předpověď větrníků a slunečníků je snazší a přesnější na delší období?

Předpovědi počasí pro období delší než týden mají výpovědní hodnotu 50%

(ale to je pouze pravděpodobnost panna - orel).

Zato chod PE, UE,a JE je poměrně relativně průhledný, zejména pokud je jich v síti více, (pomíjím náhodné poruchy, kterých není mnoho).

energetik
6. říjen 2021, 22:17

Já náhodné poruch nepomíjím, protože u velkého zdroje stačí jen jedna pro zárodek blackoutu v nevhodný okamžik. Dle vyjádření ČEPS náklady na zálohu a bezpečnost sítě určuje u nás JE Temelín.

Bob
7. říjen 2021, 23:34

Ve Velké Británii bude náklady na zálohu určovat Dogger Bank (největší VtE). Akorát že JE má nečekanou poruchu opravdu výjimečně a to jen na jednom reaktoru a VtE minimálně výpadek výroby několikrát za rok a to na všech větrnících v celé oblasti.

Tomaš
6. říjen 2021, 21:42

To energetik:) vy tomu opravdu věříte co jste napsal? A věříte fyzikálním zákonům? Slunce svítí na 100%ve dne v noci 7dní v týdnu se 100% předpovědí? A poptávka ta je taky predikovatelná? A 65 % spotřeby tvoří průmysl, ten centrální výkonové zdroje nepotřebuje?

energetik
6. říjen 2021, 22:19

Já tomu nepotřebuji věřit, já to vím a neustále vidím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se