Domů
Evropská Unie
EK poradí unijním státům, jak krotit ceny energií podle pravidel
Zdroj: Flickr

EK poradí unijním státům, jak krotit ceny energií podle pravidel

Brusel 13. října (zpravodaj ČTK) – Seznam kroků, jimiž mohou členské státy Evropské unie snižovat dopad divoce rostoucích cen energií na své obyvatele, dnes zveřejní Evropská komise. Spíše než o zásadní návrhy, jako je reforma trhu s elektřinou nebo regulace cen emisních povolenek, o nichž hovoří některé členské země včetně Česka, však podle unijních činitelů půjde spíše o dočasná opatření. Komise chce unijním státům představit seznam doporučení, jak případnými úpravami daní či dotováním cen neporušit přísná konkurenční pravidla EU.

Až trojnásobný meziroční růst cen plynu či elektřiny přiměl v posledních týdnech některé vlády k zásahům, které mají snížit okamžitý dopad zdražování na obyvatele. Například Francie slibuje podporu chudším domácnostem a chystá se omezit daň z přidané hodnoty (DPH) na energie. O daňových úlevách mluví i Itálie, dočasné zrušení DPH zvažuje také česká vláda.

Tyto plány však mohou narazit na unijní normy, zejména o daních a hospodářské soutěži. Komise chce proto dnes vládám poradit, jak při podobných zásazích společná pravidla neporušovat.

Zmíněné země spolu s Řeckem či Rumunskem po unijní exekutivě chtějí, aby přišla mimo jiné také s návrhy nového určování cen elektřiny, které jsou v současnosti vázány na drahý plyn. Chtějí také budovat společné strategické zásoby plynu či bojovat proti spekulacím zvyšujícím ceny emisních povolenek. Vzhledem k nevelké podpoře od dalších členských států však komise tyto požadavky patrně v dnešních doporučeních nezohlední a nechá je na debatu prezidentů a premiérů, kteří o cenách energií budou hovořit příští týden na summitu v Bruselu.

Komentáře

(14)

Josef

13. říjen 2021, 10:01

Cena el. energie roste proto že EU cíleně likviduje domácí energetiku a prosazuje drahé OZE nebo dovoz plynu, navíc elektřinu zatížila daněmi přes povolenky.

Zbyněk Poisl

13. říjen 2021, 10:29

Ceny EE půjdou dolů až jí bude dostatek. Jelikož klasické zdroje končí a OZE jsou nespolehlivé, tak to nebude hned.

energetik

13. říjen 2021, 10:49

V klidu za pár dní to bude zase v záporných hodnotách, jen co nás zase zavřou a dostane se to do dosud standardní situace. I čipů bude nadbytek.

Omega

13. říjen 2021, 11:24

Čipů dostatek nebude - postavit nové továrny na čipy trvá 3-5 let. Objednávky kapacit se dělají na více než 24 měsíců dopředu.

Tahle situace u automobilek nastala loni v březnu - kdy automobilky snížili nasmlouvané objemy z obavy z covidu. Jenže poptávka neklesla jak automobilky čekali, ovšem výrobci procesorů do volné kapacity nasmlouvali mobily, počítače atd...

Takže korekce možná přijde, ale pod 6 měsíců to asi nebude

Josef

13. říjen 2021, 12:01

No nevím právě zkrachovala Bohemka. Teď to teprve začíná protože miliony lidí nemají elektřinu. ČEZ má tarif elektřina na rok za 6,3kč /KWh v topné sazbě vytopit větší dům tepelným čerpadlem vzduch/ voda bude stát až 100 000 ročně. Je to prakticky přechod na Německé ceny. Konečně máte co jste chtěli to jsou ty levné OZE v praxi..... Jinak nová vláda kde zasednou Piráti se svými 4 poslanci tomu nasadí korunu. A ty ceny se už nikdy nevrátí tam kde byly, protože jak klesne poptávka EU okamžitě stáhne povolenky z trhu a tím bude udržovat vysoké ceny energií.

energetik

13. říjen 2021, 12:23

Ano ty "levné" fosilní zdroje bez OZE právně vidíme v Číně, Indii i Lobanonu kde sedí už několik dní při svíčkách. Tam se žádné ty jakože "spolehlivé" zdroje nezavírali.

pr

13. říjen 2021, 12:32

Omyl, VY máte to co MY jsme chtěli. :"za své s......i kapitalisté, za své". My už Vám ten tunel připlácet nebudeme. Nám je stávající stav celkem šumák. A přenášení cen na vše sem netahejte, i s tím si trh poradí.

Josef

13. říjen 2021, 13:08

Čína má obří růst HDP a tím i růst energie, proto má problémy, tady ale spotřeba energie není větší než byla před covidem všechno udělala EU, povolenkami a tím že neobjednala levný plyn od Rusů, ale chtěla kupovat na burze Rusové dodali svůj levný plyn do Asie a u nás ceny lámou rekordy. Podobně chytře zafungovali automobilky, když si neobjednali čipy, Čína je díky tomu dodala vlastním firmám a ti naradí výpadek evropských výrobků na světovém trhu.... a teď automobilky natahují ruce a říkají státe plať.... stejně tak národní státy hledají cesty jak zajistit svým lidem levnější energie. Jenže správné řešení jako by nikdo nechce vidět - to je ukončení politiky zeleného šílenství.

Zbyněk Poisl

13. říjen 2021, 12:25

Ty seš asi takový energetik jako já kosmonaut.

pr

13. říjen 2021, 12:34

a co jsi svým plivancem vyřešil?

Martin

13. říjen 2021, 10:49

NS2 už je natlakovaná až k německé předávací stanici Greifswald.

Stačí jen jediné. Razítko na ten konkrétní papír a "otočení kohoutků" na německé straně. A hned tu máme výraznou korekci cen směrem dolů a uklidnění před nastávající zimou. O nic jiného Gazpromu nejde. Sice se ceny do původního stavu asi už nevrátí, ale i tak by to Evropě velmi pomohlo.

EU opravdu čeká na ten první blackout nebo fakt netuším, kde to vázne. Momentálně hraje hru, kterou sice vyhrát může, ale za jakou cenu :(

Milan

13. říjen 2021, 11:56

Takže místo abychom řešili příčinu(emisní povolenky a zavírání spolehlivých zdrojů), tak řešíme následky dotacemi. Jak dlouho to tak může fungovat?

Ivan Novák

13. říjen 2021, 12:17

Fungovat to bude tak dlouho, dokud bude z čeho brát. V Zimbabwe žijí lidé taky, jen holt méně luxusně.

Michal K.

13. říjen 2021, 16:36

presne. na konci tej spiraly je dramaticky pokles zivotnej urovne v EU

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.