Domů
Evropská Unie
EK poradí unijním státům, jak krotit ceny energií podle pravidel
Evropská Komise, Evropská Unie
Zdroj: Flickr

EK poradí unijním státům, jak krotit ceny energií podle pravidel

Evropská Unie
14 komentářů
13. říjen 2021, 09:46
ČTK

Brusel 13. října (zpravodaj ČTK) – Seznam kroků, jimiž mohou členské státy Evropské unie snižovat dopad divoce rostoucích cen energií na své obyvatele, dnes zveřejní Evropská komise. Spíše než o zásadní návrhy, jako je reforma trhu s elektřinou nebo regulace cen emisních povolenek, o nichž hovoří některé členské země včetně Česka, však podle unijních činitelů půjde spíše o dočasná opatření. Komise chce unijním státům představit seznam doporučení, jak případnými úpravami daní či dotováním cen neporušit přísná konkurenční pravidla EU.

Až trojnásobný meziroční růst cen plynu či elektřiny přiměl v posledních týdnech některé vlády k zásahům, které mají snížit okamžitý dopad zdražování na obyvatele. Například Francie slibuje podporu chudším domácnostem a chystá se omezit daň z přidané hodnoty (DPH) na energie. O daňových úlevách mluví i Itálie, dočasné zrušení DPH zvažuje také česká vláda.

Tyto plány však mohou narazit na unijní normy, zejména o daních a hospodářské soutěži. Komise chce proto dnes vládám poradit, jak při podobných zásazích společná pravidla neporušovat.

Zmíněné země spolu s Řeckem či Rumunskem po unijní exekutivě chtějí, aby přišla mimo jiné také s návrhy nového určování cen elektřiny, které jsou v současnosti vázány na drahý plyn. Chtějí také budovat společné strategické zásoby plynu či bojovat proti spekulacím zvyšujícím ceny emisních povolenek. Vzhledem k nevelké podpoře od dalších členských států však komise tyto požadavky patrně v dnešních doporučeních nezohlední a nechá je na debatu prezidentů a premiérů, kteří o cenách energií budou hovořit příští týden na summitu v Bruselu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Josef
13. říjen 2021, 10:01

Cena el. energie roste proto že EU cíleně likviduje domácí energetiku a prosazuje drahé OZE nebo dovoz plynu, navíc elektřinu zatížila daněmi přes povolenky.

Zbyněk Poisl
13. říjen 2021, 10:29

Ceny EE půjdou dolů až jí bude dostatek. Jelikož klasické zdroje končí a OZE jsou nespolehlivé, tak to nebude hned.

energetik
13. říjen 2021, 10:49

V klidu za pár dní to bude zase v záporných hodnotách, jen co nás zase zavřou a dostane se to do dosud standardní situace. I čipů bude nadbytek.

Omega
13. říjen 2021, 11:24

Čipů dostatek nebude - postavit nové továrny na čipy trvá 3-5 let. Objednávky kapacit se dělají na více než 24 měsíců dopředu.

Tahle situace u automobilek nastala loni v březnu - kdy automobilky snížili nasmlouvané objemy z obavy z covidu. Jenže poptávka neklesla jak automobilky čekali, ovšem výrobci procesorů do volné kapacity nasmlouvali mobily, počítače atd...

Takže korekce možná přijde, ale pod 6 měsíců to asi nebude

Josef
13. říjen 2021, 12:01

No nevím právě zkrachovala Bohemka. Teď to teprve začíná protože miliony lidí nemají elektřinu. ČEZ má tarif elektřina na rok za 6,3kč /KWh v topné sazbě vytopit větší dům tepelným čerpadlem vzduch/ voda bude stát až 100 000 ročně. Je to prakticky přechod na Německé ceny. Konečně máte co jste chtěli to jsou ty levné OZE v praxi..... Jinak nová vláda kde zasednou Piráti se svými 4 poslanci tomu nasadí korunu. A ty ceny se už nikdy nevrátí tam kde byly, protože jak klesne poptávka EU okamžitě stáhne povolenky z trhu a tím bude udržovat vysoké ceny energií.

energetik
13. říjen 2021, 12:23

Ano ty "levné" fosilní zdroje bez OZE právně vidíme v Číně, Indii i Lobanonu kde sedí už několik dní při svíčkách. Tam se žádné ty jakože "spolehlivé" zdroje nezavírali.

pr
13. říjen 2021, 12:32

Omyl, VY máte to co MY jsme chtěli. :"za své s......i kapitalisté, za své". My už Vám ten tunel připlácet nebudeme. Nám je stávající stav celkem šumák. A přenášení cen na vše sem netahejte, i s tím si trh poradí.

Josef
13. říjen 2021, 13:08

Čína má obří růst HDP a tím i růst energie, proto má problémy, tady ale spotřeba energie není větší než byla před covidem všechno udělala EU, povolenkami a tím že neobjednala levný plyn od Rusů, ale chtěla kupovat na burze Rusové dodali svůj levný plyn do Asie a u nás ceny lámou rekordy. Podobně chytře zafungovali automobilky, když si neobjednali čipy, Čína je díky tomu dodala vlastním firmám a ti naradí výpadek evropských výrobků na světovém trhu.... a teď automobilky natahují ruce a říkají státe plať.... stejně tak národní státy hledají cesty jak zajistit svým lidem levnější energie. Jenže správné řešení jako by nikdo nechce vidět - to je ukončení politiky zeleného šílenství.

Zbyněk Poisl
13. říjen 2021, 12:25

Ty seš asi takový energetik jako já kosmonaut.

pr
13. říjen 2021, 12:34

a co jsi svým plivancem vyřešil?

Martin
13. říjen 2021, 10:49

NS2 už je natlakovaná až k německé předávací stanici Greifswald.

Stačí jen jediné. Razítko na ten konkrétní papír a "otočení kohoutků" na německé straně. A hned tu máme výraznou korekci cen směrem dolů a uklidnění před nastávající zimou. O nic jiného Gazpromu nejde. Sice se ceny do původního stavu asi už nevrátí, ale i tak by to Evropě velmi pomohlo.

EU opravdu čeká na ten první blackout nebo fakt netuším, kde to vázne. Momentálně hraje hru, kterou sice vyhrát může, ale za jakou cenu :(

Milan
13. říjen 2021, 11:56

Takže místo abychom řešili příčinu(emisní povolenky a zavírání spolehlivých zdrojů), tak řešíme následky dotacemi. Jak dlouho to tak může fungovat?

Ivan Novák
13. říjen 2021, 12:17

Fungovat to bude tak dlouho, dokud bude z čeho brát. V Zimbabwe žijí lidé taky, jen holt méně luxusně.

Michal K.
13. říjen 2021, 16:36

presne. na konci tej spiraly je dramaticky pokles zivotnej urovne v EU

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se